ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Стоматит або молочниця у немовляти: 5 відмінних симптомів, лікування захворювань

Відмова немовляти від їжі, різкий плач, неспокійний сон, капризи — це все може вказувати на те, що в роті у нього розвивається стоматит або молочниця. Такі захворювання діагностуються та лікуються у стоматологічній клініці, хоча й самі батьки можуть провести обстеження слизової рота та надати допомогу дитині. Ці самі патології знаходяться в зоні відповідальності педіатра, тому на первинну консультацію можна запросити й дільничного лікаря. Як зрозуміти, що саме турбує малюка – стоматит або молочниця? Це повинні знати батьки, тому що зможуть швидко полегшити стан хворого та без «скандалів», безсонних ночей, криків дочекатися консультації у фахівця.

Що таке молочниця та стоматит, відмінні ознаки

Молочниця у стоматології називається кандидозним стоматитом, тому що її поява провокує активне зростання та розмноження грибків типу Candida. Головна відмінна ознака саме молочниці — поява на слизовій рота білого нальоту, який візуально нагадує сирок і легко знімається пальцем. Слизова може бути запаленою, що проявляється вираженою червоністю та набряком. Сам наліт білого кольору може не мати чітких меж або бути присутнім у вигляді осередків.

Стоматит проявляється трохи інакше: у роті формуються осередки здуття з утворенням дрібних пухирців на поверхні з жовтим або сірим вмістом. З рота дитини з'являється неприємний запах, може бути збільшене слиновиділення, або, навпаки, батьки помічають сухість слизових ротової порожнини малюка. До первинних симптомів стоматиту приєднуються загальне підвищення температури тіла, збільшення близько розташованих лімфатичних вузлів. Характерні виразки можуть бути не тільки всередині порожнини рота, але й на губах. Якщо стоматит перебігає у важкій формі, тоді лікарі говорять про розвиток афтозного типу захворювання, який супроводжується лихоманкою, повною втратою апетиту, вираженою слабкістю, кашлем і відчуттям пирхоти у глотці.

Ще одна важлива відмінність розглянутих захворювань — вік дитини, для якого характерний розвиток того чи іншого. Якщо молочниця частіше діагностується у віці 1-3 місяці, то стоматит — у дітей старше 2 років.

Причиною розвитку молочниці є виключно грибкова інфекція, а ось стоматит можуть спровокувати і хвороботворні бактерії, і віруси, і грибкові колонії. З'ясувати справжню причину розвитку патології потрібно для того, щоб отримати лікарські призначення від лікаря — існують різні препарати, що згубно впливають на збудників.

Основні принципи лікування молочниці та стоматиту в дітей

Батьки обов'язково повинні знати, як виглядають стоматит і молочниця в немовлят, адже це допоможе їм надати допомогу своїй дитині до відвідування лікаря. Потрібно буде полегшити стан хворого, купірувати біль і забезпечити йому спокійний відпочинок і гарний настрій. Якщо підозрюється стоматит у немовляти, то як долікарське лікування можна використовувати тільки антисептичні розчини, які полегшать загальний стан дитини. Обов'язково потрібно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою до стоматолога або педіатра. В залежності від причини розвитку захворювання буде підібрана й терапія, а саме:

  • антибактеріальні препарати у формі мазей, спреїв, гелів;
  • противірусні засоби;
  • протигрибкові ліки;
  • антигістамінні.

Обов'язково дитині будуть призначені жарознижувальні та знеболювальні засоби як симптоматична терапія. Стоматит важко піддається лікуванню, може знадобитися місяць для повного одужання.

Лікувати молочницю в роті у немовляти можна лосьйоном «Кандид» і гелем «Міконаз», які дозволені до застосування з перших днів після народження. Їх наносять точково на осередки з білим нальотом, обов'язково обробляють ясна, внутрішню сторону щік і язик. Вилікувати молочницю можна протягом 3-4 днів, але лікарі рекомендують продовжувати терапевтичні заходи ще трохи довше, щоб виключити рецидив захворювання.

Протягом усього періоду лікування потрібно буде ретельно обробляти соски, іграшки та предмети, які дитина бере в рот — бажано їх кип'ятити. Потрібно скорегувати й раціон хворого, якщо він знаходиться не тільки на грудному вигодовуванні — виключити вживання кислих і солодких овочевих, фруктових пюре, гарячих напоїв, цитрусових соків.

Категорично заборонено примусово знімати наліт з язика та будь-якого іншого місця слизової ротової порожнини! Це призводить до травмування тканини, її почервоніння й утворення осередку скупчення хвороботворних бактерій.

Що робити для профілактики розвитку розглянутих захворювань? Потрібно виконувати найпростіші рекомендації лікарів: при грудному вигодовуванні дотримуватися гігієни сосків матері, регулярно дезінфікувати «пустушки» та соски на пляшках, виключити використання батьками й дитиною одного посуду, не облизувати соски/ложки перед поданням їх малюкові. Важливо зміцнювати імунітет з народження, вчасно відвідувати педіатра для огляду та проводити періодичні курси вітамінотерапії.

Дата: 25 березня 2022
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.