ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Стоматит у дітей: причини виникнення та методи лікування

Стоматит у дітей: види захворювання, причини виникнення та особливості лікування

Стоматит у дитини розвивається через запалення якихось ділянок на слизовій оболонці у роті. Проявляється хвороба у вигляді маленьких виразок чи червоних плям, нерідко супроводжується утворенням білого нальоту на язиці, внутрішній поверхні губ і щік. Найчастіше ця недуга вражає дітей, у тому числі новонароджених, немовлят. Варто розібратися, чому вона виникає, як виглядає, скільки тримається та чим лікувати це захворювання.

Основні причини недуги

Стоматит виникає через недосконалість загальних і місцевих захисних сил організму. Іноді, щоб хвороба з'явилася, достатньо взяти до рота сторонній нестерильний предмет. Але загалом серед причин появи захворювання варто зазначити:

 • недостатню гігієну ротової порожнини;
 • мікротравми – прикушування слизової оболонки, порізи. Нерідко стоматит зустрічається у малюків до року у період прорізування зубів, коли на слизовій оболонці з'являються невеликі ранки, а імунітет дитини ослаблений;
 • опіки (включаючи хімічні);
 • ураження вірусом герпесу тощо.

Імовірність появи стоматиту зростає на тлі слабкого імунітету, наприклад, після перенесених інфекційних захворювань, переохолодження, втручань та інших подібних факторів, що знижують захисні сили організму.

Стоматит стовідсоткового потрібно лікувати, проте терапевтичні заходи залежать від типу недуги. З’ясуємо про це докладніше.

Види та особливості хвороби

Стоматит розділяється на кілька різновидів залежно від типу впливу на слизову та етимології. Вирізняють такі види:

 1. Герпетичний (вірусний). Він буває первинним і вторинним рецидивним. Викликана хвороба вірусом простого герпесу І типу. Такий вид недуги у новонароджених і дітей до року, які перебувають на грудному вигодовуванні, діагностують вкрай рідко, оскільки вони отримують антитіла з молоком матері. Якщо ж хвороба проявляється у немовлят, то зазвичай протікає у легкій формі. У дорослому віці з’являються виражені ознаки інтоксикації. Серед характерних ознак герпетичного стоматиту зазначимо:
 • високу температуру;
 • плями на слизовій оболонці у ротовій порожнині;
 • набряки та почервоніння ясен;
 • неприємний запах з рота;
 • хвилеподібні повторні утворення виразок.

Серед основних причин зараження – іграшки, сторонні предмети, які діти беруть до рота, контакт з зараженою людиною.

 1. Кандидозний. У народі його ще називають молочницею. Найчастіше ця форма стоматиту вражає дітей до 3 років, проте може проявитися навіть у місячного немовляти. Недуга характеризується грибковою природою, збудником виступає дріжджоподібний грибок Candida. Перед появою характерних виразок у роті починаються печіння та сухість, з'являються неприємний запах і присмак. Дитина починає поводитися неспокійно, відмовляється їсти, погано спить. Через деякий час на внутрішній стороні щік і нижній губі з'являються дрібні білі крапки, які поступово зливаються у сирний щільний наліт. Якщо хвороба занедбана, то новоутворення у роті стає брудно-сірого кольору. Видалити такий наліт майже неможливо, поверхня слизової оболонки під ним набрякла та запалена, починає кровоточити.
 2. Ангулярний. Іноді його розглядають як різновид іншого виду стоматиту – кандидозного. Річ у тому, що його викликають ті ж грибки з роду Candida чи стрептококи. Для цього виду стоматиту характерні не лише звичні симптоми, а й ураження куточків губ. Через це дитині боляче відкривати рота навіть для прийняття їжі, розмови. Найчастіше ангулярний стоматит з’являється у дітей шкільного віку. Якщо причина появи недуги – стрептокок, то на виразках утворюється скоринка гнійного типу, яка після видалення знову наростає, хвороба характеризується рецидивним проявом.
 3. Бактеріальний. Це захворювання «брудних рук», найчастіше проявляється у 2-3 роки та пізнішому віці. Особливо швидко слизова оболонка уражається за наявності на ній ранок (прикушеної поверхні щоки або губи, зуба, що прорізується). Також бактеріальний стоматит може бути спровокований інфекцією, яку дитина чіпляє, проходячи пологові шляхи (зокрема, якщо у матері є венеричні хвороби, скарлатина тощо). Симптоми недуги залежать від виду бактерій, а швидкість появи та тяжкість ураження від імунітету малюка. Діагностувати хворобу можна по брудно-сірій плівці на яснах, набряклості. Також для бактеріального стоматиту характерні відчуття печіння та свербіння, пізніше на слизовій оболонці утворюються бульбашки, які лопаються та кровоточать. Супроводжується цей процес втратою апетиту, гнильним запахом з ротової порожнини, можуть з'явитися ознаки інтоксикації. Ще у дитини у цей період зазвичай підіймається температура, починають боліти суглоби та голова, вона вередує і стає млявою.
 4. Афтозний. Точні причини появи цього стоматиту не з'ясовані, але відомі фактори, що його провокують:
 • алергія на їжу, медикаменти, мікроорганізми;
 • дисфункція імунної системи;
 • патології у роботі ШКТ, які мають хронічний характер;
 • стафілокок.

Найчастіше афтозний стоматит з’являється у дітей шкільного віку. Для хвороби характерні такі симптоми: відсутність апетиту, температура, свербіж та печіння у роті. Пізніше на слизовій оболонці з'являються білі виразки з червоною облямівкою (краї чіткі та рівні). Це так звані афти, зазвичай вони зверху покриваються каламутною плівкою.

Ще буває везикулярний стоматит (переноситься при укусі тварини чи комахи), катаральний (характерні риси – стерта симптоматика та рецидиви) та виразковий (може бути окремою формою або ускладненням після катарального).

Особливості лікування захворювання

З появою характерних симптомів стоматиту у дитини відразу необхідно звернутися до дитячої стоматології чи до сімейного лікаря. Фахівець поставить точний діагноз і визначить тип недуги, після чого призначить ефективне лікування та розповість чим мазати виразки. Воно може бути спрямоване на усунення симптомів або причин хвороби. Особливо важливо у цей період забезпечити правильний догляд і ретельну гігієну ротової порожнини – обробляти ранки гелем, маззю. Ще потрібно переглянути раціон, прибрати з нього продукти, що подразнюють слизову оболонку, тверду їжу, вона може додатково травмувати слизову оболонку, через що виникне рецидив.

При лікуванні спеціаліст нерідко прописує жарознижувальні, антисептичні та анальгетичні засоби, імуномодулятори, протизапальні ліки. Якщо патологія викликана грибком, то необхідні розчини, які створять у роті лужне середовище. Дуже важливо, щоб дитина ретельно полоскала рота. Дітям однорічного віку або 2 років повинні допомагати батьки.

Обираючи, як вилікувати стоматит, фахівець може призначити антибіотики. Додатково прописуються фізіопроцедури, такі як ультрафонофорез гепарину, УФО. Нерідко до протоколу загальної терапії додають антигістамінні та імуностимулювальні препарати.

Тривалість перебігу захворювання

Серед основних питань про недугу батьків цікавить, скільки минає часу, поки стоматит перестане турбувати дитину. Тривалість залежить від того, як довго батьки відтягували візит до фахівця.

Якщо до лікаря звернулися відразу, як тільки були виявлені симптоми, то позбавитися від характерних проявів хвороби можна доволі швидко – у середньому лише за 5-7 днів. У занедбаних випадках лікування може тривати кілька тижнів. Однак важливо зазначити, що ці відомості є приблизними. На тривалість лікування впливають різні індивідуальні чинники.

Дата: 27 жовтня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.