ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Стоматит: заразний чи ні і як передається

Що таке стоматит

Стоматит (мукозит) – захворювання, яке супроводжується ураженням м'яких тканин в порожнині рота. Воно може бути як самостійною хворобою, так і ускладненням ряду патологічних процесів, наприклад, кору, грипу та ін.

Ще до недавнього часу стоматит вважався дитячим захворюванням. Сьогодні він все частіше зустрічається і у дорослих також. Така тенденція викликає питання, чи передається стоматит і якщо так, то як убезпечити себе та свою дитину. Все залежить від форми прояву хвороби.

Симптоми стоматиту

Розпізнати стоматит можна за такими ознаками:

 • виразки, рани, ерозії та висип у роті;
 • червоний колір слизової;
 • наліт на язиці, внутрішній поверхні щік, піднебінні;
 • неприємний присмак;
 • набряклість тканин;
 • сильне слиновиділення;
 • неприємний запах з рота;
 • свербіж і печіння – в деяких випадках;
 • дискомфорт і біль;
 • кровоточивість ясен – зрідка;
 • підвищення температури тіла;
 • лімфаденіт.

Симптоми у дітей завжди виражені яскравіше. Дитина нерідко відчуває гострий біль. Дорослі ж переносять хворобу легко. Її ознаки зазвичай не викликають сильного дискомфорту.

При появі перших симптомів необхідно відразу звернутися до лікаря, щоб убезпечити себе і, можливо, оточення.

Види захворювання

Стоматит має різні форми, в залежності від яких лікар визначає, заразний він чи ні, а також призначає відповідне лікування.

1. Алергічний стоматит

Це поширена форма хвороби, яка складно піддається лікуванню. За назвою ясно, що причиною її розвитку є алергія, але необхідно з'ясувати на що саме. Це можуть бути лікарські препарати, продукти харчування, матеріали, що використовуються для протезування. Хвороба супроводжується виникненням виразок, які провокують больові відчуття.

2. Вірусний стоматит

Найпоширеніший вид вірусного стоматиту – герпетичний, збудником якого є вірус герпесу. Бувають й інші форми, які провокують аденовірус, ентеровірус та ін. Часто зустрічаються у дітей до 5–6 років, але поширені і серед старших вікових груп. Особливість вірусного стоматиту – ерозійні поширення, коли від однієї виразки поруч з'являється інша. При герпесному мукозиті можуть проявлятися ускладнення у вигляді температури, нудоти, блювоти та діареї.

Ця форма захворювання передається іншим контактним і повітряно-крапельним шляхом. Якщо вона буде діагностована, наприклад, у когось в дитячому садку, то необхідно вводити карантин. Зараження відбувається через посуд, іграшки, тому хвороба швидко передається від дитини до дитини.

Вірус поширюється від годуючої матері до маляти, при порушенні правил гігієни. Дорослі заражаються навіть через рукостискання. Чхання також стає причиною розвитку захворювання.

3. Афтозний стоматит

Така форма поширена серед дорослих. Розвивається на тлі ослаблення імунних сил організму, тому афтозний стоматит – часте явище у весняний і осінній час. При цьому виді захворювання з'являються характерні афти – дрібні виразки. Вони можуть бути поодинокими або груповими. Афтозний мукозит не передається від людини до людини.

4. Грибковий стоматит

Хвороба проявляється у дітей і дорослих, переважно у немовлят і жінок. Провокують її грибки роду Candida, які активуються в порожнині рота при ослабленому імунітеті. Причиною виникнення грибкового стоматиту може стати тривалий прийом антибіотиків. Крім ранок, характерною його ознакою є наліт на язику, піднебінні та внутрішній поверхні щік.

5. Бактеріальний стоматит

Цей вид хвороби діагностують при ураженні ротової порожнини мікроорганізмами, найчастіше стрептококами, стафілококами. Провокують прояв бактеріального стоматиту туберкульоз, а також захворювання, що передаються статевим шляхом, наприклад, гонорея, сифіліс. Найчастіше від нього страждають діти, у яких імунітет недостатньо міцний. Але обережними повинні бути всі. Недуга передається від дітей дорослим через посуд, іграшки, пошкодження на слизовій.

При такій формі характерні набряки в порожнині рота, почервоніння слизової та затвердіння піднебіння, а також неприємний запах, виразки та тріщини. Можуть з'явитися симптоми інтоксикації: блювання, слабкість, прискорений пульс.

Інші форми стоматиту

Крім перерахованих вище видів хвороби, можна виділити також такі:

 • хімічний стоматит – виникає в результаті отримання опіків порожнини рота лужними речовинами або кислотою;
 • травматичний – виразки утворюються в результаті удару та порушення цілісності тканин;
 • променевий – розвивається в результаті опромінення.

Такі форми незаразні, тому не несуть небезпеки для інших людей.

Шляхи передачі стоматиту

Підведемо підсумки. Заразними є вірусна, бактеріальна та герпетична форми стоматиту. Знаючи, як передається захворювання, можна вберегти себе і своїх близьких. Шляхи передачі інфекції:

 • повітряно-крапельний – чхання, кашель;
 • предмети побуту – спільний посуд, білизна, особисті речі;
 • іграшки, необроблені соски, брязкальця;
 • брудні руки;
 • немиті продукти;
 • біологічні рідини – через слину, кров, грудне молоко;
 • домашні тварини – можуть переносити вірус.

Інфекцію реально підхопити будь-де – від вулиці до власного будинку. Заразитися можна як від дитини, так і від дорослого.

Дата: 17 січня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.