ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Тимчасова пломба при лікуванні стоматологічних хвороб

Тимчасова пломба при лікуванні стоматологічних хвороб

Технології сучасної стоматології дозволяють зберегти зуб навіть при сильних його руйнуваннях. При запущеному карієсі та ускладненнях, які нерідко його супроводжують, лікування проводять поетапно. Спочатку в канали поміщають ліки, і тільки через деякий час зуб пломбують постійно. Це пояснює, для чого ставлять тимчасову пломбу. В залежності від клінічної картини термін її використання може бути різним.

Тимчасова пломба: що це і для чого потрібна

Якщо неможливо провести термінове лікування, ставлять тимчасовий пломбувальний матеріал. Він не володіє достатньою міцністю, тому не підходить для постійного пломбування. Зате дозволяє закрити порожнину зуба на деякий період.

Тимчасова пломба ставиться при лікуванні пульпіту і періодонтиту після чистки каналу. Вона потрібна також для діагностики, коли необхідно визначити характер запального процесу, перевірити, наскільки глибокі пошкодження. Чому ставлять такий матеріал при протезуванні і непрямій реставрації? Він захистить підготовлений зуб, поки не будуть готові постійні конструкції.

Це відмінна методика, коли потрібно відкласти лікування. Вона також виступає своєрідною страховкою для лікаря, тому що дозволяє стежити за ефектом лікування і запобігти виникненню ускладнень. Навіщо ставлять тимчасову пломбу після ліків? Вона не дасть просочуватися препарату в ротову порожнину. Цей спосіб використовують, коли кладуть девіталізуючу пасту або пломбують кореневі канали лікувальними пастами. Через деякий час можна виконати чистку каналу і запломбувати зуб.

Види тимчасових пломб

Такі пломби складаються з екологічно чистих матеріалів, тому не надають токсичну дію на організм. Вони пластичні, легкі в установці, швидко застигають. Наносяться рівномірно. У стоматології часто використовуються такі види тимчасових пломб:

 1. Штучний дентин. Препарат складають окис цинку, каолін, сірчанокислий зневоднений цинк. Речовина пастоподібна, що досягається завдяки додаванню води. Твердне вона всього за 3 хв. Часто застосовується для визначення відтінку постійної реставрації — перед коронкою.
 2. Дентин-пасти. Склад засобу такий же, як і у попереднього препарату. Відмінність — замішують його на ефірних оліях. Час затвердіння триваліший, але і міцність його краща.
 3. Каріосан. Використовується для пломбування каналів.
 4. Цинк-евенгеловий цемент. Підходить для випадків, коли запалився зубний нерв. Застосовується як місцевий анестетик.
 5. Полікарбоксилатний цемент — використовується в стоматології давно. Твердне такий матеріал швидко.
 6. Віноксол. Використовується, коли передбачається тривале лікування.

Такі склади відрізняються від матеріалів, які застосовують при постійному пломбуванні. Надалі їх потрібно обов'язково змінити.

Пломбування з використанням тимчасових матеріалів

Найчастіше такі склади використовують після терапевтичного та ендодонтичного лікування. Їм в більшості випадків передує рентгенологічна діагностика, що дозволяє визначити тип пошкодження і масштабність запалення. Місцева анестезія дозволяє препарувати, вичищати каріозну порожнину, видаляти пульпу і чистити канали без болісних відчуттів. Щоб встановити тимчасову пломбу, виконують такі дії:

 • обробляють порожнину рота антисептичними засобами;
 • закладають лікувальну прокладку — коли цього вимагає протокол лікування;
 • кладуть на зуб пломбувальний матеріал.

При гострому періодонті всі дії виконують по 2–3 рази, тому тимчасові склади використовують для заповнення каналів неодноразово. Прибрати їх нескладно. Для цього стоматологу знадобиться бормашина і ручний інструмент.

Строк носіння

Визначаючи, на скільки ставлять тимчасовий пломбувальний матеріал, можна говорити про термін його служби і максимально можливе носіння без шкоди для зубів. У кожному випадку лікар підбирає найбільш підходящий склад, який має свою міцність. Крім властивостей матеріалу, на тривалість експлуатації впливає якість гігієни. Але якщо цікавить, скільки часу ходять з такою пломбою, орієнтуватися можна на наступні дані:

 • 1–7 днів — при пульпіті, запущеному карієсі;
 • 1–3 тижні — при усуненні запалення в каналах коренів;
 • до 3 місяців — коли потрібно лікувати кісту, гранульому.

Виходячи їх клінічної картини і проведених маніпуляцій, лікар визначить точний термін тимчасової пломби.

Що робити при випаданні пломби

Якщо пломбувальний матеріал випав раніше, варто звернутися до свого лікаря. В цьому випадку є два варіанти його дій: або він встановить постійну пломбу, або знову поставить тимчасову. До візиту до лікаря потрібно полоскати ротову порожнину содовим розчином, ополіскувачем, ретельно дотримуватися правил гігієни.

Головне, не ходити з відкритими каналами, адже навіщо роблять тоді тимчасові пломби? Каріозна порожнина, що розгерметизувалася, загрожує розвитком запалення і появою ускладнень.

Правила догляду

Дотримання рекомендацій гігієніста при тимчасовому пломбуванні — одна з головних умов ефективної терапії. Необхідно чистити зуби двічі на день і полоскати їх після їжі. Варто використовувати м'яку зубну щітку. Застосовувати відбілювальні або абразивні зубні пасти не рекомендується.

До постійного пломбування або реставрації краще відмовитися від горіхів, сухарів, ірисок і інших продуктів, які надають підвищені навантаження на такі конструкції. Кілька днів після постановки пломби краще не споживати фарбуючі продукти, оскільки вони можуть змінити колір матеріалу. Важливо дотримуватися рекомендацій лікаря. Наприклад, при запальному процесі він може призначити полоскання антибактеріальними препаратами.

Висновок

Коли видаляти зуб — крайній захід, лікар проведе лікування, яке неможливе без застосування тимчасової пломби. Для неї використовуються якісні матеріали, які підходять навіть дитині. Така технологія дозволяє зробити порожнину зуба герметичною, що захищає її від попадання хвороботворних бактерій. Успішність лікування залежить також від професіоналізму лікаря, тому звертатися слід тільки в перевірену клініку.

Дата: 25 серпня 2020
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.