ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Тимчасова пломба: скільки можна ходити та навіщо її ставлять

Як уникнути тривалого лікування зуба

Навіть малюки знають, що таке пломба, оскільки карієс руйнує не лише корінні зуби. Якщо захворювання не запущене, то лікар вже на першому прийомі реставрує пошкоджену ділянку. Цією процедурою обходяться ті, хто не нехтує профілактичними оглядами, адже на початковій стадії карієс не викликає болю, тому не привертає уваги й може бути помічений тільки доктором.

Відсутність часу, а також патологічна боязнь бормашини змушують пускати хворобу на самоплив, терпіти біль, приймати знеболювальні препарати. У результаті хворий все одно опиняється в кабінеті стоматолога, де на нього тепер чекає більш тривале лікування. На одному з етапів дантист ставить тимчасову пломбу, яку доводиться носити від одного дня до декількох місяців (навіть 3–5), після чого її видаляють, щоб поставити постійну. Матеріали для кожної з них використовують різні.

Скільки ходити з тимчасовою пломбою? Строк лікар встановлює для кожного пацієнта індивідуально, усе залежить від складності захворювання та схеми лікування. Її можуть поставити як після видалення нерву, так і з метою перевірити його стан. Замінювати необхідно не пізніше дати, призначеної лікарем.

Коли застосовують тимчасове пломбування

Обтурація необхідна для проведення лікувальних заходів та діагностики. Основними показаннями для неї є:

 • глибокий карієс;
 • гострий/хронічний періодонтит (запалення прикореневих тканин) різної етіології – інфекційний, травматичний, токсичний (медикаментозний);
 • патології розвитку кореня;
 • запалення нервового пучка (пульпіт);
 • підготовка до протезування.

Тільки лікар повною мірою розуміє, навіщо потрібна тимчасова пломба в конкретному випадку. Зазвичай тимчасово її ставлять, для того щоб:

 • уточнити глибину пошкодження зуба;
 • зняти запалення;
 • «вбити» нерв;
 • знищити хвороботворні мікроорганізми;
 • стимулювати регенерацію тканин;
 • запобігати потраплянню інфекції в очищений кореневий канал.

Процедуру дантист проводить або «вручну», або за допомогою каналонаповнювача. У першому випадку матеріал вводять невеликими порціями на кінчику інструмента й ущільнюють ватною турундою. У другому – використовують бормашину, нагнітаючи пасту вузькою насадкою, яку вводять в середину каналу.

Чому потрібно лікувати молочні зуби

Карієс не щадить навіть малюків, ігнорувати проблему не можна, тим паче що на ранніх стадіях можна обійтися без пломбування. Запущена хвороба викликає запалення, біль. Якщо відтягувати лікування, можна нашкодити як психіці дитини, так і здоров’ю майбутніх корінних зубів.

На молочний тимчасову пломбу ставлять у кількох випадках:

 1. Для діагностування якості терапевтичних заходів (щоб переконатися, що дитина не відчуває дискомфорту).
 2. При запущеному карієсі, коли лікування проходить у кілька етапів.

У дитячій стоматології застосовують безпечні матеріали, що швидко тверднуть, міцність якість не надто висока, однак у зубі дитини вони довго не знаходяться.

Матеріали та їхні властивості

До тимчасової пломби висувають такі ж вимоги, як і до постійної, адже з нею можна ходити не один день, а значить, зуб повинен повноцінно виконувати своє призначення весь строк, визначений стоматологом. Якісний матеріал відрізняють:

 • міцність, стійкість до стирання;
 • хороша адгезія;
 • швидке застигання;
 • знижена чутливість до вологи;
 • просте нанесення/видалення;
 • нетоксичність.

Для пломбування використовують цементи, пасти на масляній основі та еластичні полімерні матеріали. До складу багатьох із них входять антибіотики/антисептики, тому іноді може розвинутися алергічна реакція, що викликає біль та має інші прояви. Про це лікар попереджає заздалегідь і дає рекомендації, що робити в такому випадку. Можливо, пломбу доведеться видаляти передчасно. Хоча матеріал тримається міцно, за потреби його неважко витягти самостійно без травмування тканин ротової порожнини.

Як поводитися, коли стоїть тимчасова пломба

Перш ніж піти з кабінету стоматолога, треба уважно прослухати інструктаж, щоб знати, як доглядати за ротовою порожниною, що робити в разі виникнення гострого болю, температури або після непередбаченого випадіння пломби.

У період лікування доведеться змиритися з деякими обмеженнями, наприклад, відмовитися від твердої/в’язкої їжі (горішки, сухарики, карамельні цукерки, іриски, «снікерси» та ін.), а також виключити жувальну гумку. Варто зменшити навантаження на запломбований зуб.

Догляд за ротовою порожниною залишається обов'язковим: регулярно полоскати, чистити двічі на день, але зубну щітку краще взяти з м'якою щетиною, хоча й середня жорсткість не завдасть шкоди, якщо рухи під час чищення будуть обережними. Відбілювальну пасту на деякий час варто відкласти.

Оскільки дітей контролювати складніше, то тимчасова пломба, поставлена малюкові, може розкришитися передчасно, що небезпечно. Тому до лікаря доведеться звернутися раніше призначеного терміну. Акуратним дорослим така біда не загрожує, проте їм важливо не забути вчасно продовжити лікування. Дотримання рекомендацій – одна з основних умов отримання ефективного результату.

У яких випадках потрібна допомога

Пломбуванню часто передують чистка, видалення нерву та інші процедури.

Це може призвести до незначного болісного запалення, яке не повинно викликати тривоги. Наркоз також не проходить безслідно. Тому в перші години (навіть дні) не варто різко реагувати на певний дискомфорт. Однак окремі симптоми повинні насторожити та змусити звернутися за невідкладною допомогою:

 • посилення болю;
 • підвищення температури;
 • набряк щоки, ясен;
 • збільшення лімфатичних вузлів;
 • ознаки отруєння та ін.

Причиною цього може бути неприйняття організмом обраних дантистом медикаментів, неякісні матеріали, нагноєння, неправильний догляд.

Зазвичай із пацієнтом заздалегідь обговорюють такі моменти та визначають дії, які він має виконати, щоб ситуація не погіршилася.

Такі випадки – швидше виключення, ніж закономірність, оскільки сучасне оснащення стоматологічних клінік робить похід до дантиста безпечним, залишаючи мінімум неприємних відчуттів.

Дата: 7 квітня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.