ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

У роті біла ранка: як лікувати

Білі виразки в роті: причини їх появи та 2 варіанти лікування

Білі виразки, які утворюються в порожнині рота, не рідкість. Таке захворювання не можна назвати критичним і таким, що потребує невідкладної медичної допомоги, проте воно викликає дискомфорт і неприємні відчуття, тому виникає закономірне бажання скоріше його позбутися. Прямо зараз розберемося, чому в роті з'являються білі виразки та як можна їх вилікувати.

Характеристики захворювання

Білі виразки, які з'являються в роті, називаються афтозним стоматитом або афтами. Утворюються вони на язику, піднебінні, горлі, гландах, внутрішній стороні губ і щік.

Важливо: афти не заразні, тому «хворому» не потрібно виділяти окремий посуд.

Поява ранок супроводжується серйозним дискомфортом і больовими відчуттями, які посилюються при контакті з їжею. Інші характерні симптоми можуть відрізнятися в залежності від типу недуга.

Цікаво, що афтозний стоматит вважається захворюванням «без віку», тобто зустрічається як у дорослих, так і дітей. Точної причини появи вчені назвати не можуть. Однак є припущення, які допомагають зрозуміти причини, які призводять до виникнення афт.

Чому утворюється афтозний стоматит

Попри те, що точної причини появи недуги медики поки назвати не можуть, уже з'ясували, що вражає вона людину в період ослаблення імунітету, авітамінозу. Також серед чинників, які цьому сприяють:

 • травми. Вони зазвичай з'являються внаслідок механічного пошкодження, впливу на слизову оболонку рота різних їдких речовин, гарячих продуктів;
 • хронічні хвороби ясен. Запалення часто утворюється на тлі механічних чинників (карієс, недбало виконані роботи зі стоматології), термічних (опіки їжею), хімічних;
 • порушення гормонального фону;
 • тривала терапія гіпотензивними або нестероїдними протизапальними препаратами.

Також зазначається, що більшою мірою до утворення афтозного стоматиту схильні курці через те, що слизова регулярно піддається хімічному впливу. Призвести до утворення білих ранок на яснах або губах можуть і деякі компоненти зубних паст (лаурилсульфат натрію, наприклад).

Основні симптоми

Афтозний стоматит проявляє себе характерним відчуттям свербежу або печіння на слизовій. Виникають виразки по одній або групами на різних ділянках ротової порожнини й горла.

Характерні симптоми можуть відрізнятися в залежності від типу афтозного стоматиту:

 • гранулярний;
 • фібринозний;
 • рубцевий;
 • некротичний;
 • деформувальний.

У першому випадку спостерігається враження малих слинних залоз. Гранулярний афтозний стоматит призводить до порушення їх функціональності, від чого утворюється дефіцит слини. Виразки локалізуються поруч із вивідними протоками залоз. Подібні запалення супроводжуються дуже болючими відчуттями, складно піддаються лікуванню. В залежності від клінічної картини та тяжкості недуга, процес боротьби з виразками може тривати до 3 тижнів. Зазначається, що ризик розвитку гранулярного стоматиту підвищується в людей, які схильні до частих респіраторних захворювань і переохолодження.

Афти фібринозного типу розвиваються внаслідок порушення мікроциркуляції крові в поверхневих тканинах слизової. Зазвичай вони мають вигляд поодиноких виразок. Гояться протягом 1-2 тижнів.

Рубцевий афтозний стоматит утворюється через генетичні вади в секреторному апараті. При захворюванні такого типу вражаються ацинуси сполучної тканини та малих слинних залоз. Виразки спершу мають вигляд афт, але якщо їх не лікувати, то збільшуються. Локалізуються вони зазвичай на передніх піднебінних дужках, поруч зі слинними залозами й на слизовій зіва.

При афтозному стоматиті некрозного типу поява виразок супроводжується відмиранням тканин. Утворюються вони на зовнішньому шарі слизової. Особливість недуги в тому, що виразки практично не завдають дискомфорту, їх поява та розвиток не супроводжуються больовими відчуттями. Некротичний афтозний стоматит діагностується рідко, зазвичай проявляється в людей, які страждають на різні важкі хвороби.

Деформувальний тип – найбільш важкий. У більшості випадків він супроводжується больовими відчуттями, які виникають через появу глибоких виразок персистивного характеру (оскільки інфекція тривалий час живе в організмі). Процес загоєння проходить повільно й супроводжується деформацією м'яких тканин неба, губ і передніх піднебінних дуг. Якщо афти утворюються в куточках рота, то часто це призводить до його звуження (мікростомія).

Різновиди афтозного стоматиту

Протікає недуга у 2 формах: гострій і хронічній. Відмінність у тому, що при першому варіанті афти виникають одноразово, а після лікування зникають.

Недуга у хронічній формі розвивається якраз на тлі ослабленого імунітету або інших системних хвороб, як-от синдром Бехчета, наприклад. Діагностують таку форму, якщо афти виникають в кількості декількох штук мінімум 1 р/рік.

Також вважається, що хронічний афтозний стоматит розвивається на тлі інфекцій та алергій. Основними збудниками є ​​стрептококи, але трапляється, що його викликають також інші мікроорганізми: кишкова паличка, золотистий стафілокок, грибки, вірус герпесу та ін. Ще хронічний афтозний стоматит пов'язують із дефіцитом лімфоцитів. При такому стані розвивається перехресна алергія й антитіла при появі патогенів у ротовій порожнині починають атакувати всі клітини, які їм попадаються, зокрема «рідні» для організму.

Варіанти лікування афтозного стоматиту

Оскільки ця недуга зазвичай супроводжується больовими відчуттями, заважає пережовуванню їжі, ковтанню та розмові, залишити її непоміченою не виходить. Насамперед зазначимо, що в боротьбі з афтами допоможуть як знеболювальні засоби (щоб вгамувати неприємні відчуття), так і ретельна гігієна. Догляд і полоскання також запобігають інфікуванню ранок бактеріями, сприяють прискоренню загоєння.

Розбираючись, чим лікувати білі виразки на язику, можна виділити 2 способи: традиційний і народний. Зупинимося детальніше.

Лікування афтозного стоматиту

Перш за все з метою зниження болю та прискорення процесу загоєння виразок традиційна медицина вдається до місцевого знезараження. Рекомендується полоскати рот такими препаратами:

 • мірамістин (дозування 0,01%);
 • хлоргексидин (розчин 0,05%);
 • фурацилін (аптечна рідина).

Також застосовується практика використання ліків з протизапальним ефектом: «Хлорофіліпту», «Стоматофіту», «Тантум Верде».

Якщо афти з'явилися в дитини, то рекомендуються спеціальні стоматологічні гелі, як-от «Холісал», наприклад. Він знеболює та зменшує кровоточивість.

Народні засоби в боротьбі з афтами

Як лікувати білі виразки в роті нетрадиційними способами, розповімо нижче:

 • полоскання відварами ромашки, шавлії, календули, арніки й дубової кори або розчином соди;
 • кисла дієта. Потрібно включити до раціону лимони, інші цитрусові, капусту, виноград, томати, а також відварну курку та рибу.

На час хвороби варто виключити з раціону солодощі й солоні продукти, інакше загоєння затягнеться.

Профілактичні заходи

Щоб зменшити ймовірність утворення афт в ротовій порожнині, слід виключити фактори, які провокують їх появу. Зокрема, рекомендується зменшити споживання горіхів, зміцнювати імунітет, ретельно дотримуватися особистої гігієни та регулярно видаляти наліт з язика.

Дата: 4 квітня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.