ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Видалення зубів при вагітності

Стоматологічне здоров'я жінки та народження майбутнього малюка

Здоров'я для жінки – це той еталон, який протягом усього життя потрібно берегти. Особливо це стосується майбутньої матусі. Недарма, відповідно до сучасного підходу до виношування здорового малюка, гінекологи настійно рекомендують починати процес підготовки з профілактичного огляду організму. Це також стосується оздоровлення порожнини рота, зубів і ясен.

Стоматологічні проблеми, або Як уникнути негативних наслідків

Крім впливу спадкових факторів, недотримання режиму гігієни, відсутності повноцінного й різноманітного харчування, є внутрішні причини руйнування зубів під час вагітності. На їх стан впливає ряд факторів, пов'язаних із формуванням і розвитком плоду на ранніх термінах виношування. Безпосередньо вагітність може сприяти виникненню істотного дефіциту макро- та мікроелементів, наприклад кальцію – необхідного «будівельного матеріалу» для скелета дитини. Через його нестачу може виникнути необхідність лікування або видалення зубів при вагітності.

Звичайно, немає чітких правил щодо цього, і кожен випадок необхідно розглядати індивідуально, консультуючись із фахівцями. Однак гострий запальний процес, що протікає в порожнині рота, вкрай небажаний для мами та плоду. Він повинен бути оперативно усунутий. У деяких випадках єдиний вихід – видалення зубів при вагітності. Ця процедура не обходиться без застосування анестетиків, хірургічного втручання, рентгенівських знімків, пов'язаних із видаленням (різців, коренів, зубів мудрості).

Чому з'являються хворі зуби у вагітних

Гінекологи вважають, що стоматологічне здоров'я прямо впливає на розвиток плода в період виношування. Наприклад, сильний біль виснажує жінку. Він сприяє виникненню м'язових спазмів, підвищенню тонусу гладкої мускулатури внутрішніх органів, матки. Якщо з'являється запальний процес, він супроводжується підвищенням температури, служить джерелом інфекції. Як наслідок, спостерігаються втрата енергії, зниження імунітету та навіть ваги тіла.

До основних причин виникнення патології належать:

  1. Зміна гормонального фону жінки. Обмінні процеси в організмі починають працювати по-новому, вони спрямовані на виношування плоду. Це відбивається на всіх системах організму. Навіть склад, щільність і частота слиновиділення змінюються, сприяючи утворенню каріозних осередків.
  2. Підвищення кровотворення. Стан тканини ясен змінюється, структура стає більш рихлою. Орган у цей період особливо вразливий, він піддається атакуванню мікроорганізмів, бактерій, внаслідок чого можуть спостерігатися стоматити, гінгівіти. При переході у хронічну форму ці патології викликають ризик розвитку пародонтиту та, як наслідок, провокують втрату зуба.
  3. Поява токсикозу. Блювотні маси характеризуються кислим рН-середовищем, тому вони негативно впливають на стан порожнини рота. Через їх вплив емаль зубів стає тоншою, виникають ерозивні осередки.
  4. Збої в обміні речовин. При недостатньому й незбалансованому харчуванню спостерігаються порушення, які як ланцюгова реакція впливають на весь організм. Наприклад, всмоктування кальцію відбувається за наявності достатньої кількості фосфору, вітаміну Д, які повинні обов'язково надходити під час вагітності. Якщо цього не відбувається, зуби псуються та можуть зруйнуватися.

Статистика свідчить про наявність каріозних проявів приблизно у 90% обстежених вагітних. Ця цифра зростає, якщо жінка страждає на токсикоз. Однак багато хто відтягує візит до фахівця до народження малюка. Чи дійсно варто ризикувати здоров'ям малюка та своїм?

Коли необхідно йти до стоматолога вагітній жінці

Внутрішньоутробний розвиток плода тісно пов'язаний з патологічними процесами в порожнині рота. Важливо своєчасно звертатися за допомогою й не затягувати запальний процес, піддаючи себе ризику раптових інфекцій і, як наслідок, передчасних пологів. Саме бактерії, що викликають карієс, сприяють підвищенню вироблення цитокінів, що стимулюють скорочення матки.

Рекомендуємо не доводити стан зуба до стадії «гострий біль», оскільки вона є доведеним психотравмувальним агентом. Через неї відбувається значний викид у кров гормонів, що впливають на внутрішньоутробне життя плода.

Важливо пам'ятати про небезпеку ускладнень каріозних процесів, таких як періодонтити, пульпіти. Ротова порожнина є своєрідними «воротами» для інфекції. При попаданні у кров хвороботворних бактерій є ймовірність утворення більш серйозних осередків і патологій, зокрема у плода. У такому разі вже не стоїть питання, чи можна видаляти зуб під час вагітності.

Ще одна причина бігти до стоматолога – наявність осередку гнилі. Через недолікований напівзруйнований зуб може початися запалення шлунково-кишкового тракту, що переростає в прееклампсію (пізній токсикоз).

Як надається стоматологічна допомога пацієнткам у положенні

Не всім жінкам видаляють зуби під час вагітності. Характер патологічного процесу визначає алгоритм лікування. Найчастіше він виглядає таким чином:

  • при карієсі: лікування зуба (висвердлювання) без застосування анестетика, пломбування з підбором матеріалу, який до вподоби пацієнту;
  • при пульпіті: лікування з використанням анестетика (знеболювального). Вибір робиться з урахуванням 100%-ної безпеки для плода. Застосовується препарат, який не проникає через плацентарний бар'єр (наприклад, «Ультракаїн»). У разі потреби робляться рентгенівські знімки, які мають мінімальний ступінь ризику опромінення;
  • при перитоніті: щодо необхідності знеболювання вирішується індивідуально. Рентгенівський знімок потрібен.

Важливо! Видалення хворого зуба при вагітності виконується тільки з використанням знеболювального препарату. При цьому запорукою успішного та швидкого загоєння є дотримання рекомендацій лікаря. Після видалення зуба мудрості доктор може призначити курс антибіотиків, тому варто зважено оцінити необхідність такої операції в період вагітності та за можливості відкласти її до народження малюка.

Важливо розуміти, що найімовірнішою небезпекою для матері та плода є стоматологічні патології, а не своєчасне лікування або видалення запаленого зуба.

Дата: 9 жовтня 2020
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.