ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Все, що ви не знали про жувальну гумку

Жувальна гумка – додатковий засіб гігієни ротової порожнини. Освіжає подих і прибирає залишки їжі. Давайте дізнаємося, в чому користь і шкода жувальної гумки, кому її категорично не можна і що з цього приводу говорять стоматологи.

Склад жуйки: шкідливі і не дуже компоненти

Склад розрізняється залежно від марки, але основа в 95% випадків одна:

 • латекс/каучук;
 • підсолоджувач: цукор або замінники (ксиліт, сорбіт, аспартам);
 • харчові барвники та ароматизатори;
 • кукурудзяний крохмаль;
 • рослинна олія;
 • лимонна/яблучна кислота.

Жувальна гумка з цукром шкідлива вона не лише не усуває бактерії, але навпаки живить їх швидкими вуглеводами, а тому збільшує ризик карієсу. Краще жувати жуйку з сахарозамінником: сорбітом або ксилітом. Але й у цих компонентів є свої побічні ефекти. Вони мають проносну дію і сприяють виникненню ниркових каменів. Інший сахарозамінник аспартам потенційний канцероген, токсичний для судин та нервової системи.

Жуйка: шкода або користь? Жувальна гумка відносно нешкідлива, якщо використовувати її рідко. Але при регулярному вживанні компоненти накопичуються в організмі і призводять до згубних наслідків.

Чим корисна жувальна гумка

Виробники запевняють: жуйка освіжає дихання і попереджає карієс. Так, дійсно, жувальна гумка маскує неприємний запах, але ефект діє лише 10–20 хвилин. Карієс зароджується не скільки на зубах, скільки між ними, тому жуйка ніяк не зможе попередити руйнування, а якщо вона ще й з цукром, то тільки допоможе хворобі швидше розвинутися.

У чому ж користь жувальної гумки:

 • прибирає залишки їжі, які прилипають до гумової основи;
 • попереджає виникнення пародонтозу тим, що масажує ясна і покращує циркуляцію крові;

Важливо: якщо пародонтит  важкого ступеню  вже є– жувати жуйку категорично не можна!

 • посилює виділення слини, яка доставляє до зубів поживні речовини і зміцнює емаль.

Окрім догляду за ротовою порожниною, у жуйки є й інші функції. Вона прискорює метаболізм і допомагає ненадовго перебити відчуття голоду. Жувальна гумка заспокоює і знижує стрес – і тому входить в обов'язковий пайок армії США.

Чим шкідлива жувальна гумка

Жоден стоматолог ніколи не порадить вам регулярно використовувати жувальну гумку. Швидше жуйка – це SOS-засіб, коли треба екстрено позбавитися від неприємного запаху, а під рукою немає зубної щітки і пасти (хоча й на цей випадок вже придумали одноразові щітки із вже нанесеною зубною пастою).

Негайно позбавитись від звички жувати жуйку радять не лише дантисти, але й гастроентерологи, неврологи і косметологи. І ось чому:

 • жувальна гумка розхитує пломби, коронки і зуби в цілому;
 • при тривалому жуванні на ній скупчуються мікроби, які ви ковтаєте;
 • її компоненти здатні руйнувати нервові клітини;
 • постійне жування псує міміку і призводить до передчасної появи носогубних зморшок.

Щоб зрозуміти, в чому полягає комплексна шкода жувальної гумки для людини, давайте розглянемо, що ж взагалі відбувається, коли ми жуємо жуйку:

 1. Мозок отримує сигнал, що у роті їжа, і направляє усі сили на пережовування і переварювання. Розумовий процес відключається, ми стаємо розсіяними і нічого не запам'ятовуємо.
 2. Шлунок теж отримує сигнал, що у роті їжа. Але її немає, а шлункові соки вже виділяються. Так і не отримавши їжу, шлунок починає переварювати сам себе, а це – прямий шлях до гастриту й виразок.
 3. Доки ми жуємо жуйку, мозок думає, що ми їмо, і відчуття голоду притупляється. Але після того, як ми випльовуємо гумку, мозок продовжує вимагати їжу, і ми з новою силою відчуваємо голод і можемо з'їсти навіть більше, ніж подужали б без гумки.

Це основні механізми.

Жувальна гумка: шкода для дітей

Дитяча жувальна гумка – це той самий набір шкідливих функцій, але з обтяжливими обставинами. Молочні зуби, що ростуть, при регулярному жуванні жуйки можуть сформувати неправильний прикус, а корінні – зайняти некоректне положення.

До того ж дітям властиво не сидіти на місці. Дитина бігає, сміється, кричить з жувальною гумкою у роті, та вона може випадково прослизнути в горло і закупорити дихальні шляхи.

Чим замінити жувальну гумку

Жуйка ефективно прибирає залишки їжі, але стоматологи запевняють: такий самий ефект ви отримаєте від простого полоскання звичайною водою.

А функцію «тренажера для зубів і ясен» виконають тверді овочі та фрукти.

Як правильно жувати жуйку

Використовуйте гумку тільки в екстрених випадках. Жувати жуйку можна максимум 10 - 15 хвилин, розподіляючи навантаження рівномірно по усій щелепі – за цей час вона виконає корисні властивості.

Кому жувальна гумка протипоказана

Жувати жуйку категорично не рекомендується:

 • при пародонтиті важкого ступеню;
 • при підвищеній стираємості зубів;
 • при хронічних захворюваннях травної системи.

Жувальна гумка не рекомендується вагітним жінкам, оскільки може викликати загибель зростаючих нервових клітин.

Дата: 1 грудня 2020
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.