ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Зубний камінь: 7 основних причин його формування, 3 методи лікування

Зубний камінь – стоматологічна проблема, яка може довгий час ніяк не проявлятися, але зате потім обернутися тяжкими наслідками для здоров'я ясен і твердих тканин зубів. Ці відкладення являють собою м'який наліт, який уже трансформувався на мінеральну субстанцію. І якщо до цього моменту впоратися з нальотом можна своїми силами в домашніх умовах, то для видалення каменю потрібно звертатися до стоматологічної клініки. Лікар спочатку проведе огляд ротової порожнини, оцінить стан емалевої поверхні, ясен і підбере ефективний метод усунення проблеми для конкретного пацієнта. 

Види зубного каменю, ускладнення за відсутності кваліфікованої допомоги

 Класифікація твердих відкладень на поверхні зубів ґрунтується на двох моментах – як виглядає наліт і у якій частині він розташовується. Розрізняють над’ясенний і під’ясенний зубний камінь. Перший вид легко діагностується самостійно: білий або жовтий наліт твердої або глинистої консистенції, який обрамляє основу зуба по краю прилеглої ясенної тканини. Це проблема, що часто діагностується та зустрічається в дітей і дорослих. Під’ясенний камінь – це дуже щільний наліт темно-коричневого або чорного кольору, утворюється у приясенних кишенях, що унеможливлює самодіагностику. 

Боротися з зубним каменем дуже важко ще й тому, що він розташовується у важкодоступних місцях: 

 • у щілинах між зубами;
 • на зовнішній і внутрішній сторонах основи зуба;
 • всередині пародонтальних кишень;
 • на «вісімках»;
 • у місцях кріплення протезів до імплантатів;
 • у місцях встановлення фіксувальних систем брекетів. 

Такі місця практично неможливо очистити звичними гігієнічними засобами, тільки професійні процедури дадуть позитивний результат. Ігнорування виражених ознак присутності твердого нальоту може призвести до дуже неприємних наслідків. Чим небезпечна відмова від кваліфікованої допомоги: 

 • неприємним запахом із рота, який присутній постійно;
 • почуттям свербіння в яснах;
 • кровоточивістю м'яких тканин;
 • формуванням приясенної кишені;
 • розхитуванням і подальшим випаданням зубів;
 • прогресуванням каріозного процесу, гінгівіту та пародонтиту. 

У деяких випадках відсутність чищення зубів може призводити до захворювань травної та серцевої систем – у роті постійно знаходяться хвороботворні мікроорганізми, які разом зі слиною та їжею потрапляють всередину організму. Це і робить можливим формування нових патологічних осередків. 

Чому виникає твердий, мінералізований наліт 

Від чого з'являється зубний камінь? Першопричиною стоматологи називають повну відсутність або неякісне виконання стандартних гігієнічних процедур щодо порожнини рота. Але існує й низка провокувальних факторів: 

 • неправильний вибір зубної пасти та щітки, коли не враховується стан емалевого покриття, рівень потреби у відбілюванні поверхні;
 • мала кількість в раціоні твердих овочів і фруктів, які сприяють очищенню важкодоступних місць ротової порожнини;
 • порушення прикусу та наявність звички жувати на одну сторону – це призводить до некоректного розподілу навантаження;
 • зміни у складі слини, коли вона не може служити очищувальним засобом – може відбуватися на тлі проблем із метаболізмом;
 • вживання у великих кількостях солодкого, газованих напоїв та їжі, багатої на вуглеводи;
 • куріння;
 • внутрішні патології, що перебігають у хронічній формі: наприклад, захворювання органів шлунково-кишкового тракту. 

Причини утворення зубного каменю може встановити тільки стоматолог після повного обстеження ротової порожнини, іноді для цього залучають вузьких фахівців. Але часто цей етап просто пропускається – лікарю необхідно очистити зуби від твердого нальоту та зберегти цілісність рядів. 

Методи зняття зубного каменю у клініках 

Максимально ефективно видалити навіть застарілий зубний камінь можна трьома методами – ультразвуком, апаратом Air Flow та лазерним чищенням. Якщо лікар зробив вибір на користь першого методу, то процедура виконується у два етапи: 

 • спочатку ультразвуком знімається безпосередньо наліт;
 • потім здійснюється видалення шорсткостей на емалі. 

Процедура ультразвукового чищення безболісна, пацієнт може відчувати тільки незначний дискомфорт. При прийнятті рішення, як почистити зубний камінь, пацієнти вибирають саме цей варіант. Він має адекватну вартість, дає результат, що довго зберігається, і гладку поверхню емалі. 

Як вдається позбутися проблеми апаратом Air Flow? На уражені місця під напором подається суміш з абразивними частинками. Цей метод відмінно підходить для виконання процедури вагітним, дітям, за наявності ортопедичних конструкцій у ротовій порожнині. 

Якщо необхідно очистити приясенні кишені від каменю, то застосовується лазерне чищення – безкровний, безболісний та ефективний метод. 

Що можна зробити в домашніх умовах 

Як лікувати, як прибрати зубний камінь, вирішує стоматолог після діагностування й оцінювання стану поверхні зубів. Він же може дати чіткі рекомендації, що робити, щоб уникнути повторної появи мінералізованого нальоту в ротовій порожнині. Найчастіше радять ретельно проводити щоденні гігієнічні процедури, використовувати флос й іригатор для очищення важкодоступних місць, включити до раціону тверді овочі та фрукти, не рідше ніж 1 раз на пів року відвідувати стоматолога для професійного чищення зубів. Профілактика появи зубного каменю – це ще й своєчасне лікування стоматологічних захворювань і внутрішніх патологій, зміцнення загального імунітету.

Дата: 10 березня 2022
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.