ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Все про флюс: чому виникає і як з ним боротися

Люди, довгий час уникали візиту до стоматолога, можуть бути «нагороджені» флюсом. Цей термін багатьом знайомий з дитинства. З німецької він переводиться як «потік», «протягом». Сьогодні стоматологи називають такий процес «одонтогенних периоститом». Народні методи лікування, що застосовувалися колись, можуть не тільки не допомогти, а й нашкодити. Сучасна стоматологія в Києві пропонує дієві методи, які допоможуть полегшити стан і позбутися від проблеми.

Флюс і його види

Розрізняють такі види флюсу:

 1. Простий. Така форма - наслідок травм щелепи. Вона характеризується невисокою інтенсивністю течії, досить легко піддається лікуванню. Рідко переходить в хронічну форму.
 2. Гнійний. Виникає через наявність в організмі запального процесу. Це гостра форма з інтенсивними больовими відчуттями і активним проявом інших симптомів недуги.
 3. Фіброзний. У більшості випадків не викликає больових відчуттів. Виникає через наявність системних захворювань.

Найбільш часто зустрічається одонтогенний гострий періостит - це гнійне запалення у кореня зуба. Гній, збираючись в цьому місці, утворює шишку. Через деякий час він починає «шукати вихід», через що відчувається гострий біль. Коли з'являється свищевий хід, вона слабшає. Але полегшення стану не є ознакою одужання, а навіть навпаки: хвороба переходить в хронічну стадію. Цей випадок варто розглянути докладніше.

Симптоми хвороби

Розвиток гнійного флюсу відбувається в кілька етапів:

 1. Спочатку з'являються больові відчуття при пережовуванні їжі або при дотику.
 2. Потім спостерігається припухлість тканин ясен, що переходить в освіту шишки з гноєм, якщо лікування не було розпочато вчасно.
 3. Набрякають частини особи: щока, губа, підборіддя. Іноді піднімається температура до 38 ˚С. Може відчуватися біль в області ока, вуха, скроні.

Якщо не позбутися від флюсу вчасно, можуть виникнути ускладнення - від втрати зуба, поширення запалення на обличчя, шию до потрапляння інфекції в головний мозок і його оболонки.

Причини утворення флюсу

Найчастіше періостит розвивається через карієс, який вражає зуб. Від верхівки кореня гній проробляє собі канал в кістковій тканині, щоб вийти назовні. Він проходить через кістку і зупиняється під окістям верхньої або нижньої щелепи. Причини виникнення флюсу бувають і інші:

 • механічна травма або запалення ясенної кишені;
 • пародонтит;
 • остеомієліт - запалення кісткового мозку.

У всіх випадках виникнення гною в яснах бере участь інфекція. Ці процеси проходять на тлі ослаблення імунної системи, причиною чого можуть бути авітаміноз, неправильне харчування, наявність супутніх хвороб та ін.

Діагностика захворювання

При підозрі на флюс лікар виконує такі дії:

 • оглядає ротову порожнину на наявність ознак запального процесу;
 • проводить пальпацію та перкусію причинного зуба;
 • рекомендує зробити рентгенівський знімок КТ, який дасть чітке уявлення про стан хворого зуба і його «сусідів», окістя і щелепи.

Щоб не ускладнити постановку діагнозу, не варто пити знеболюючі препарати менш ніж за 3 години до візиту до лікаря. Важливо діагностувати захворювання на ранній стадії його розвитку.

Особливості перебігу хвороби у дітей

Нерідко батьки не поспішають вести дитину до стоматолога при ураженні карієсом молочних зубів. Вони вважають, що скоро вони заміняться постійними. Це велика помилка, тому що інфекція загрожує появою флюсу. Розпізнати його нескладно, так як він має такі ж симптоми, як у дорослих. Але варто врахувати, що імунітет у дітей слабкіше.

Спочатку з'являється біль при натисканні і припухлість тканин. Іноді помітна асиметрія особи. Температури немає. Здається, що нічого страшного і хвороба мине, але вона прогресує. Якщо своєчасно не прибрати флюс, з'являється сильний біль, підвищується температура.

При перших ознаках хвороби слід звернутися до фахівця. Він почистить канали та запломбирует уражений зуб. Не варто чекати, поки відбудуться незворотні процеси. Якщо відвідати доктора відразу не виходить, необхідно вжити заходів, які зупинять розвиток запального процесу.

Поширені помилки: чого не варто робити при флюсі

Від наших бабусь можна наслухатися багатьох рад, щоб швидко зняти набряк з особи від флюсу. Але більшість з них - це «ведмежа послуга». До небезпечних методів лікування хвороби відносять:

 1. Зігріваючий компрес на хворе місце. Сприяє поширенню бактерій, через що виникають ускладнення. Не рекомендується навіть спати на боці, з якого виник флюс.
 2. Перев'язка ділянки з периоститом. Через таких дій погіршиться кровотік, т. К. Вона пережмет судини.
 3. Самостійне лікування флюсу антибіотиками. Неправильно підібрані препарати і їх дозування можуть викликати сильні алергічні реакції. Такі ліки приймають за певною схемою, в іншому випадку вони не дадуть ніякого результату, т. К. Мікроби адаптуються до них. Крім того, людина шкодить своїм нирках і печінці. Не можна самостійно призначати собі препарати або, навпаки, скасовувати приписані лікарем кошти.

Не варто прислухатися до порад знайомих, навіть якщо у них була подібна проблема, адже кожен випадок індивідуальний. Потрібно розуміти, що флюс на щоці на гнійної стадії можна усунути тільки хірургічним шляхом.

Як полегшити симптоми

При виникненні проблеми візит до стоматолога неминучий. Можна тільки призупинити прогресування запалення. Для цього потрібно знати, чим полоскати при флюсі зуби. Доктора рекомендують використовувати для цього такі антисептичні засоби:

 • хлоргексидин;
 • розчин харчової соди і солі;
 • настій шавлії або календули.

Полоскання рота полегшить трохи стан. Але це не повинно послужити причиною затягування візиту до стоматолога. Не варто втрачати дорогоцінний час.

Лікування захворювання

Принцип лікування флюсу вибирають відповідно до стадії його розвитку. На початкових етапах застосовують лікувальні засоби з групи нестероїдних препаратів. Вони ефективно зупиняють запальний процес, допомагають швидко відновитися. Часто лікар призначає антибіотики. Їх підбирають, враховуючи особливості організму пацієнта, зокрема його чутливість до діючих речовин.

Але що робити, якщо флюс гнійний? В цьому випадку консервативні методи лікування не допоможуть, тому усувають його хірургічним втручанням. Для цього лікар виконує такі дії:

 • дезінфікує хвору ділянку;
 • робить розріз і випускає гній;
 • санує (промиває) гнійну порожнину антисептиками;
 • при необхідності встановлює в розрізі на яснах дренаж, Який буде допомагати виводити вміст.

Завдяки таким маніпуляціям, самопочуття пацієнта швидко покращиться. Запалення буде знято, набряк зменшиться. Далі обробляють розкритий флюс і змінюють дренажі. Забороняється приймати аспірин після хірургічного втручання, т. К. Він розріджує кров, уповільнює загоєння рани.

Щоб швидко позбутися від флюсу, призначають фізіотерапевтичні процедури. З їх допомогою відмежовують вогнище з гноєм, прискорюють формування абсцесу, який розкривають. Доктор для цього призначає УВЧ і мікрохвилі. Вони також помірно знижують біль.

Такі процедури роблять і після хірургічного втручання для швидкого загоєння тканин. Вони допомагають знизити утворення патологічного секрету, поліпшити мікроциркуляцію. В результаті гнійна порожнина добре очищається. УВЧ і мікрохвилі починають використовувати з другого дня після розтину. Курс - 5-6 процедур.

При ослабленому імунітеті у дітей і пацієнтів похилого віку призначають антибактеріальну терапію. Вона показана також ВІЛ-інфікованим і онкохворим.

Профілактика після лікування

Щоб попередити подальші виникнення флюсу, потрібно слідувати таким рекомендаціям:

 • дотримуватися гігієни ротової порожнини;
 • відвідувати стоматолога для своєчасного виявлення карієсу;
 • зміцнювати імунітет;
 • вживати тверді овочі і фрукти, які сприяють зміцненню емалі і ясен.

Головне - серйозно ставитися до здоров'я. При виявленні тривожних симптомів потрібно негайно відвідати лікаря.

Дата: 31 березня 2020
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.