ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Білий наліт на язику: що означає

Як прибрати наліт на язику?

Білий або іншого відтінку наліт на язику – це причина для тривоги чи можна залишатися спокійним? Конкретної відповіді на питання немає. Усе залежить від ситуації. У деяких випадках такий прояв не є відхиленням від норми, в інших – він свідчить про серйозні порушення в організмі. Тому важливо оцінити стан свого язика та розібратися, які симптоми небезпечні.

Чому утворюється наліт на язику

Язик – м'язовий орган, який багато може розказати про стан організму. Він м'який і легкорухливий, має блідо-рожевий колір, якщо людина здорова. Час від часу на слизовій оболонці може з'являтися наліт, щільність якого нерідко має сезонний характер. Це пояснюється тим, що в різні періоди року організм потребує певних вітамінів. Наприклад, влітку відкладення більш товсті й насичені. У цей час вони можуть набувати жовтий відтінок.

На слизовій оболонці язика постійно накопичуються бактерії. Ці мікроорганізми і є причиною утворення нальоту та появи неприємного запаху з рота. Їх інтенсивному розмноженню сприяють такі чинники:

 • надмірне вживання алкоголю;
 • паління;
 • нераціональне харчування;
 • інфекції та запальні процеси;
 • приймання лікарських препаратів;
 • хронічні захворювання;
 • погана гігієна порожнини рота.

Оскільки кінчик язика рухливий, він більше очищається та, відповідно, нальоту тут менше. На корені його щільність вище, оскільки в цьому місці спостерігається зіткнення лише з піднебінням. Такі прояви можливі також при дисбактеріозі, авітамінозі, неправильній гігієні.

Наліт на язику: що означає

Прозорий наліт без запаху, крізь який видно природне забарвлення язика, – норма. Але коли він дуже щільний і покриває всю поверхню слизової – це вже привід для занепокоєння. Темні накопичення вказують на серйозну хворобу. Визначити, у чому криється проблема, можна за їх відтінком і локалізацією.

Види нальоту на язику

1. Білий наліт

Тонкий наліт білого кольору – часте явище. Особливо його можна помітити вранці, коли ще не чищені зуби. Однорідні білі відкладення бувають у немовляти після годування. У старших дітей це також вважається нормою.

Наявність інших особливостей може вказувати на деякі недуги:

 • збільшення товщини нальоту – симптом тривалого запору;
 • підвищена температура й ознаки інтоксикації – вказують на інфекційні процеси в організмі;
 • локалізація нальоту на корені язика, його спинці – хвороби шлунково-кишкового тракту;
 • розміщення з боків кінчика язика – звернути увагу варто на нирки.

Білий наліт сирної структури та сухість у роті вказують на кандидоз (народною мовою – молочниця). Часто від нього страждають немовлята. Причина появи захворювання – незміцнілий імунітет. Щоб не допустити поширення молочниці на щоки та ясна, необхідно звернутися до лікаря. Він пропише антигрибкові препарати. У дитини старшого віку також можлива ця хвороба, але частіше це астматики або діти з ослабленим імунітетом. Захворювання може супроводжуватися неприємним присмаком у роті.

2. Сірий, зелений і коричневий наліт

А якщо відкладення не білі, а іншого кольору – що це? Кожен відтінок має свої особливості:

 1. Сірий – частий симптом хвороб шлунково-кишкового тракту. Це може бути, наприклад, виразка шлунку. Але сірувато-білий наліт не є відхиленням від норми.
 2. Коричневий. Такі відкладення на корені язика з'являються при хронічному алкоголізмі. Ще вони зустрічаються у курців, при захворюваннях легенів.
 3. Зелений – рідкісне явище. Виникає при різних видах глоситу. Хвороба може розвинутися внаслідок приймання антибіотиків, стероїдів й інших речовин, що знижують імунні сили організму.

Необхідно врахувати, що часто язик змінює колір після вживання їжі та напоїв. Наприклад, міцно заварений чай може зафарбувати його в коричневий колір.

3. Жовтий наліт

Як уже говорилося, жовтуватий наліт з'являється в літній час. Турбуватися необхідно, якщо його забарвлення стає насиченим. Слід звернути увагу на такі ознаки:

 1. Яскраво-жовтий колір – можливо, уражені печінка й жовчовивідні шляхи.
 2. Жовтизна нижньої частини язика – симптом жовтяниці на ранній стадії.
 3. Товстий жовто-зелений наліт – ознака неправильної роботи органів травлення, застою жовчі. Ці порушення в організмі можуть супроводжуватися утвореннями червоного нальоту.

Іноді жовті відкладення свідчать про підвищену кількість жовчі.

4.Чорний наліт

Відкладення чорного кольору на язику зустрічаються дуже рідко. Найчастіше це одна з ознак важкого захворювання:

 • серйозні порушення роботи підшлункової залози та жовчного міхура, органів шлунково-кишкового тракту;
 • висока кислотність крові, що виникла внаслідок зневоднення організму;
 • холера.

Існує таке поняття, як «ворсинчастий» язик, коли чорніють і стають жорсткими сосочки на ньому. Такі прояви можуть спостерігатися в курців і людей, що зловживають алкоголем, а також при впливі певних мікроорганізмів і медикаментів.

5. Плямистий наліт

Географічний язик, коли його слизова покрита нерівними червоними плямами, лякає багатьох. Зустрічається такий стан у людей різного віку. Небезпеки в ньому немає, і часто він проходить сам по собі.

Сьогодні науці до кінця невідомо, що означає поява таких плям. Кожен випадок індивідуальний, тому важливо спостерігати за своїм станом. Наприклад, плями можуть виникнути внаслідок алергічної реакції. Але в більшості випадків вони тоді присутні й на шкірі.

Як очищати язик від наліту

Щоб зрозуміти, як прибрати наліт на язику, необхідно визначити причину його появи. Спочатку проаналізуйте, чи не приймали ви фарбувальні продукти та чи не полоскали рот агресивними речовинами. Якщо ви розумієте, що відкладення не тимчасові, відвідайте лікаря.

Але як позбутися білого нальоту? Зменшити його кількість можна, очищаючи язик кожен день зубною щіткою або насадкою для іригатора, скребок для язика та використовуючи ополіскувач. Чистку потрібно виконувати правильно: від кореня язика в напрямку до його кінчика. Зубна паста зробить процес ефективнішим, тому що володіє антибактеріальними властивостями. Важливо піклуватися про гігієну порожнини рота загалом.

Дата: 25 серпня 2020
Автор: Slalen.ua
×
Зворотній зв'язок