ru ua
Розгорнути навігацію

Пародонтологія

Пародонтологія - це один із розділів терапевтичної стоматології, який займається лікуванням та профілактикою захворювань пародонта - органів та тканин, які оточують зуб (ясна, зв’язка зуба (періодонтальна зв’язка), яка утримує зуб в осередку кістки, та сама кістка щелепи).

Найрозповсюдженішим захворюванням ясен є:

 • гінгівіт
 • пародонтит
 • пародонтоз

Гінгівіт

Гінгівіт – це запалення ясен. При цьому захворюванні пацієнти скаржаться на біль та кровоточивість ясен, неприємний запах з рота.

При гінгівіті ще не порушується цілісність зубоясенного з’єднання.

Гінгівіт, як правило, виникає через скопичення мікробного нальоту на зубах, в результаті недотримання гігієни порожнини рота.

Також гінгівіт може бути ознакою системного захворювання (наприклад, захворювань шлунково-кишкового тракту, алергії, авітамінозу, захворювань крові, цукрового діабету, інфекційних захворювань).

Лікування гінгівіту

В залежності від тяжкості захворювань використовують різні методи лікування. Починаючи від проведення професійного чищення зубів, протизапального лікування та закінчуючи хірургічним втручанням.

Якщо гінгівіт не лікувати, то мікроби переносять свою діяльність в більш глибокі шари пародонту та викликають їх руйнування. Це захворювання носить назву пародонтит.

Пародонтит

Пародонтит — це більш тяжке захворювання пародонту із залученням в запальний процес, крім ясен, ще кісткової тканини та зв’язки зуба.

Крім запальних у тканинах пародонту спостерігаються і дистрофічні зміни, що призводить до руйнування опорно-зв’язуючого апарату зуба та посмішки кісткової тканини (утворюється пародонтальна кишеня). Це призводить до оголення коренів, розхитування зубів та, в подальшому, до їх втрати.

Причини розвитку пародонтиту:

 • незадовільна гігієна порожнини рота,
 • неякісні пломби, штучні коронки зубів,
 • неправильний прикус,
 • порушення харчового раціону (недостатньо білка, вітамінів),
 • структура їжі – занадто м’яка їжа, яка не сприяє очищенню зубів та нормальному навантаженню при жуванні,
 • стрес,
 • системні захворювання (захворювання шлунково-кишкового тракту, серцево-судинні, ендокринні і т.п.),
 • шкідливі звички (куріння),
 • спадковість.

Увага! На ці симптоми починаючого або прогресуючого пародонтиту слід звернути особливо пильну увагу:

 • свербіння та біль в яснах, які є ознаками запального процесу, кровоточивість ясен, яка виникає при чищенні;
 • зубів або прийомі твердої їжі в наслідок травматизації, при цьому ясна мають «запальний», темно-червоний колір;
 • поява неприємного запаху з рота та неприємного постійного смаку в роті, від яких не можна позбутися ніякими дезодоруючими засобами для ротової порожнини;
 • оголення шийки зуба, яке проявляється відчуттям, начеб то зуби стали «довше»;
 • розхитаність та випадіння зубів свідчить про запущену стадію пародонтиту, яка потребує негайного втручання стоматологічної допомоги.

Пародонтоз

Пародонтоз — дистрофічне захворювання пародонта (сукупність всіх тканин, які оточують корені зуба).

Зустрічається він порівняно рідко - близько 3 - 4% від всіх захворювань пародонта.

При пародонтиті відсутні запальні явища та пародонтальні кишені. Характерна хороша фіксація зубів, незначна кількість зубних відкладень, оголення коренів, наявність клиноподібних дефектів.

Причини виникнення пародонтозу:

 • системні захворювання, атеросклероз,
 • порушення гормонального обміну,
 • порушення мінерального обміну і т.п.

Важливо розуміти, що при лікуванні будь-яких захворювань пародонта, одним із основних засобів боротьби з ними є дотримання гігієни порожнини рота.

Етапи лікування захворювань пародонта:

 1. Навчання пацієнта гігієні порожнини рота.
 2. Видалення зубних відкладень. Для зняття над- та під- ясневих зубних відкладень використовують ультразвукові скалери — спеціальні апарати з різними насадками для видалення зубного каменя.
 3. Проводиться Вектор-терапія, в результаті чого руйнуються грануляції, полірується поверхня кореня зуба в межах пародонтальної кишені. В кишеню вводиться суспензія, яка володіє вираженою протизапальною, антимікробною дією та містить гідроксид кальцію. Це призводить до зменшення рухливості зубів.
 4. Хочеться зазначити, що Вектор-терапія зовсім безболісна! Але, при цьому, дуже ефективна.
 5. Медикаментозне лікування шляхом місцевої дії на тканини пародонта (накладення лікувальних пов’язок, зрошення порожнини рота, інстиляції в пародонтальні кишені) та загальної дії на весь організм в цілому (призначення спеціально підібраних антибіотиків (при необхідності), протизапальних засобів, загальнозміцнювальних засобів, препаратів кальцію та інш.).
 6. Санація порожнини рота (лікування зруйнованих зубів; заміна неякісних пломб, коронок; видалення зруйнованих зубів).
 7. При необхідності, для зміцнення рухомих зубів, в стоматологічних клініках фірми «Слален» проводиться шинування зубів. За допомогою спеціальної шинуючої стрічки рухомі зуби зв’язуються в одну цілу конструкцію, та знову набувають нормальний естетичний вигляд та функціональність.
 8. За показаннями проводиться ортодонтичне та ортопедичне лікування.
 9. Підтримуюча терапія, що є основою для ефективного лікування та стабілізації процесу.

Необхідно знати та пам’ятати, що лікування захворювань пародонта— це тривалий процес, який потребує від пацієнта регулярного виконання всіх рекомендацій лікаря-стоматолога.

На консультації лікар-стоматолог уважно Вас огляне та підбере індивідуальний план лікування як по термінам, матеріалам, так і по ціні.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Відповіді на популярні питання в пародонтології

1. Чи можна повністю вилікувати пародонтит? Існує думка, що пародонтит не можна вилікувати. Це правда?

>> Це правда. Але цей процес можна сповільнити, утримувати або поліпшити, але прибрати повністю не можливо.

2. Чи видаляти зуби при пародонтиті?

>> Це може визначити тільки лікар-стоматолог (не завжди потрібно видаляти та не всі) але є такий ступінь пародонтиту, що зуби випадають самі.

3. Що таке пародонтальна кишеня та як її виявити?

>> Пародонтальна кишеня утворюється в місці руйнування зубної зв'язки, виявити її може тільки Ваш лікар-стоматолог при спеціальному дослідженні і рентгендіагностиці.

4. Що таке свищ в яснах?

>> Коли утворюється запальний процес за верхівкою кореня, там накопичується ексудат, який шукає собі вихід назовні, так утворюється свіщевий хід (свищевий тракт, через який виходить накопичений ексудат).

5. Що таке зубний камінь, чому зубний камінь часто має темний колір?

>> Зубний камінь - це щільні (мінералізуючі) зубні відкладення. Як правило зубний камінь темний, так як забарвлюється харчовими барвниками (накопичувальний ефект) і це пласти багатомісячних нашарувань зубного нальоту.

6. Коли має розглядатися питання про накладення зубної шини, які типи шин використовуються?

>> Необхідність накладення зубної шини визначає тільки лікар-стоматолог. Її використовують для утримання зубів в зубному ряду, для зміцнення зубного ряду. Шинування може бути тимчасовим, довготривалим, постійним, знімним, незнімним. Шина може бути з металу, скловолокна, арамідна нитки.

7. Що таке чутливість кореня, як її лікувати?

>> Вона з'являється при оголенні кореня, при глибоких пародонтальних кишенях (на корені відсутня емаль, при його оголенні виникає підвищена чутливість). Лікувати необхідно тільки у лікаря-стоматолога (обробка спеціальними засобами).

8. Які ступеня ураження періодонта?

>> Ураження може бути локалізованим або генералізованим, гострим, хронічним, що загострився або в стадії ремісії, легкої, середньої та важкого ступеня тяжкості.

9. Що таке первинна та вторинна окклюзійна травма?

>> Первинна травматична оклюзія виникає в інтактному (здоровому) пародонті при зайвому жувальному навантажені. Вторинна травматична оклюзія розвивається на тлі захворювань тканин періодонта, коли звичайне жувальне навантаженя перетворюється в травмуючий чинник.

10. Чи можна вилікувати ясна не змінюючи старих коронок або зубних протезів?

>> Ні. Якщо старі коронки або старі зубні протези неспроможні, то вони можуть провокувати розвиток захворювання пародонту, викликати постійне запалення.

11. Я завжди самостійно лікую загострення пародонтиту прийомом антибіотиків і дорогими полосканнями. Чи правильно я роблю?

>> Ні. Самолікування тільки погіршує стан і ступінь захворювання. Це уявне поліпшення. Антибіотики може призначати тільки лікар-стоматолог !!! Самостійно - це небезпечно !!!

12. Як діє плазмотерапія?

>> Плазмотерапія зміцнює імунітет тканин пародонта, прискорює процес загоєння та відновлення.

13. Як працює (діє) вектор-терапія?

>> При вектор-терапії гинуть патогенні бактерії та полірується поверхню кореня, що веде до якнайшвидшого відновлення тканин пародонта.

14. Пародонтит заразний?

>> Ні, пародонтит не заразний, але облизувати дитячі соски, ложки не варто (можете поділитись своїми бактеріями з дитиною).

15. Чи передається він генетично?

>> У 40-80% всіх пародонтитів генетичні чинники є вирішальними.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Записатися на консультацію до лікаря-стоматолога можна за телефонами:

Ми завжди раді Вам допомогти!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Основні ціни на лікування в стоматологічних клініках «Слален» та «Юта» 

№ з.пВид лікуванняЦіна
 Пародонтологія 
1Діагностика і обстеження пацієнта255
2Видалення зубних відкладень ультразвуком (2 щел.)1710
3Шинування зубів (за 1 од.)від 255
4Розтин парадонтального абсцесувід 125
5Аплікації на ясна в ділянці 1-3 зубів75
6Аплікації на ясна на 1 щел.255
7Вектор-терапія, включаючи зняття зубних відкладень (2 щелепи) 
 Первинне лікуваннявід 4470
 Вторинне лікуваннявід 3450
8Використання мікроскопу у парадонтології765
9Плазмотерапія (метод I-PRF), 1 пробірка 1600
×
Зворотній зв'язок