ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Ниють і болять передні нижні (верхні) зуби: перша допомога

6 причин болю передніх зубів: що робити?

Напевно, багатьом знайомий стан, коли ниють і болять передні зуби. До того ж явних причин для такого може і не бути. Відчуття неприємні, просто змиритися з ними неможливо, особливо якщо біль триває не один день або повторюється. Спробуємо розібратися, чому болять передні зуби й що робити у таких ситуаціях.

6 причин неприємного стану

Біль в передніх зубах може бути викликаний різними чинниками. Деякі з них мають індивідуальний характер (наприклад, удар в підборіддя), але зазвичай до такого стану призводять причини загального характеру. Серед основних можна виділити:

 1. Дефіцит корисних речовин. Незбалансоване харчування з мінімальною кількістю овочів, фруктів, невживання їжі, багатої на мікроелементи, призводить до нестачі цих компонентів в організмі. Страждають всі органи та системи, в тому числі й зуби. Якщо не врегулювати проблему, то ситуація посилиться. Крім болю, зуби можуть почати розхитуватися або навіть випадати.
 2. Пошкодження на емалі. Будь-які мікроскопічні відколи або тріщини провокують посилення чутливості зубів. Гаряча чи холодна їжа, солодощі викликають гострий біль, який може переходити в тупий. Рішенням в такій ситуації буде звернення до лікаря. Крім того, самі зуби потрібно берегти від навантажень, що мають руйнівну дію. Наприклад, не варто часто гризти тверді продукти, розколювати горіхи тощо.
 3. Карієс. Пошкодження емалі та дентину теж призводять до болю в зубах. Особливо він посилюється, якщо оголюється нерв.
 4. Гіперстезія. Так позначають стан підвищеної чутливості. Гіперестезію викликають різні фактори: інфекційні хвороби, проблеми шлунково-кишкового тракту, неврологічні порушення, ендокринопатія та навіть стреси. Біль при такій патології зазвичай короткочасний. Найчастіше він виникає при контакті зубів з солодкою чи солоною їжею, холодними і гарячими продуктами.
 5. Нещодавнє відбілювання. Процедури по освітленню емалі зазвичай включають очищення поверхні зуба від нальоту й твердих відкладень. Плюс внаслідок хімічного впливу роблять їх на тон-два біліше. Такі маніпуляції теж провокують підвищення чутливості зубів і, як наслідок, больові прояви. В цьому випадку виправити ситуацію можна шляхом дотримання певного раціону (без явних солодких або кислих продуктів), утримання від холодного і гарячого (перевагу потрібно віддавати їжі нейтральної температури). Згодом чутливість знизиться і біль повинен припинитися.
 6. Оголення шийки зубів. Відбувається це через те, що ясна зменшуються в об'ємі. Призводять до подібного стану різні чинники: хвороби, неправильний раціон, травми та ін.

Крім того, причини болю бувають також і медичного характеру. Наприклад, застуда (особливо, що супроводжується отитом, синуситом, сильним ринітом) теж може провокувати дискомфорт. Також болі можуть виникати через алергічних реакцій на медикаменти, які використовуються при лікарських маніпуляціях або через самі процедури.

Ще стрес провокує появу больового синдрому. У напруженому стані людина нерідко міцно стискає зуби, в тому числі й вночі уві сні. На ранок виявляється, що болить верхній та нижній ряд різців. Усунути причину можна шляхом приймання заспокійливих препаратів і усунення ситуації, яка призвела до стресу.

Чому потрібно реагувати на сигнали організму

Біль в передніх зубах, особливо без явної причини, не можна ігнорувати. Неприємний прояв є сигналом організму про якусь проблему. Якщо її не розв’язати, то становище погіршиться.

Особливо насторожитися варто, якщо зуби хитаються і болять. Рухливість різців говорить про серйозні хвороби або локальні патології щелепи. У цьому випадку обов'язково та якомога швидше потрібно звернутися за допомогою до стоматолога. Інакше вони можуть випасти взагалі, й доведеться ставити протез.

Перша допомога при болях в передніх зубах

Буває, що навіть при сильному дискомфорті немає можливості відразу записатися на прийом до лікаря. У таких випадках можна спробувати вгамувати біль наступними способами:

 1. Приймання знеболювального препарату. Таблетки можна придбати у будь-якій аптеці. Краще пояснити фармацевту, що потрібні ліки проти болю в зубах, і він зможе порадити більш дієвий засіб.
 2. Полоскання содовим розчином. Для його приготування потрібно в стакан води додати 1 ч. л. порошку. Даний метод також має потужні антисептичні властивості.
 3. Використання спеціальної зубної пасти. Цей захід рекомендований при гіперестезії. У пастах для чутливих зубів містяться луги (карбонати магнію, калію, натрію), які сприяють зміцненню емалі.

Однак всі ці заходи мають лише тимчасовий ефект. Обов'язково потрібно якомога швидше звернутися до лікаря!!!

Спеціаліст в першу чергу проведе огляд. Якщо болять передні зуби нижньої щелепи через оголення шийки, то може знадобитися хірургічне втручання або такі процедури, як фторування, ремінералізація. Вони також допоможуть в ситуаціях, якщо дискомфорт викликаний дефіцитом поживних речовин і вітамінів. Якщо ж болі спровоковані проблемами з нервовою системою, то звернутися потрібно до фахівця відповідного профілю.

Запобіжні заходи

Знизити ймовірність виникнення болю в передніх зубах допоможе правильний догляд. Так, до запобіжних заходів відносяться:

 • використання зубних щіток з м'якою щетиною. Особливо порада актуальна в разі оголення шийки зубів, клиноподібного дефекту, тонкої або пошкодженої емалі;
 • відмова від вибілювальних паст. Вони містять доволі агресивні компоненти чи абразиви, які призводить до пошкодження та стирання емалі, через що зростає чутливість і виникає біль при контакті з зовнішніми подразниками;
 • акуратне виконання гігієнічних маніпуляцій. Пошкодження можна отримати, наприклад, при використанні зубочистки. Якщо дуже старанно нею орудувати, є вірогідність завдати шкоди яснам або зубу, через що виникне біль;
 • збалансоване харчування. Потрібно стежити, щоб в раціоні були присутні вітаміни (особливо С, його дефіцит може призвести до серйозної хвороби – цинги).

Серед обов'язкових заходів профілактики також варто відзначити регулярне відвідування стоматолога. Найкраще робити 2 рази на рік (якщо немає серйозних проблем). Лікар, оцінивши стан зубів, зможе оперативно підібрати необхідні заходи для їх підтримання. Це може бути гігієнічна чистка, встановлення або заміна пломби, покриття фторованим розчином для захисту від впливу подразників тощо. Необхідні заходи підбираються індивідуально.

У будь-якому випадку нехтувати профілактичними візитами до фахівця не варто, адже простіше й дешевше стежити та підтримувати здоров'я зубів, ніж їх лікувати. У випадках, якщо вони раптом починають хворіти, тим паче зволікати небезпечно, потрібно якомога швидше записатися до стоматолога.

Дата: 1 липня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.