ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

5 причин утворення гнійника на яснах та методи лікування

Гнійник на яснах — запальний процес, що супроводжується утворенням порожнини з гнійним вмістом, і саме він є захистом від поширення патологічного процесу на здорові тканини. Клінічна картина при цьому буває слабо вираженою протягом декількох днів, і тому нерідко вважається, що з цим можна впоратися самостійно в домашніх умовах. Насправді абсцеси на яснах (офіційна назва аналізованого стану) становлять реальну загрозу для здоров'я м'яких та кісткових тканин, зубів у ротовій порожнині. Якщо не скористатися послугами стоматології, вчасно і не зупинити патологічний процес, то можливі і серйозніші ускладнення, аж до сепсису.

Причини формування гнійника на яснах

Чому формується патологія на яснах у дітей та дорослих, може з'ясувати лише лікар. Загалом це може відбуватися з кількох різних причин:

 • неякісно вилікуваний або повністю ігнорований карієс зубів. Це провокує проникнення інфекції до кореня. Нерідко спостерігається на молочних зубах — чомусь існує думка, що лікувати карієс дітям не варто, адже зуби все одно випадуть і виростуть нові;
 • деякі захворювання ротової порожнини, що не лікуються або терапія проводиться невірно, самостійно та без призначень стоматолога. До таких відносяться гінгівіт, періодонтит;
 • травмування м'яких тканин ротової порожнини, наприклад, протезами, коронками, зубами, твердими продуктами.

Нерідко білі гнійники утворюються на яснах після гострих респіраторних захворювань, ангіни. Це пов'язано з ослабленням імунітету, через що патогенні мікроорганізми проникають в слизову тканину. Ще один провокуючий фактор – неправильна гігієна порожнини рота. У цьому випадку між зубами накопичуються залишки їжі, що є ідеальним середовищем для розмноження хвороботворних бактерій.

Симптоми утворення абсцесу у ротовій порожнині

Початок формування гнійника на яснах протікає практично безсимптомно – людина відчуває деякий дискомфорт у ротовій порожнині при пережовуванні їжі. Далі відчувається наявність стороннього тіла в роті, яке наче розпирає від тиску. Якщо абсцес вже утворився, то турбує пульсуючий біль — зазвичай виражений, через що неможливо пережовувати їжу. Додатково є і нехарактерні симптоми:

 • потемніння зубної емалі;
 • неприємний запах з ротової порожнини;
 • підвищення температури тіла;
 • загальна слабкість.

Незалежно від того, на верхньому або нижньому ясні утворюється проблема, опухає щока (з того боку, де розташовується абсцес). Через біль і сильний набряк людина втрачає здатність чітко розмовляти.

Види гнійників на яснах

У дитини та у дорослого пацієнта абсцеси можуть мати різні характеристики. Залежно від останніх ведеться їхня класифікація:

 1. Ясенний – запальний процес протікає в м'яких тканинах, частіше між зубами. Виникає при травмуванні слизової зубною щіткою або ниткою, накопиченні залишків їжі та недостатній гігієні порожнини рота. Досить легко піддається лікуванню, якщо вчасно звернутися до лікаря.
 2. Пародонтальний – скупчення гною чітко локалізоване, спричинене запаленням на периферійній частині зуба. Формування абсцесу призводить до ураження, руйнування кореневої системи зуба та його зміщення.
 3. Періапікальний – наслідок занедбаного карієсу або періодонтиту. Хвороботворні бактерії вражають пульпу, при формуванні гнійника на нижній щелепі в патологічному процесі задіяні жувальні м'язи.
 4. Перикорональний – виникає в місці прорізування зуба, при утворенні капюшона з м'яких тканин. У ньому накопичуються залишки їжі, активно розмножуються мікроорганізми. Даний тип характеризується швидким поширенням запального процесу на навколишні тканини.

В залежності від того, який вид захворювання діагностується, підбирається лікування. Якщо пацієнт звернувся по допомогу на ранній стадії запалення,то  застосовуються консервативні методи. У решті випадків знадобиться хірургічне втручання.

Що робити при утворенні гнійника на яснах

Якщо симптоми вказують на формування абсцесу, то необхідно якнайшвидше звернутися за допомогою до стоматологічної клініки. Патологія ясенного типу на ранній стадії лікується полосканнями, препаратами антибактеріального ряду. Як вилікувати абсцес зі сформованою порожниною, у занедбаному стані, вирішує лікар. Спочатку він проведе діагностику:

 • збере скарги пацієнта – кожен вид має свої ознаки, навіть за характером болю та зовнішнім виглядом (пухлина щоки) хворого можна зробити попередні висновки;
 • огляне ротову порожнину та оцінить її загальний стан — чи є невилікований карієс, наскільки великий обсяг видимої частини абсцесу;
 • направить пацієнта на рентгенологічне обстеження – необхідно встановити точне місце локалізації патологічного вогнища, ступінь ураження тканин.

Видалення гнійника на яснах проводиться хірургічним шляхом. Процедура включає кулька етапів. Спочатку видаляють пошкоджені тканини, потім очищають канали (якщо вони заповнені гноєм) або порожнину м'яких тканин. Маніпуляції закінчують обробкою ротової порожнини, промиванням каналів антисептиками. На рану накладають шви і пацієнта відправляють додому продовжувати терапію. Чим полоскати ротову порожнину вдома, які препарати приймати – призначає стоматолог. Стандартно рекомендують полоскання антисептичними розчинами, які мають протизапальний ефект – настоями ромашки або шавлії  і прийом антибіотиків за індивідуальною схемою.

Як лікувати в домашніх умовах

Самостійне лікування гнійника на яснах неприпустиме, тому що народні засоби не дають потрібного ефекту і посилюють ситуацію – запалення поширюється, інфільтрат може виливатися в навколишні тканини (наприклад, якщо абсцес розкрився самостійно). А це прямий шлях до сепсису, втрати зубів, флегмон. Єдине, що можна зробити самостійно до візиту до лікаря:

 • полоскати рот розчином харчової соди;
 • прикладати до щоки холодний компрес;
 • прийняти стандартні знеболювальні засоби.

Не можна самостійно розкривати абсцес – очищення порожнини від гною ніколи не буде повним, що призведе до рецидиву та виникнення нового запалення.

Гнійник на яснах формується швидко, вже в першу годину проявляється характерними симптомами. Потрібно якнайшвидше звернутися до стоматолога, щоб не лише зупинити запальний процес, а й зберегти зуби.

Дата: 9 листопада 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.