ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Антибіотики при зубному болю: опухлі ясна при запаленні зуба

Зубний біль: в яких випадках треба приймати антибіотики

До приймання антибіотиків вдаються при запаленні ясен, ускладненні після видалення зуба чи іншої стоматологічної операції. Препарати можуть призначатися і для профілактики. Антибактеріальні засоби перешкоджають розвитку патогенних мікробів або повністю знищують їх. Займатися самолікуванням та призначати собі подібні препарати не варто. Стоматологи за показаннями виписують антибіотики у вигляді таблеток, мазей, внутрішньом'язових ін'єкцій.

Різновиди антибактеріальних засобів

Існують кілька фармакологічних груп, препарати яких застосовуються для лікування й усунення наслідків захворювань порожнини рота. До хімієтерапевтичної відносяться:

 1. Макроліди й азаліди. Досить часто призначаються пацієнтам з непереносимістю або нечутливістю до пеніцилінів. Вони ефективні проти таких збудників, як стрептококи, пневмококи, стафілококи. У цю групу входить «Сумамед», «Азитроміцин», «Кларитроміцин».
 2. Лінкозаміди. До них відноситься «Кліндаміцин» і «Линкоміцин». Препарати ефективні для усунення грампозитивних, грамнегативних й анаеробних бактерій.
 3. Цефалоспорини. Група представлена ​​кількома поколіннями антибіотиків. До останніх відносяться «Цефтріаксон», «Цефіпім», «Цефтаролін». Використовується при інфекції кісток, суглобів, шкіри, м'яких тканин.
 4. Фторхінолони. Це 3-є та 4-е покоління хінолонів – «Левофлоксацин» і «Моксифлоксацин». Вони ефективні проти ентерококів, стрептококів, хламідій, сінегойної палички. Використовуються в щелепно-лицевій хірургії при інфекціях м'яких тканин і шкіри.
 5. Пеніциліни. Нерідко застосовуються комбінації таких препаратів з клавулановою кислотою. До цієї групи належать «Амоксиклав», «Флемоклав Солютаб», «Аугументін». Перший зі списку може призначатися навіть дитині та вагітній жінці.
 6. Тетрацикліни. Засоби «Доксициклін», «Юнідокс» показані для лікування остеомієліту. Всі тетрацикліни мають схожі властивості, але ефективність багато у чому залежить від чутливості збудника до антибіотика.
 7. Аміноглікозиди. У цих препаратів широкий спектр антимікробної дії. Вони здатні усувати грампозитивні та грамнегативні бактерії. Використовуються при гнійно-запальному процесі, остеомієліті, стоматиті, пародонтиті. До них відносяться «Тобраміцин», «Амікацин».
 8. Похідні нітромідазола. До таких належить «Метронідазол», «Розекс», «Тинідазол». Ці ліки борються з багатьма патогенними анаеробними мікроорганізмами. Їх призначають при захворюваннях тканин пародонта, гнійних запальних процесах.

Також існують неспецифічні антимікробні препарати, які не діють вибірково на мікроби, але знезаражують поверхні. До них відносяться «Фурацилин», «Мірамістин», борна кислота, «Резорцин», «Хлоргексидин» та ін.

Ліки при занедбаному карієсі

Такий стан спричиняє серйозні наслідки для здоров'я зубів і всієї порожнини рота. Пошкоджений карієсом зуб служить джерелом інфекції, яка може поширюватися в інші органи та системи – шлунок, кишківник, трахею. Занедбаний карієс викликає періодонтит – гостре запалення сполучної тканини ясен, а також періостит – інфекційний процес в окісті, що викликає флюс. Без лікування можливе утворення абсцесу і провокування онкології.

Для розв’язання проблеми при важкій стадії карієсу використовують антибіотики широкого спектра дії, наприклад «Амоксиклав» або «Ципрофлоксацин». Періодонтит може бути гострим чи хронічним, який загострюється, і в таких випадках потрібна негайна допомога. Крім антибіотиків використовуються анальгетики й антигістамінні препарати.

Для лікування періостита також використовуються не лише антибактеріальні ліки. Запалення окістя частіше спостерігається у дорослих, це наслідок поганого дотримання гігієни, ігнорування зубного болю й карієсу, який  починається. Патологія в гіршому випадку може торкнутися пазухи носа, формуючи гайморит, а також – оболонки та тканини мозку.

Скупчення гною провокує флюс, це виражається в припухлості щоки та набряклості. Щоб усунути бактерії, які прямо впливають на цей процес, призначаються антибіотики однієї з перерахованих вище груп. Фахівець підбирає ліки індивідуально, виходячи зі ступеня занедбаності патології, анамнезу, стану хворого, протипоказань. Потрібного ефекту можна досягти, тільки дотримуючись рекомендацій стоматолога.

Усунення запальних процесів ясен

Такі захворювання, як гінгівіт і пародонтит, характеризуються змінами в м'яких та твердих тканинах порожнини рота. Запалення зачіпає ясна або цілий комплекс тканин, без лікування воно може призвести до втрати зуба. Це перш за все стосується пародонтиту, що протікає безсимптомно на ранній стадії. Він легко переходить в хронічну форму і погано піддається терапії. Пародонтит в гострій стадії підвищує ризик захворювань органів шлунково-кишкового тракту, серця, нирок, оскільки є джерелом інфекції. Для того, щоб її усунути, використовуються антибіотики:

 • з похідних імідазолу та нітромідазолу;
 • пеніциліни й цефалоспорини;
 • макроліди («Еритроміцин» та ін.). Такий варіант може використовуватися й для лікування дітей, вагітних і жінок, що годують.

Системне застосування дозволяє дієвій речовині проникати в усі осередки ураження, що забезпечує запобігання ускладненню патології. Антибіотики можуть застосовуватися місцево, у вигляді стоматологічних гелів. Будь-які антибактеріальні лікарські засоби призначаються при загальному незадовільному стані, загостренні пародонтиту та гноєтечі. Хронічний ревматизм, вади серця будуть служити обов'язковим показанням до приймання антибіотиків під час пародонтиту.

Гінгівіт має кілька різновидів: катаральний, гіпертрофічний, виразково-некротичний. Кожен тип повинен усуватися відповідно до визначеної схеми лікування. Стоматолог встановлює клінічний діагноз і розробляє план терапії та запобіжних заходів. Можуть використовуватися такі антибіотики, як «Азитроміцин», «Ципрофлоксацин», «Сумамед», «Метронідазол», «Линкоміцин». Вибір залежить від ступеня патології, дефектів епітелію тощо.

Антибіотики для запобігання появи недугу

Медикаменти, які застосовуються перед хірургічним втручанням, потрібні для того, щоб не допустити ускладнення. Фахівець може призначити певні ліки за кілька днів до таких процедур:

 • видалення зуба;
 • професійна або глибока чистка;
 • лікування каналу та ін.

У порожнині рота кожної людини знаходяться бактерії, здоровий імунітет добре з ними справляється при необхідності. Але, потрапивши в кров, мікроорганізми можуть викликати інфекції в різних органах людини. Чи не в кожному випадку спеціаліст призначить антибактеріальні засоби для запобігання, перед цим він ознайомиться з анамнезом пацієнта.

Ліки знадобляться, якщо людина страждає на: цукровий діабет, ревматичні захворювання, онкологію, патологією серця. Тобто має нестабільну імунну систему. Вибір препарату буде пов'язаний з бактерицидною дією відносно найбільш значущих мікроорганізмів, з перенесенням й оптимальним співвідношенням безпеки та ефективності. Наприклад, це може бути засіб з групи пеніцилінів або цефалоспоринів.

Препарати, що часто призначаються

Вибір антибактеріального засобу при флюсі ясен для дорослої людини доволі великий. До дієвих сучасних препаратів в стоматології відносяться:

 • «Азитроміцин». Ліки в таблетках або капсулах допомагають при гнійній одонтогенній інфекції;
 • «Амоксиклав» або «Амоксицилін» з «Метронідазолом»;
 • «Кліндаміцин». Попри вузький спектр дії, він ефективний при запаленні кісткової тканини, що є плюсом для усунення гнійного новоутворення.

Не можна точно сказати, який антибіотик допоможе в тій чи іншій ситуації. Це зробить тільки лікар. Потрібно також пам'ятати, що такі засоби не являються заміною будь-якої операції, наприклад розрізу ясен для відтоку гною, тому що вони не належать до основного лікування. Терапія комплексна та передбачає використання декількох медикаментів за схемою призначення.

Антибіотик при зубному болю не допоможе її зменшити. Найчастіше неприємні відчуття викликані запаленням нерва зуба або періодонтитом. При таких станах лікар призначить анестетичні препарати для усунення болю, антибіотики ж знадобляться в процесі лікування зубів.

Що приймати дитині

У педіатричній практиці будь-який препарат підбирається з великою обережністю. Враховуються вік, вага маленького пацієнта, побічні ефекти. Є такі ліки, які суворо заборонені для дітей.

Біль в дитячому віці можуть викликати безліч причин, від прорізування перших зубів до карієсу або пульпіту. У малюків страждають і ясна, які нерідко ушкоджуються через занесених бактерій. Розроблені зручні форми різних ліків: суспензії, краплі, гелі, супозиторії. Нерідко використовуються протизапальні, антисептичні, знеболювальні засоби. Деякі з них також знімають жар, як, наприклад, дитячий «Нурофен» чи «Парацетамол».

Але антибактеріальні засоби не можна призначити дитині самостійно. Навіть якщо в інструкції сказано, що ліки використовуються для дітей («Амоксиклав»), щоб уникнути негативних наслідків спочатку треба порадитися з лікарем. Спеціаліст роз'яснить ефективність засобу в певному випадку, необхідність його приймання і розкаже про дозування.

Побічні ефекти від ліків

Антибіотики в деяких випадках абсолютно необхідні. Це стосується не лише галузі стоматології, а й інших сфер медицини. Але безконтрольне їх застосування неприпустиме, адже можна завдати собі шкоди й викликати звикання бактерій, що вплине на виникнення стійких форм мікроорганізмів. Курс антибіотиків необхідний в таких випадках:

 • лікування бактеріальної інфекції;
 • запобігання ускладнень при будь-якому захворюванні або після операції;
 • профілактика захворювання дитини, яка має контакт з інфекційним хворим.

Всі антибактеріальні засоби мають ті чи інші побічні ефекти, отже вони повинні враховуватися перед прийманням. Реакція організму людини на антибіотики різна та залежить від наявності хронічних захворювань, алергії, віку й інших факторів.

Обмеженнями є серйозні захворювання органів шлунково-кишкового тракту, серця, печінки, нирок, індивідуальна непереносимість. До побічних ефектів, що часто зустрічаються після приймання ліків відносяться:

 • діарея, болі в животі, нудота, дисбактеріоз;
 • порушення роботи органів кровотворення;
 • алергічна реакція, яка проявляється сверблячкою, кашлем;
 • кандидоз, дисбактеріоз піхви у жінок.

Тому в деяких випадках лікар оцінює ризики побічних ефектів, які повинні бути нижче, ніж користь від препарату. Приймання антибіотиків також завжди супроводжується використанням пробіотиків, які відновлюють мікрофлору слизових.

Дата: 30 липня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.