ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Білі плями на зубах у дитини: чому вони виникають та як прибрати

Білі плями на зубах у дитини: звичайний дефект або тривожний симптом

Всі батьки хочуть бачити свою дитину щасливою та здоровою. Тому важливо ретельно стежити за станом її організму. Важливо визначити причину виникнення будь-якого з тривожних симптомів. Уважне ставлення до здоров'я ротової порожнини – одна з основних умов забезпечення гарного самопочуття малюка. Якщо ви помітили білі плями на зубах у дитини, не потрібно панікувати, але і не варто зволікати. Зазвичай вони свідчить про початок розвитку карієсу, але може з’явитись також з інших причин. Розв’язати проблему допоможе стоматолог.

Білі плями на емалі: що собою представляють

Найчастіше білі плями з'являються на молочних зубах, зрідка – на постійних. Фахівці їх поділяють на два класи:

 • каріозні – ті, що пов'язані з розвитком карієсу;
 • некаріозні.

Білі ділянки на емалі свідчать про її деремінералізацію. Може з'явитись також біляста лінія біля краю ясен передніх зубів. У будь-якому випадку потрібна консультація лікаря.

Порівнюючи з постійними зубами, молочні більш схильні до карієсу. Їх емаль тонка та пориста, що дозволяє бактеріям легко проникати всередину. Хвороба швидко прогресує, тому за короткий проміжок часу від зуба може нічого не залишитися. Існує ризик ураження зачатків «наступників». Ці факти спростовують думку деяких батьків стосовно того, що не потрібно лікувати молочні зуби, оскільки вони підлягають заміні.

Чому з'являються крейдоподібні плями на емалі у дітей

Спровокувати проблему можуть різні фактори.

Каріозні поразки

Карієс – розповсюджена стоматологічна хвороба. Вона зазвичай виникає внаслідок недостатньої гігієни ротової порожнини. Біла пляма на емалі – це початкова стадія каріозного процесу, яку легко ліквідувати не використовуючи таке страхітливе для малюка обладнання, як бормашина. Якщо провести пальпацію проблемної ділянки, можна відчути шорсткість. Відкладання візиту до стоматолога призводить до того, що емаль в ураженому місці стає тоншою, розм'якшується та починає руйнуватися.

Надлишок або нестача фтору

Фтор – важливий для зубів елемент, який здебільшого надходить в організм людини з водою. Міститься він також в зубних пастах, деяких продуктах харчування і в забрудненому повітрі. Надмірна кількість фтору провокує виникнення захворювання під назвою флюороз, одною з ознак якого є білі або жовті плями на емалі. Нерідко вони малопомітні, саме тому виявляє їх зазвичай лише лікар. Забарвлення дефектів може бути нерівномірним.

Молочні зуби найуразливіші до даного захворювання. У групі ризику також перебувають діти, які мають хронічні захворювання та слабкий імунітет.

Шкідливий для зубів також дефіцит фтору. В цьому випадку вони стають чутливими, що провокує карієс і хвороби ясен.

Гіпоплазія емалі

Йдеться про сильне потоншення, часткову або повну відсутність емалі. Гіпоплазія – це захворювання, під час якого з’являються не лише білі плями, але й борозенки, поглиблення на зубній поверхні. Спровокувати його можуть різні фактори:

 • інфекційні захворювання в період виношування малюка;
 • резус-конфлікт між матір'ю та плодом;
 • передчасні роди;
 • родова травма;
 • приймання вагітною деяких заборонених лікарських препаратів;
 • порушення в роботі ендокринної, нервової систем або органів шлунково-кишкового тракту.

Патологія супроводжується підвищеною чутливістю зубів до подразників, карієсом.

Використання ортодонтичних конструкцій

У період виправлення прикусу брекетами догляд за порожниною рота ускладнюється, а відповідно і погіршується його якість. Поруч з ортодонтичними конструкціями накопичується багато зубного нальоту. Емаль в цьому місці світлішає.

Травми зубів

Будь-яка травма може спровокувати пошкодження емалі, внаслідок чого з'являються крейдоподібні плями в цій зоні. Травми не лише викликають естетичний дефект, але можуть призвести до руйнування зубних тканин.

Ослаблена імунна система

Згідно з дослідженнями, у дітей, які часто страждають від вірусних та інфекційних захворювань, з’являються ознаки дефіциту мінеральних речовин. Це пояснює, чому на зубній поверхні утворюються білуваті смуги.

Застосування відбілюючих засобів

Склади для освітлення зубів містять агресивні речовини. Систематичне їх застосування загрожує неприємними проявами у вигляді білих плям. При цьому неважливо, відбілюєте ви зуби дитині в домашніх умовах або у стоматологічному кабінеті.

Чим допоможе фахівець

Для виявлення причини виникнення проблеми потрібно звернутися до стоматолога. Він зробить візуальний огляд, визначить розмір плям, ступінь руйнування емалі, кількість уражених зубів. На початкових стадіях карієсу допомагають ремінералізація та фторування.

Вразі виникнення білих плям під час носіння брекетів або інший ортодонтической конструкції до вирішення проблеми підходять комплексно:

 • лікують карієс;
 • проводять дезінфікування;
 • замінюють коригувальні апарати на нові;
 • виконують професійну чистку з метою видалення нальоту.

У деяких випадках може знадобитися допомога вузького фахівця (якщо відсутні патології стоматологічного характеру).

Усунення білих плям на зубах: що можна зробити в домашніх умовах

Якщо підставою для виникнення плями є надлишок або дефіцит фтору, необхідно замінити воду або встановити фільтр, який буде виводити цей елемент. При флюорозе – пасти, що купуються для дитини, не повинні містити фтор.

Якщо дитині рік, а у неї вже є білі плями на зубах, потрібно скоригувати харчування. Важливо, щоб крім грудного молока в раціоні були продукти, що містять кальцій та вітаміни, наприклад сир, овочі. Якщо малюк знаходиться на штучному харчуванні, варто стежити, щоб він не засинав з пляшкою в роті. Залишки солодкої молочної суміші нерідко провокують розвиток так званого пляшкового карієсу.

Необхідно також велику увагу приділити гігієні ротової порожнини. Спочатку за зубами повинні доглядати батьки. А коли малюк стане більш самостійним, потрібно навчити його основним правилам гігієни. Також рекомендації по догляду надасть лікар.

Запобіжні заходи

Важливо забезпечити дитині належний догляд за зубами. Відразу після появи першого різця у малюка необхідно ретельно очищати його за допомогою спеціальної щітки-напальника 2 рази в день. Забезпечити належний догляд за порожниною рота треба ще до початку прорізування зубів. З цією метою ясна протирають змоченим в кип'яченій воді стерильним шматком марлі. Інші запобіжні заходи:

 • обмеження споживання солодощів, кондитерських виробів, вуглеводної їжі, кислих продуктів і напоїв;
 • регулярно відвідувати з дитиною стоматолога – хоча б 2 рази на рік, але краще – кожні 3-4 місяці;
 • давати малюкові вітамінні комплекси після захворювань і в періоди активного росту – лише за призначенням педіатра.

Майбутній матері важливо дотримуватись дієти, не вживати ліків без узгодження з лікарем.

Дата: 16 червня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.