ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Болить під щелепою справа (зліва): що це може бути

Біль під щелепою: що викликає неприємні симптоми та як їх усунути

Якщо болить під щелепою, не варто ігнорувати неприємні симптоми. Вони можуть говорити про низку захворювань, деякі з яких несуть серйозну небезпеку для організму. Біль може бути також спровокованим механічним впливом. Коли трапився удар, слід упевнитися в цілісності щелепи. У будь-якому разі потрібно відвідати лікаря. Може знадобитися консультація стоматолога, хірурга, невролога, отоларинголога або ін. Щоб зрозуміти, який доктор потрібен, варто проаналізувати характер і локалізацію болю.

У чому може бути причина неприємних відчуттів

Біль під щелепою може виникати зліва та справа, при натисканні або у стані спокою. Провокувати його можуть безліч причин – стоматологічні захворювання, удари, пошкодження нервових закінчень тощо. Серед причинних факторів, що зустрічаються найбільш часто, виділяють:

 1. Бруксизм (скрегіт зубами). У деяких людей аномалія проявляється при нервовому напруженні. Але частіше таке порушення трапляється уві сні, тому людина навіть не підозрює, що страждає на бруксизм. Крім стирання зубної емалі, він може викликати біль у щелепі.
 2. Стоматологічні хвороби: глибокий карієс, пульпіт, періодонтит, сіалолітіаз (слинокам'яна патологія). Найчастіше больові відчуття з'являються, коли інфекція вражає пульпу. Мікроорганізми поширюються по каналу кореня й інфікують прилеглі тканини. Це й пояснює, чому болить щелепа.
 3. Остеомієліт. При захворюванні інфекція розноситься по організму потоком крові, вражаючи кісткові та м'які тканини. Якщо розвивається остеомієліт щелепи, нерідко у хворобливий процес втягується скронево-нижньощелепний суглоб (СНЩС). У такому разі, крім больових відчуттів, підвищується температура, набрякає обличчя.
 4. Неврологічні та судинні патології – наприклад, невралгія, порушення функції судин серця. При артеріїті, коли вражається лицьова артерія, біль починається з обох щелеп. Кінцева точка болючої дуги – це кут ока. При невралгії язико-глоткового нерва сильно болить під підборіддям при натисканні або у стані спокою. Основна причина розвитку патології – переохолодження організму та вірусні інфекції.
 5. Перелом. Можливий при сильному впливі на щелепу. У такому разі відчувається гострий біль, набрякає обличчя, спостерігається крововилив. При переломі складно або зовсім неможливо жувати.

У дитини підборіддя може хворіти в період зміни зубів. Це пояснюється тим, що при їх зростанні затискається нерв, що і провокує неприємні відчуття. Напади можуть тривати від декількох хвилин до години. Щоб виключити різні захворювання, дитину варто показати іншим фахівцям. Утруднене прорізування «вісімки» в дорослих також може стати причиною болю в горлі, що віддає у щелепу. Біль вважається нормою й після видалення зуба, особливо третього моляра, якщо він не наростає та неприємні симптоми не зберігаються довше ніж 7 днів. В іншому випадку потрібно звернутися до лікаря.

Носіння ортодонтичних конструкцій також викликає якийсь дискомфорт. Наприклад, при використанні брекет-системи дуга, впливаючи на зуби, сприяє їх переміщенню. Корені тиснуть на кісткову тканину, що і провокує тупий нийний біль у щелепах на перших порах. Буває, що больові відчуття викликають надмірний натяг дуги. Щоб неприємні симптоми зникли, необхідно тільки послабити її.

Лімфатичні зміни як одна з причин болю під щелепою

У разі появи дискомфортних відчуттів насамперед необхідно оцінити здоров'я підщелепних лімфовузлів. Варто виключити або підтвердити (за наявності патології) лімфаденіт – запалення, яке розвивається при попаданні до лімфатичних вузлів інфекції. Захворювання в гострій формі супроводжується різким болем, підвищується температура тіла, з'являється слабкість. Дискомфорт особливо гостро відчувається при натисканні на хворе місце. Якщо не провести своєчасне лікування, хвороба переходить у хронічну стадію. При різних формах лімфаденіту може розвинутися абсцес або флегмона – гнійне утворення.

Запалюватися лімфовузли можуть, наприклад, при гострому та хронічному тонзиліті. Боліти в такому разі може з різних сторін під щелепою. Але на передній план виходять інші симптоми: гострий біль у горлі (особливо при ковтанні), гнійний наліт на мигдаликах, підвищення температури – навіть до 40 ˚C.

Якщо болить лімфовузол на шиї, це може також свідчити про появу новоутворення. Найчастіше це метастази, які проникають з інших органів. Характер больових відчуттів буває різним. У хворого довго спостерігається підвищена температура тіла, з'являється слабкість, він різко втрачає вагу.

Характер больових відчуттів у залежності від виду захворювання

Оскільки спровокувати дискомфорт можуть різні хвороби, то і його характер буде відрізнятися:

 1. Артроз. Відчувається постійний нийний біль. Супроводжується він також хрускотом. Якщо сильно відкривати рот (або при жуванні), больові відчуття наростають. Напади в більшості випадків трапляються вранці.
 2. Мігрень. При цій неврологічній хворобі зазвичай відчувається біль у шиї під щелепою з одного боку. Посилюється він при впливі подразників – яскравого світла, різкої зміни освітлення, гучних звуків, сильних запахів. Серед інших характерних симптомів – спрага, нудота, «мушки» в очах, порушення мовлення. Тривалість нападів – від 3 годин до 4 діб.
 3. Ангіна. Хвороба супроводжується болем під щелепою та в горлі. Посилюється він при ковтанні. Часто хворий навіть відмовляється від їди. Больові відчуття можуть відчуватися також у вусі.
 4. Дисфункція СНЩС. При патології біль з'являється в нижній щелепі, перед вухом, в ділянці чола та щоки. Можуть виникати характерні «клацаючі» звуки. Іноді може навіть спостерігатися «заклинювання» щелепи. Біль характеризується як тривалий, тупий, приглушений, стає більш гострим при широкому відкриванні рота або жуванні.
 5. Невралгія вушного вузла. Біль проявляється нападами, які можуть тривати до години. Віддає він у нижню щелепу та в скроню. Посилюється при натисканні. Людина може відчувати «клацання» у вусі.
 6. Доброякісні пухлини. На початкових стадіях хворий не помічає жодних симптомів. Різкий біль при остеоїдній остеомі відчувається вже при запущеній хворобі. Остеобластокластома супроводжується нийними болями у щелепі. Може також підвищуватися температура, на яснах з'являється блідо-рожеве новоутворення. Пізні форми адамантіоми характеризуються різким болем у щелепі, інтенсивність якого наростає при жуванні.
 7. Злоякісні пухлини. Спочатку біль практично не відчувається, але через деякий час неможливо буде нормально жити без анальгетиків. Так, при остеогенній саркомі, яка розвивається в кістковій тканині, больові відчуття дуже сильні. Напади тривалі.

Різкий і сильний біль у підборідді в деяких випадках є першою ознакою інфаркту міокарда та стенокардії. Локалізація неприємних симптомів у цьому разі частіше знаходиться зліва.

Діагностика захворювань

Навіть якщо спочатку больові відчуття слабо виражені, з часом вони можуть перерости у знемогу. Тому не варто зволікати з візитом до лікаря. Він проведе огляд, збере анамнез, призначить рентген і здачу аналізів. При проблемах із серцем додатково роблять ЕКГ. Якщо виникнуть підозри на пухлини, обстеження буде більш серйозним, оскільки необхідно визначити, яке новоутворення (доброякісне або злоякісне), стадію ураження, наявність метастазів.

Вживання знеболювальних може «змазати» клінічну картину, тому застосовувати їх без призначення лікаря не варто, особливо перед діагностикою. Тільки при правильному поставленні діагнозу лікар зможе визначити, що робити для усунення патології.

Основні методи лікування патологій

Анальгетики тільки приховають на деякий час симптоми, але не розв’яжуть проблему. Тому необхідно лікувати захворювання, яке викликає біль. Наведемо деякі приклади.

Травми щелепи

При ударі на хворе місце необхідно відразу накласти холодний компрес і пов'язку. Обов'язково варто звернутися до лікаря, щоб він виключив інші серйозні патології, наприклад вивих або перелом. Під час лікування важливо забезпечити повний спокій для щелепи.

Якщо причиною больових відчуттів є вивих, щелепа вправляється у правильне положення й фіксується пов'язкою, що дозволяє забезпечити її нерухомість. При переломі травматолог робить шинування або міжщелепну фіксацію. Якщо він відкритий, застосовують методику остеосинтезу титановими пластинами.

Лікування остеомієліту

Залучений до хворобливого процесу зуб доведеться видалити. Лікар при проведенні маніпуляцій у більшості випадків розкриває гнійний осередок у кістці та прилеглих тканинах. Розрізи можуть робити як внутрішньоротові, так і позаротові. Усі дії проводять під впливом місцевої анестезії. Після оперативного втручання важливо ретельно обробляти рани. Доктор призначає антибіотики, вітаміни, знеболювальні й інші необхідні препарати.

При некрозі кістки лікар визначає, як лікувати остеомієліт, ґрунтуючись на стадії запального процесу.

Лікування дисфункції СНЩС

Терапія патології передбачає комплексний підхід:

 • застосування ортодонтичних методик, які передбачають виправлення прикусу;
 • операція;
 • «перероблення» зубів або протезування;
 • фізіо- та голкорефлексотерапія.

Лікування ангіни

Методику лікування доктор визначає в залежності від ступеня захворювання. Найчастіше хворий лікується в домашніх умовах під контролем спеціаліста. Доктор призначає жарознижувальні та противірусні препарати, а також засоби від болю в горлі.

Застосовувати будь-які народні засоби без традиційного лікування – це великий ризик для здоров'я. Їх можна використовувати тільки в деяких випадках як допоміжну терапію, попередньо проконсультувавшись із лікарем.

Кожен випадок індивідуальний, і методика лікування для одного пацієнта може не допомогти іншому. Тому в будь-якому разі варто звернутися до фахівця-стоматолога або терапевта, наприклад, а він у разі потреби направить до іншого лікаря.

Дата: 12 квітня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.