ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Болить щелепний суглоб: 8 причин, особливості лікування

Скронево-щелепний суглоб – це з'єднання кісток, яке має кілька складових. Саме він забезпечує відкривання і закривання рота, жування та можливість розмовляти. Турбувати болями цей суглоб може в будь-якому віці, причин такого стану декілька. Потрібно точно знати, що призвело до цього в певному випадку. Якщо болить щелепний суглоб, то погіршується не лише загальний фізичний стан людини, а й змінюється її життя: позіхати й активно жувати не виходить, гострий біль пронизує під час відкривання рота, суглоб може «заклинити» у різних положеннях.

Чому з'являється біль в нижньощелепному суглобі

До появи больового синдрому в зазначеному місці можуть призвести різні причини:

 1. Перелом. Буває відкритим або закритим, осколкових чи одиничним. Виникає як відповідь на потужний фізичний вплив безпосередньо на вказану ділянку.
 2. Остеомієліт. Це інфекційний запальний процес з локалізацією в кістковій тканині нижньої щелепи. Супроводжується підвищенням загальної температури тіла, збільшенням лімфатичних вузлів.
 3. Краніальна невралгія. Це запалення нервів черепа. Боліти суглоб може тільки праворуч або ліворуч, під час пальпації дискомфортне відчуття різко посилюється.
 4. Артрити (травматичні, ревматоїдні або гнійні). Можуть бути ускладненням хронічного тонзиліту, результатом перенесеного «на ногах» грипу або сильного переохолодження.
 5. Остеоартроз. Проявляється у віці 50 років і старше, пов'язаний зі зношеністю, віковими змінами.

Але найчастішою причиною болю є дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба. Це означає, що одна зі складових з'єднувальних кісток функціонує некоректно.

Симптомокомплекс, який вказує на проблеми в нижньощелепному суглобі

Больовий синдром буває постійним або періодичним, точковим чи розлитим. Зазвичай на дисфункцію скронево-нижньощелепного з'єднання кісток вказують наступні ознаки:

 • «клацання» при відкриванні рота, може бути хрускіт;
 • біль під час жування, який зникає одразу після стабілізації щелепи, коли припиняється приймання їжі;
 • зміщення прикусу, надмірне стирання емалевої поверхні зубів;
 • спазм жувальної мускулатури, коли біль віддає у вухо і буває точковим.

Клінічні прояви можуть бути різними, це пов'язано з безліччю причин, які провокують дисфункціональність нижньощелепного з'єднання кісток. Іноді дискомфорт відчувається і на тлі інших патологій. Наприклад, біль біля вуха може свідчити про розвиток отиту (запалення середнього вуха).

Що робити, якщо почав хворіти нижньощелепний суглоб

Спочатку необхідно пройти обстеження, звернувшись до лікаря, який спеціалізується на щелепно-лицьових патологіях. Пацієнту можуть бути призначені:

 • загальний клінічний аналіз крові – необхідний для виявлення прихованого запального процесу;
 • магнітно-резонансна томографія – для оцінки структури тканин суглоба;
 • артроскопія із застосуванням оптоволоконного пристрою – дозволяє виявити зміни «всередині» нижньощелепного з'єднання кісток;
 • електроміографія – оцінюється потенціал жувальної системи, функціональний стан зубів;
 • денситометрія – визначає щільність кісткової тканини, рівень вмісту в ній кальцію.

Зазвичай лікувати нижньощелепний суглоб нескладно. Для цього застосовуються прості маніпуляції:

 • курс фізіотерапії;
 • сеанси лікувальної фізкультури;
 • введення міорелаксуючих й анестетичних препаратів за допомогою ін'єкцій;
 • ортопедичні методи – кап, накусочні накладки.

Важливо зняти навантаження на хворобливе з'єднання кісток. Якщо консервативні методи не дають позитивної динаміки, то нерідко використовується й «важка артилерія» – уколи ботулотоксину при гіперактивності жувальної мускулатури, внутрішньосуглобове введення стероїдів.

Якщо причиною болю в нижньощелепному суглобі є його деформація, то може застосовуватися малоінвазивне хірургічне втручання – відкрита операція. Але відсоток людей, кому потрібне таке складне лікування з тривалою реабілітацією, невеликий.

У разі неправильного прикусу стоматологи проводитимуть протезування з паралельним виготовленням накладок за індивідуальним зліпком на кожен зуб. Спочатку вони виконають непросту процедуру щодо виправлення прикусу:

 1. Оклюзія – на зубні ряди пацієнта встановлюються шини, виготовлені зі специфічного матеріалу, який здатний стиратися під час носіння. Така шина носиться цілодобово, що дає можливість і суглобу, і жувальним м'язам повернутися в стан, при якому їх функціональність буде правильною.
 2. Брекети – ставлять тільки після оклюзії через 3 місяці, спочатку на верхній, а потім й нижній зубний ряд. Пацієнт повинен 2 рази на місяць відвідувати стоматолога для корекції положення брекет-системи.

Паралельно з таким лікуванням призначаються анальгетики та міорелаксанти, щоб на цей період позбавити пацієнта від дискомфорту. Виправлення прикусу і відновлення функціональності нижньощелепного суглоба може тривати кілька місяців – все залежить від ступеня патології.

Біль в щелепному суглобі не потрібно терпіти! Він може свідчити про різні патологіях, які потрібно негайно лікувати. Найчастіше проблема вирішується терапевтичними методами – тільки у виняткових випадках використовують хірургічне втручання.

Дата: 15 липня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.