ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Болить щока всередині: перша допомога, причини стану, до кого звернутися

Невизначений біль у ділянці щоки зсередини може свідчити про стоматологічні або оториноларингологічні захворювання. Він нерідко супроводжується набряком, дискомфортом при відкритті рота, розвитком загальної слабкості та лихоманкою. Самолікування в цьому випадку точно не допоможе, воно лише здатне втихомирити біль на якийсь час. Тому важливо знайти причину, а для цього необхідно скористатися послугами стоматології. Фахівець проведе діагностику та з урахуванням клінічної картини вживе всіх необхідних заходів: призначить препарати для лікування, застосує хірургічну методику при потребі або направить до лікаря іншого профілю – отоларинголога, інфекціоніста, алерголога, дерматолога.

Є безліч захворювань та інших факторів, здатних викликати біль та пухлину всередині щоки: травми, забиття, патології зубів, ясен, м'яких тканин. Кожен стан розбирається окремо і з них вимагають комплексного лікування з усуненням першопричини. Ми виділили ті захворювання, через які найчастіше болить щока і нерідко спостерігаються інші неприємні симптоми.

Карієс, пульпіт, періодонтит

Тверді тканини зуба руйнуються під впливом бактерій, поганої гігієни ротової порожнини і т. д. При карієсі мікроби поступово роз'їдають емаль і дентин, тому цей процес може зупинити тільки стоматолог. Якщо не вживати заходів, то глибокий карієс торкнеться вже м'яких тканин – пульпи. Але пульпіт також виникає при травмі, якщо відколовся шматочок зуба. Загальні ознаки цих двох патологій – болючі відчуття.

Дискомфорт утворюється при прийомі гарячої, холодної їжі, але пульпіт характеризується ще й болем, що ниє. Щока всередині теж може хворіти, якщо в зубі відбуваються процеси, що руйнують. При періодонтиті запалюється коренева оболонка зуба і з'являється набряк м'яких тканин навколо ураженої зони. Але головними його проявами будуть болі, на початку слабкі ниючі, потім пульсуючі та інтенсивні.

Запалення слизової оболонки порожнини рота – стоматит

Для такої патології характерні прояви як припухлості, почервоніння, болю, підвищення температури тіла. Стоматит може розвинутися на будь-якій ділянці в роті: язиком, ясна, слизова щока, небо. Захворювання не заразне, воно проявляється при зниженні імунітету чи як захисна реакція організму на механічні подразники. Часто така проблема спостерігається у дітей. Виразки можуть спричинити опіки, алергія на цитрусові чи інші продукти, нікотин. Також недостатня гігієна порожнини рота впливає на скупчення нальоту та зубного каменю, в яких у великих кількостях присутні стафілококи та стрептококи. Першим симптомом є поява плями біло-рожевого кольору, яка утворюється на внутрішній стороні губ, щоки або язика.

Прорізування зуба мудрості

Коли починає з'являтися вісімка, біль може поширюватися по всій щоці та щелепі, віддавати у голову. Прорізування у нормі супроводжується дискомфортними відчуттями. Але часто виникають такі явища:

 • запалення ясен;
 • болючість та набряклість щоки, язика;
 • утрудненість ковтання;
 • болі в шиї, вусі з боку зуба мудрості.

Якщо процес прорізування утруднений, то в цій галузі слизова оболонка розростеться і почнуть накопичуватися бактерії. З'явиться неприємний запах з рота, може піднятися температура і збільшитися лімфатичні вузли. Щоб цього уникнути, треба допомогти зубу прорізатися, але це має зробити лише стоматолог.

Захворювання ясен – пародонтит та гінгівіт

Такі патології трапляються через поганий догляд за зубами. Якщо накопичується багато бактерій, вони поступово проникають всередину ясен, що і викликає запалення. Другою головною причиною є серйозне ослаблення імунітету після грипу, ГРВІ та інших хвороб. На гінгівіт чи пародонтит впливає порушення гормонального фону. Симптомами будуть пухлина ясен, болючість, кровоточивість. Пародонтит є запущеною стадією гінгівіту, і при цьому виникають не лише набряклість і біль, але починають руйнуватися зв'язки зубів та кісткової тканини.

Періостит щелепи

Цей стан розвивається на тлі пульпіту, періодонтиту, пародонтиту чи кісти щелепи. Також патологія може бути спровокована відкритим переломом щелепи та інфекцією, що потрапила. Через періостит набрякає щока, а також спостерігаються такі симптоми:

 • почервоніння слизової оболонки, збільшення лімфовузлів, підвищення температури тіла – гострий серозний періостит;
 • різкий біль, який віддає у скроню, вухо, шию чи око. Виникають слабкість, озноб, біль голови – гострий процес (флюс);
 • потовщення щелепи, збільшення піднижньощелепних лімфовузлів – хронічна форма хвороби.

У всіх цих станах опухає щока, але при флюсі це найпомітніше.

Гнійний паротит

Це запалення в привушній залозі, яке супроводжується припухлістю та болючістю при торканні цієї зони. Порушуються функції ковтання, жування. Найчастіше хворіють люди старшого віку. Цей процес провокується перенесеним інфекційним захворюванням, зниженням імунітету, порушенням кровопостачання тканин. Одностороннє ураження може перейти через 2-3 дні двостороннє.

Набряк слинних залоз та аденома

Такі стани виражаються в освіті сполучнотканинного новоутворення. Область набряку розташовується з чітким кордоном у привушній зоні, на розі щелепи та під мочкою вуха. Спочатку хворобливості немає, але з прогресуванням з'являються неприємні відчуття, біль і сухість у роті. Припухлість щоки повільно зростає, але при злоякісних утвореннях це відбувається швидко.

Епідемічний паротит

Інша назва патології – свинка, яка є інфекційним захворюванням, що вражає слинні залози та нервові клітини. Спочатку вона проявляється хворобливістю в привушній ділянці та припухлістю щоки. Але потім виражений набряк деформує овал обличчя, причому лімфовузли не збільшуються в розмірах. Найчастіше хворіють діти чоловічої статі від 5 до 15 років, якщо більш доросла людина, то вона переносить паротит особливо важко, набрякають слинні залози і набряк зберігається на 14 днів.

Алергічні реакції

При контакті з алергеном або після укусу комах може розвинутись ангіоневротичний набряк. Також пухлина щоки з боку ротової порожнини виникає при непереносимості протезного матеріалу. До інших симптомів при алергії на стоматологічні конструкції відносяться печіння язика, щік, м'якого піднебіння, сухість у роті.

Отит, гайморит, синусит

ЛОР-хвороби впливають не тільки на пухлину щоки, а й викликають слабкість, підвищення температури, випинання дна порожнини носа, порушення дихання носом. До них належать стани гострого гаймориту або загострення хронічного запалення пазух верхньої щелепи.

Невралгія трійчастого нерва

Для цієї патології характерні болючі відчуття вздовж нервів, що йдуть по трьох гілках – очній, верхньощелепній і нижньощелепній. Захворювання діагностувати складно, тому що воно має безліч симптомів, властивих іншим патологіям, насамперед це стосується стоматології. Спровокувати невралгію може защемлення трійчастого нерва, його вірусне ураження, інфікування внаслідок неякісного пломбування зуба чи видалення, інші хірургічні втручання у сфері обличчя.

Ураження шкіри

До причин появи болю всередині щоки та її набрякання можуть призводити до таких захворювань, як контактний, алергічний, атопічний дерматит, фурункул, гнійничкові висипання, бешиха (інфекційна хвороба). Рожеве запалення супроводжується свербінням, відчуттям розпирання і печіння, на опухлій щоці видно чітку гіперемію. Збудниками патології є стрептококи групи А.

Переломи та травми

Завжди при травматичному ураженні м'які тканини опухають. Це може поширитись і на сусідні ділянки. При забиттях у припухлості немає чітких меж, відчувається біль, який посилюється при відкритті рота, посмішці чи інших мімічних рухах. На якість мови та можливість прийому їжі незначний забій не впливає.

При переломі верхньої щелепи спостерігається сильно виражений набряк, який найбільше помітний у верхній області губи. Також щока набрякає при переломі вилицевої кістки або нижньої щелепи. Крім цього, будуть видимі гематоми, порушення артикуляції, крововилив у кон'юнктиву ока. До появи болю та набряку можуть призводити і такі патології, як мікседема – ендокринне захворювання, що супроводжується припиненням надходження тиреоїдних гормонів; флеболіт – патологічні утворення у венах; неврит лицьового нерва.

Діагностика та лікування

Оскільки причин, через які може хворіти чи опухати щока зсередини, досить багато, необхідно звернутися насамперед до стоматолога чи щелепно-лицевого хірурга. За показаннями пацієнта можуть направити до інших вузьких фахівців: дерматологів, отоларингологів та ін.

Лікарі проведуть необхідну діагностику, загальний огляд, оцінять поширеність набряку. Стоматолог оцінить стан зубів, ясен, інших тканин у ротовій порожнині. Знадобиться рентгенологічне обстеження зуба чи щелепи, панорамний знімок зубів. Отоларинголог проведе ультразвукове дослідження придаткових пазух. Якщо є запальний процес у організмі, його підтвердять лабораторні аналізи, при цьому потрібно здати кров.

Терапія залежить від причини захворювання, лікарі можуть призначати такі види лікування та препарати у вигляді мазей, гелів, розчинів, таблеток:

 • знеболювальні ліки з категорії нестероїдних протизапальних засобів;
 • антигістамінні препарати для усунення алергічних реакцій;
 • антисептичні засоби для полоскань або після операції;
 • антибіотики для усунення гнійних та простих запалень, спричинених бактеріями;
 • фізіотерапевтичні процедури – терапія лазером, електрофорезом, УВЧ.

Хірургічне лікування проводитиметься за показаннями. Залежно від захворювання, це може бути видалення зуба, розтин абсцесу, фурункула, видалення кісти тощо.

Що можна зробити самостійно

Для початку в жодному разі не грійте хворе місце і не прикладайте вовняних тканин. Якщо там скупчився гній, це може бути небезпечно. Необхідно:

 • прийняти знеболювальні ліки;
 • прополоскати рот хлоргексидином, фурациліном або розчином солі та соди;
 • докласти до щоки холодний компрес із рушника, але тільки якщо пухлина з'явилася через забиття або укус комахи;
 • прийняти жарознижувальне при високій температурі.

Якщо проблема виникла раптово вночі і набряклість лише наростає та супроводжується болем, необхідно викликати медичну допомогу.

Не варто зволікати з візитом до стоматолога, якщо є неприємні симптоми, які не зникають. До них, крім опухлої щоки та болю, належать неприємний запах з рота, виділення крові з ясен.

Своєчасне звернення до фахівців – великий шанс того, що в лікуванні не застосовуватимуть хірургічних методів. Або вони не будуть складними і процес відновлення скоротиться до мінімуму. Що стосується профілактики, то насамперед необхідно правильно доглядати за порожниною рота, відвідувати стоматологічний кабінет двічі на рік, стежити за імунітетом і обов'язково займатися своєчасним лікуванням будь-яких гострих патологій.

Дата: 3 жовтня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.