ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Чому болить зуб під тимчасовою пломбою: 6 причин, одне рішення

Деякі види стоматологічних робіт супроводжуються обов'язковим етапом встановлення тимчасової пломби — наприклад, пульпіт, пародонтит, глибокий карієс та інші. Після маніпуляції пацієнт може відчувати біль і дискомфорт. Іноді це тупі відчуття, іноді різкі та пульсівні. Слід знати, що може вважатися нормою, а які характеристики больового синдрому роблять необхідним термінове звернення за кваліфікованою стоматологічною допомогою.

Чому болить зуб під тимчасовою пломбою

Тимчасова пломба встановлюється для запобігання потраплянню частинок їжі в уже оброблену зубну порожнину, для фіксації лікарського препарату, зниження ризиків стрімкого розвитку запального процесу. Якщо після маніпуляції зуб під тимчасовою пломбою ниє, але інтенсивність цього відчуття слабка, то це можна віднести до природної реакції організму на медичне втручання. Може також з'явитися надмірна чутливість до найпростіших подразників — холодна або гаряча їжа й напої, кислі та солодкі продукти. Причинами такого стану є реакція здорових тканин на агресивний механічний вплив під час виконання стоматологічної процедури чи медикаменти, які знаходяться у зубній порожнині.

Скільки буде боліти зуб з природних причин, залежить від кількох факторів:

 • якщо проводилося лікування глибокого карієсу, то неприємні відчуття зберігаються 2-3 години після відвідування стоматолога чи повністю відсутні;
 • при пульпіті біль триває протягом 10-14 днів, поступово її інтенсивність знижується;
 • якщо пацієнт проходить курс лікування від періодонтиту, то больовий синдром після встановлення тимчасової пломби буде турбувати протягом 3-7 днів.

Такий біль називається природною реакцією на стоматологічне втручання та вимагає лише приймання стандартних анестетичних препаратів.

Але є й патологічні причини появи болю після тимчасового закриття порожнини, які вимагають надання медичної допомоги:

 1. Дискомфорт і виражений біль при натисканні на зуб з тимчасовою пломбою при змиканні щелеп під час жування можуть свідчити про лікарську помилку. Швидше за все, був поставлений помилковий діагноз і, природно, лікування проводилося неправильно. Наприклад, якщо при пульпіті обов'язково потрібно обробити канали, то карієс цього не вимагає захворювання ідентичні за клінічною картиною, тому їх легко переплутати на початковій стадії розвитку.
 2. Травмування, пошкодження м'яких тканин навколо зуба. Це відбувається під час роботи з дентином — лікар використовує бормашину, а якщо відсутнє водяне охолодження, то тканини ще й перегріватися будуть. Чутливість зуба під тимчасовою пломбою при пошкодженні ясен буде дуже підвищена, навіть звичайна їжа викликає подразнення та провокує новий напад больового синдрому. Поки м'які тканини повністю не відновляться, неприємні відчуття будуть турбувати пацієнта.
 3. Занадто довге носіння непостійної пломби. Багато пацієнтів думають, що можна кілька місяців поспіль користуватися нею без будь-яких наслідків. А насправді такий матеріал підходить лише для коротко часу. Якщо максимум через 2 тижні встановлений лікарський препарат не видалити та не закінчити лікування, то він перетворюється на справжню отруту. Руйнуються тканини зуб під тимчасовою пломбою болить сильно, заспокоєння може наступати тільки після приймання анестетичних препаратів і лише короткотривало.
 4. Низька кваліфікація стоматолога. Йдеться про можливі ускладнення процедури пошкодження (перфорація) кореневого каналу, часткове видалення пульпи, неправильний розрахунок дози лікарського препарату, у кореневому каналі залишився уламок інструмента, неправильний вибір пломбувального матеріалу.
 5. Неадекватна реакція організму пацієнта на медикаменти або пломбувальний матеріал. Стоматолог перед проведенням маніпуляції обов'язково поцікавиться у пацієнта, чи відомо йому про алергію на конкретні речовини. І найчастіше таких відомостей не надходить! Якщо ж організм відреагує неадекватно на використані матеріали при встановленні тимчасової пломби, то може турбувати не лише біль, але й набряк м'яких тканин ротової порожнини, рясна сльозотеча, нежить, висипання на шкірі обличчя (особливо часто вони з'являються навколо рота). Зазвичай це відбувається від ліків, а не від пломбувального матеріалу.
 6. Оголення порожнини зуба. З’являється внаслідок випадання тимчасової пломби, коли до порожнини потрапляють їжа та напої. Таке трапляється тільки якщо лікування зуба ще не закінчено, нерв збережений.

Приймання знеболювальних препаратів має короткочасний результат або ж взагалі відсутній. Іноді біль настільки виражений, що потрібна екстрена допомога.

У яких випадках необхідно терміново звернутися до клініки

Якщо зубний біль тупий, непостійний, неінтенсивний, то звертатися до стоматології необов'язково — ці неприємні відчуття доволі швидко зникають. Але існує ряд ознак, які вказують на ускладнення при лікуванні. Похід до клініки має відбутися негайно, якщо:

 • зуб під тимчасовою пломбою пульсує, біль різкий, з’явилось відчуття, що болить вся щелепа та голова;
 • інтенсивність больових відчуттів постійно зростає, звичні лікарські препарати не допомагають;
 • з ротової порожнини з'явився неприємний запах гнильний, кислуватий;
 • тимчасово встановлений пломбувальний матеріал покрився тріщинами, а сам зуб почорнів;
 • на яснах з'явився набряк, який швидко зростає та поширюється на щоки;
 • загальна температура тіла підвищена, є слабкість;
 • під тимчасовою пломбою зуб свербить, з'являється непереборне бажання вийняти матеріал і зубочисткою просто почухати це місце — таке робити заборонено.

Якщо біль гострий, то, швидше за все, розвивається періодонтит. При гнійному пульпіті турбують нападоподібні болі, а нічний неспокій завжди пов'язаний з розвитком запального процесу у тканинах зуба чи ясен.

Лікування зуба під тимчасовою пломбою

Якщо звернутися до клініки з приводу зубного болю «зараз та одразу» немає можливості, то можна скористатися знеболювальними препаратами «Найз», «МИГ», «Кеторол», «Анальгін» тощо. Але візит до стоматолога неминучий, лікар виконає наступну роботу:

 • поміщений у лунку лікарський препарат вилучається;
 • кореневі канали чистяться, сушаться, сама лунка дезінфікується;
 • роблять пломбування каналів за допомогою штифтів або силерів;
 • виконують контрольний рентген зуба оцінюється результат проведених терапевтичних заходів;
 • закривають порожнину тимчасовою або постійною пломбою.

Якщо зуб болить під тимчасовою пломбою 1-2 добу після відвідування стоматолога, то потрібно просто відволіктися, прийняти анальгетик препарат. Але при появі перших ознак ускладнень обов'язково необхідно відвідати клініку це допоможе не лише відновити стан, позбавити людину від болю, але й зберегти зуб.

Дата: 7 серпня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.