ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Чому кришаться зуби: що робити, причини

Кришаться зуби: причини та методи усунення проблеми

Бувають випадки, коли емаль стає настільки слабкою, що зуби руйнуються або навіть випадають. Це серйозні порушення, з якими стикаються дорослі та діти. Вони вимагають термінового лікарського втручання. Якщо кришаться зуби, може знадобитися допомога не тільки стоматолога, а й імунолога, ендокринолога, терапевта або дієтолога. Важливо правильно визначити, що викликало патологічний процес. Тільки в цьому разі можна говорити про успішне розвязання проблеми.

Чому можуть кришитися зуби в дорослих

Основна причина кришення зубів у дорослих – пошкодження емалі. До таких негативних проявів призводять й інші фактори:

 1. Недостатня/неправильна гігієна порожнини рота. Скупчення нальоту на емалі сприяє розвитку карієсу. Якщо його не лікувати, з часом утворюється велика каріозна порожнина. Стінки зуба стають тонкими та починають кришитися. При неправильній техніці чищення зубів емаль теж може пошкоджуватися.
 2. Порушення гормонального балансу. Спостерігається при ендокринних захворюваннях у підлітків, вагітних, літніх людей. У такому разі підвищується кислотність слини, через що вона втрачає свої захисні властивості. Внаслідок цього зуби поступово руйнуються.
 3. Неправильний раціон. В організм має надходити необхідна кількість корисних речовин, зокрема кальцію, фтору – важливих для зміцнення емалі. Особливої шкоди їй завдають солодощі. Вживання неякісної води теж негативно позначається на стані зубів.
 4. Механічні пошкодження. Отримати їх можна внаслідок шкідливих звичок, наприклад коли людина гризе нігті, кінчик ручки тощо. Розкушування надтвердих продуктів також призводить до пошкоджень. Внаслідок різких температурних перепадів утворюються мікротріщини. При бруксизмі (скреготі зубами уві сні) стирається емаль, зуби починають руйнуватися.
 5. Загальні захворювання – порушення обміну речовин, цукровий діабет, дисфункція щитоподібної залози. Кришитися зуби можуть і при хворобах сполучної тканини – артриті, остеопорозі, ревматизмі.
 6. Аномалії прикусу. Нерівний зубний ряд провокує стирання емалі. Така проблема спостерігається і при відсутності зубів.
 7. Шкідливі звички. Алкоголь вимиває з зубних тканин кальцій, а куріння сприяє утворенню нальоту на емалі.

Кришиться зуб і після невдалого стоматологічного лікування, а також внаслідок сильних алергічних реакцій. Руйнівний процес може початися й від надлишку фтору. Жителям регіонів, де у воді знаходиться велика кількість цього елемента, забороняється використовувати фторвмісні зубні пасти.

Чому можуть кришитися зуби в дітей

Часто батьки помічають, що в дитини почав кришитися зуб, і не розуміють, чому таке сталося з їх малюком. Молочний прикус має свої особливості. Емаль перших зубів пориста й тонка. Через це вона сильно схильна до негативного впливу зовнішніх факторів. Велика кількість солодкого в раціоні, вживання газованих напоїв, погана гігієна – усе це в сукупності призводить до розмноження патогенної мікрофлори та розвитку карієсу.

У дітей хвороба швидко прогресує, утворюється велика каріозна порожнина. Тканини руйнуються, і в запущених випадках від коронки нічого не залишається.

Інші можливі причини патологічного процесу в дітей:

 1. Порушення формування зачатків зубного ряду ще в утробі матері. Це може статися через вживання вагітною деяких лікарських препаратів, сильного токсикозу, шкідливих звичок (куріння, алкоголю).
 2. Неправильне харчування матері в період грудного вигодовування. У такому разі в молоці немає всіх поживних речовин, необхідних для правильного формування зубних тканин. Також малюк може недоотримувати достатньо вітамінів і мікроелементів при несвоєчасно введеному прикорму або його одноманітності.
 3. Тривале використання пустушки, пляшечок із соскою. Ці фактори порушують правильне положення передніх зубів, що нерідко призводить до їх кришіння. Навіть звичка смоктати пальці негативно позначається на прикусі.
 4. Генетична схильність. Якщо в батьків кришаться зуби, то існує велика ймовірність, що цей процес почнеться й у дитини.

Навіть в однорічного малюка можуть посипатися зуби, особливо якщо вже в такому ранньому віці йому доводилося вживати антибіотики.

Часто дитячі зуби руйнуються настільки, що від них залишаються лише «пеньки». Трапляється це тому, що багато батьків вважають, що робити нічого не потрібно, оскільки молочний прикус буде змінений. Це велика помилка. Неповноцінність зубного ряду призводить до серйозних наслідків: порушень роботи органів шлунково-кишкового тракту, розвитку аномалій прикусу, неправильного росту постійних зубів. Якщо не вживати заходів з ліквідації причинних факторів, надалі процес може торкнутися й емалі.

Як проводиться діагностика

Стали кришитися зуби? Не варто зволікати зі зверненням до лікаря. Тільки фахівець здатний правильно визначити причину патології. Стоматолог проведе візуальний огляд ротової порожнини, збере анамнез, оцінить ступінь ураження. Щоб виконати більш точну діагностику, у деяких випадках можуть знадобитися:

 • загальний і біохімічний аналіз крові;
 • рентгенівський знімок;
 • дослідження крові на рівень гормонів;
 • алергопроби.

Якщо в доктора виникнуть підозри на наявність загальних захворювань, пацієнт буде направлений до інших фахівців. Вони підтвердять або виключать хвороби, що провокують руйнування зубів.

Кришаться зуби: що робити

Цікавить, які дії допоможуть зупинити патологічний процес? Перше, що потрібно зробити, – це записатися до лікаря. Після проведення діагностики та виявлення причинного фактора будуть проведені маніпуляції, спрямовані на його усунення. Якщо кришіння зубів викликане одним із загальних захворювань організму, необхідно спочатку вилікувати його.

Стоматологічні маніпуляції

Для збереження зубів можуть застосовуватися такі заходи:

 1. Мінералізація. На пошкоджені ділянки зубного ряду накладають аплікації з метою збагачення тканин фтором і кальцієм. Число таких процедур та їх тривалість визначаються в кожному випадку індивідуально.
 2. Пломбування. За допомогою композитів лікар реставрує зуб і надає йому природну форму. Важливо вчасно лікувати карієс. У запущених випадках доводиться видаляти нерв, який забезпечує харчування зуба, тому тканини втрачають свою твердість.
 3. Мікропротезування. Лікар реставрує зуб за допомогою керамічних вкладок і коронок, якщо він зруйнувався більш ніж на 50-80%. Ці конструкції приховують усі недоліки зубного ряду. У процесі виготовлення використовуються якісні сучасні матеріали, тому прослужать вони довго.
 4. Реставрація люмінірами та вінірами. При невеликих руйнуваннях передніх зубів (відколах, щербинах) використовують спеціальні керамічні накладки, які прослужать 10-15 років.

Якщо вчасно звернутися до лікаря, відновити естетику посмішки нескладно. Можна навіть ліквідувати скрегіт зубами, хоча зробити це досить непросто. Іноді потрібна консультація невропатолога, який призначить заспокійливі препарати. Щоб захистити зубну емаль, роблять індивідуальну силіконову капу. Надягати її потрібно на ніч. Це забезпечить збереження коронок навіть при скреготі.

Загальні рекомендації

Щоб зупинити руйнування зубів, необхідно дотримуватися таких рекомендацій:

 • відмовитися від шкідливих звичок;
 • змінити свій раціон – додати до нього молочні продукти, морську рибу, горіхи, бобові, кунжут, рослинні олії, свіжі овочі та фрукти;
 • поліпшити гігієну (якщо причина в цьому) – особливу увагу потрібно приділяти очищенню міжзубних проміжків, видаляти також варто наліт зі щік та язика;
 • застосовувати зубні пасти з вмістом фтору й кальцію.

Дії при руйнуванні зуба мудрості

Окрему увагу варто приділити «вісімкам». Якщо йшлося б, наприклад, про другий моляр, то його б обов'язково намагалися зберегти. Але щодо зубів мудрості думки розходяться. Це обумовлено їх особливостями. «Вісімки» не мають попередників, тому часто їх прорізування болюче. Місце в порожнині рота для цих зубів не передбачене, тому нерідко вони впираються в «сусідів», прорізаються частково або зовсім не з'являються. Функціонального навантаження такі зуби не несуть. Кровопостачання «вісімок» слабке, тому вони досить швидко стають крихкими.

Положення третіх молярів викликає складності в чищенні. Скупчення залишків їжі (що особливо проявляється, якщо зуб мудрості виріс частково) створює живильне середовище для бактерій. Тому «вісімки» сильно схильні до карієсу й запалень.

Що робити, якщо кришиться зуб мудрості? Здається, що проблем від нього більше, ніж користі. Участі в жуванні він не бере. Але якщо руйнування несильні та є можливість врятувати зуб, то багато фахівців все ж приймають рішення на користь лікування. По-перше, він може взяти на себе функції другого моляра, якщо той буде втрачений. По-друге, «вісімка» здатна служити опорою при протезуванні «сімки» й «шістки». По-третє, при адентії, зокрема пов'язаної з віковими змінами, зуб мудрості є додатковим каркасом для м'язів обличчя.

Видалити «вісімку» можуть при сильному або повному руйнуванні коронки, якщо зуб ретинований або розвинулися запальні процеси, нагноєння, новоутворення на корені, при обмеженому доступі для лікування.

Як надати першу допомогу при сильному болю

Іноді зуби руйнуються повільно та без болю. Процес може проходити непомітно. Але бувають випадки, коли тканини руйнуються різко. Це загрожує оголенням пульпи. Через роздратування нерва з'являється сильний біль, який не дозволяє заснути, вживати їжу. Щоб полегшити стан до візиту до лікаря, варто очистити порожнину від залишків їжі, прополоскати рот содо-сольовим розчином кімнатної температури.

Слід також вжити анальгетик. Якщо є можливість, щодо його вибору краще проконсультуватися з лікарем. Перед самим візитом до стоматологічного кабінету вживати знеболювальний засіб не варто, оскільки він може приховати клінічну картину.

Профілактичні дії

Краще запобігти хворобі, ніж лікувати її. Тому, щоб зміцнити зуби та не допустити їх ламкості, необхідно дотримуватися таких рекомендацій:

 1. Ретельно та регулярно доглядати за порожниною рота, використовуючи правильно підібрану зубну щітку, пасту. Застосовувати для гігієнічних процедур зубну нитку, ополіскувач, іригатор, йоржик. Не користуватися занадто жорсткою щіткою, особливо якщо є схильність до кришіння. Після кожного вживання їди при можливості споліскувати рот спеціальними розчинами або хоча б водою.
 2. Регулярно відвідувати стоматолога: дорослим – хоча б раз на пів року, дітям – раз на 3-4 місяці. Це дозволить своєчасно виявляти захворювання й усувати їх. Періодична професійна чистка зубів дасть можливість позбутися нальоту та зубного каменю, які стають сприятливим середовищем для розвитку патогенної мікрофлори.
 3. Робити масаж ясен для поліпшення обміну речовин у зубних тканинах. Корисно для зміцнення ясен обполіскувати порожнину рота настоями трав (шавлії, кори дуба).
 4. Не дотримуватися правил жорсткої дієти без консультації дієтолога.
 5. Викорінити шкідливі звички (гризти насіння, фісташки, нігті тощо), не курити та не вживати алкоголь.
 6. Стежити за чистотою рук своєї дитини. Фрукти й овочі, які їй пропонують, повинні бути чистими. В обов'язковому порядку потрібно дотримуватися гігієни порожнини рота. Починати доглядати за зубами необхідно відразу після їх прорізування.
 7. Не привчати дитину до пустушки. В іншому випадку слід якомога швидше відучити від неї. Довго годувати малюка з пляшечки з соскою теж не рекомендується. Важливо стежити, щоб дитина не засинала з нею в роті. Залишки солодкої живильної суміші провокують розвиток так званого пляшкового карієсу, через який зуби чорніють і кришаться.
 8. Обмежити споживання солодкого. Дитині вводити прикорм потрібно строго за правилами. З цього питання необхідно проконсультуватися з педіатром.

Дітям як профілактичний захід можуть проводити герметизацію фісур. Нерідко карієс розвивається в борозенках, присутніх на поверхні жувальних зубів. Вони складно піддаються очищенню. З метою запобігання карієсу лікар запечатує поглиблення спеціальним матеріалом, що містить фтор, тому одночасно мінералізує зубні тканини.

Дата: 18 березня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.