ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Набрякло піднебіння та болить: причини й що робити для усунення симптомів

Запалення у роті на піднебінні: чому виникає та що з ним робити

Піднебіння у людини відповідає за артикуляцію, проходження повітря, що вдихається та видихається, включаючи тютюновий дим, бере участь у пережовуванні їжі. Нерідко запальні процеси у порожнині рота зачіпають цей орган. У такому випадку порушуються його функції та звичний спосіб життя, відчувається дискомфорт. Якщо у вас набрякло піднебіння, з'явилися печіння та біль при ковтанні, необхідно звернутися до лікаря. Тільки фахівець визначить причину появи неприємного симптому й підкаже, що робити.

Верхнє піднебіння: анатомічні особливості

Піднебіння – це горизонтальна перегородка, що розділяє порожнини рота й носа. Складається воно з двох частин:

 1. Твердої. Вона утворена кістковою пластиною, має увігнуту форму та блідо-рожевий колір. Займає 2/3 частини піднебіння.
 2. М'якої. Відокремлює горло від ротової порожнини. Має червоний колір з рожевим відтінком. Займає третину органу.

Піднебіння вкрите фіброзною (слизовою) оболонкою, яка має безліч нервових закінчень. Саме вона бере на себе удар від впливу несприятливих факторів.

Чому запалюється верхнє піднебіння

Причини запалення верхнього неба можуть бути різні:

 1. Інфекції, віруси, грибок.
 2. Травмування, наприклад, при вживанні твердої їжі. В цьому випадку запалення проявляється зазвичай біля передніх зубів. Нерідко сліди травмування непомітні, оскільки подряпина може знаходитись у міжзубному проміжку. Отримати травму можна через некоректне стоматологічного лікування, встановлення неякісних протезів.
 3. Термічний або хімічний опік. У цьому випадку можуть бути пухлини, але все індивідуально.
 4. Алергічна реакція. Запалення проявляється у людей, схильних до алергії.
 5. Ендокринні порушення, при яких спостерігаються гормональні порушення.
 6. Часте куріння, через що подразнюється слизова.
 7. Інфекційні захворювання горла. Наприклад, якщо воно болить, і набрякло піднебіння, швидше за все, це початок ангіни.
 8. Невралгії та патології скронево-нижньощелепних суглобів.
 9. Доброякісні та злоякісні новоутворення. У першому випадку вони можуть розсмоктуватися, лопатися, утворюючи хворобливі ранки.
 10. Патології слинних залоз, спровоковані проникненням і розвитком інфекції.

Найчастіше провокують проблему стоматологічні хвороби – карієс, пульпіт, стоматит, остеомієліт, пародонтоз та ін. В цьому випадку піднебіння запалюється біля зуба. Нерідко при каріозному ураженні немає помітних слідів патогенного процесу. Захворювання прогресує, й інфекція проникає все глибше – в ясенні тканини, слизову, кістку щелепи.

Отже, причин набрякання піднебіння дуже багато. Тому не варто ігнорувати проблему. Особливу небезпеку становить клінічна картина, коли підвищується температура тіла, з'являється гній на піднебінні. При відсутності лікування захворювання може поширитися на сусідні тканини. У цьому випадку без хірургічного втручання не обійтися.

Симптоми, які супроводжують запалення піднебіння

Щоб зрозуміти, чому набрякло піднебіння та визначити, що робити, лікар спочатку аналізує симптоми патології. Серед характерних ознак можуть бути:

 • біль, який з часом посилюється;
 • труднощі та болючість при ковтанні;
 • набряклість і почервоніння – поверхня слизової стає гіперемованою, при натисканні відчувається пружність;
 • білий наліт (з'являється при грибковому ураженні);
 • неприємний запах з рота;
 • ерозії та виразки на піднебінні й інших ділянках порожнини рота;
 • підвищення температури – частіше при хворобах горла;
 • гнійні новоутворення – вказують на ангіну чи проникнення бактерій до травмованої тканини;
 • біль у зубах або в яснах – вказує на стоматологічні проблеми;
 • ущільнення, пухлини;
 • загальна слабкість.

При деяких патологіях біль може відчуватися не лише в області піднебіння, але й в інших ділянках порожнини рота. Локалізуватися він може також тільки з одного боку, наприклад, при невриті.

Як усунути патологію

Коли самому складно визначити, що спровокувало запальний процес у роті та чому набрякло піднебіння, потрібно звернутися до сімейного лікаря. При необхідності він направить до іншого фахівця. Тільки після ретельної діагностики спеціаліст визначить, як лікувати запалення. Вибір методики безпосередньо залежить від причини розвитку запалення. Є кілька варіантів терапії:

 1. Полоскання антисептичними розчинами. При легких формах патології допоможуть відвари ромашки, календули. Часто лікарі призначають «Хлоргексидин».
 2. Використання антигрибкових розчинів і гелів. Засоби популярні при запаленнях грибкової природи. Це можуть бути такі препарати, як «Стоматофіт», «Ротокан».
 3. Застосування препаратів комбінованої дії, наприклад, «Холісал-гель» – при сильному запаленні та хворобливості, незалежно від причини його розвитку.
 4. Призначення антибіотиків місцевої чи системної дії. Терапія показана, коли запалення супроводжується гнійним процесом.

Якщо запалення супроводжується сильним болем, призначаються анальгетики. Коли алергени, віруси, грибки, проблеми неврологічного характеру виключені, можуть знадобитися послуги стоматології.

Не варто займатися самолікуванням, так само як і відкладати візит до лікаря. Адже при захворюванні ясен може початися руйнування емалі чи процес розхитування зубів. Тільки фахівець може правильно визначити, що робити у кожному конкретному випадку. Тому при виникненні перших симптомів потрібно відразу звернутися за допомогою. Своєчасне лікування зводить ризик прояви побічних ефектів до мінімуму.

Як запобігти запаленню піднебіння

Набрякле верхнє піднебіння – неприємний симптом, якому простіше запобігти, ніж лікувати. Для цього потрібно дотримуватися простих правил:

 • чистити зуби двічі на день, після кожного приймання їжі полоскати рот ополіскувачем або хоча б водою;
 • вживати їжу та напої у теплому вигляді;
 • збалансовано харчуватися, більше гуляти, загартовуватися, тобто підвищувати імунітет, що дозволить запобігти розвитку запалень;
 • відмовитися від шкідливих звичок, щоб не допустити травмування слизової;
 • періодично відвідувати стоматолога – це дозволить виявляти захворювання на ранній стадії їх розвитку та своєчасно провести лікування;
 • мінімізувати стресові ситуації.

Варто відмовитися від вживання сухариків, чипсів і льодяників. Ці продукти не лише не є складовою здорового харчування, але й можуть травмувати піднебіння. Дитині потрібно пояснити, що не можна пхати до рота сторонні предмети.

Дата: 25 вересня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.