ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Надкомплектні зуби: чим загрожує аномалія й чи можна з нею жити

Надкомплектні зуби: чим загрожує аномалія й чи можна з нею жити

Поліодонтія, гіпердонтія, надкомплектність — це три назви однієї аномалії, коли в людини замість 32 зубів (у дітей — 20) прорізуються 33, 34 і більше. Вони можуть з’являтися в незручному місці, формувати «третій ряд» або протискатися між двома, виштовхуючи нормальні. Таке трапляється досить часто, хоча багато людей навіть не підозрює про їхнє існування у своїй власній щелепі. Надкомплектні зуби не завжди прорізуються, і з ними можна прожити все життя без найменшого дискомфорту, проте часом вони завдають чимало проблем. Але про все послідовно.

Походження аномалії

Вірогідну причину назвати не можуть навіть фахівці. Є припущення, що поліодонтія зароджується в людини ще в утробі матері, коли жінка приймала певні медичні препарати, перенесла ряд інфекційних хвороб або під час вагітності мала шкідливі звички.

Інша версія полягає в тому, що причиною виникнення зайвих зубів є атавізм (наявність в організмі або на тілі проявів, характерних нашим предкам).

Симптоми гіпердонтії

Стоматологи називають цю аномалію дуже підступною: перші її ознаки можуть проявлятися з 5 місяців. Надкомплектні зуби в дитини іноді прорізуються непомітно. Але частіше вони супроводжуються такими симптомами:

 • набряк ясен або верхніх дихальних шляхів;
 • підвищення температури;
 • порушення дикції;
 • надмірне виділення слини;
 • біль;
 • розлад кишківника (рідко).

Перше, що повинно насторожити батьків, — неправильна форма або розташування зуба. У такому випадку потрібно негайно звернутися до стоматолога.

У дорослих надкомплектні зуби найчастіше прорізуються безсимптомно. Іноді може відчуватися невеликий дискомфорт, розхитуватися сусідні або навіть деформуватися щелепна кістка. 

Види гіпердонтії

Поліодонтія буває двох видів:

 1. Типова (аномалія розташована в межах зубного ряду).
 2. Атипова (коли зуби прорізуються не в альвеолярних лунках, а поза межами зубного ряду).

Найдієвішим способом виявити аномалію є проведення рентгенодіагностики. Її дозволено виконувати після досягнення 6-річного віку.

Надкомплектні зуби можуть прорізуватися в різних ділянках щелепи — частіше біля різців або ікл, рідше — за молярами і премолярами. Варто відмітити, що така аномалія більш характерна для верхнього зубного ряду.

Небезпека надкомплектних зубів

Принцип «чим більше, тим краще» в стоматології не діє. Зайві зуби — це не тільки естетична проблема, дискомфорт, а й загроза здоров’ю. Гіпердонтія може призвести до:

 • випадання постійних (їм не вистачає простору);
 • травмування слизової оболонки ротової порожнини;
 • порушення дикції або виникнення складнощів із вимовою;
 • поодиноких звуків;
 • проблем із прикусом (що зі свого боку потребує дорогого ортодонтичного лікування);
 • важкого прорізування нормальних зубів;
 • резорбції (розсмоктування) кореня з підвищеним ризиком подальшого його випадіння;
 • хронічного остеомієліту;
 • формування кісти;
 • деформації щелепної кістки.

Стоматологи рекомендують не відкладати візит. Як тільки ви помітили перші ознаки поліодонтіі, поспішіть до лікаря. Інакше уникнути важких наслідків буде вкрай складно.

Коли можна обійтися без видалення

У 90% випадків гіпердонтії хірургічне втручання — єдине рішення. Самостійно зрозуміти, чи потрібно видаляти надкомплектний зуб, неможливо. Це може визначити тільки фахівець після рентгенівського знімка, КТ та інших методів діагностики.

Уникнути цієї процедури можна. Але лише тоді, коли зайві зуби:

 • не впливають на прикус;
 • не заважають нормальному росту постійних;
 • не псують зовнішній вигляд та естетику обличчя;
 • непомітні оточенню під час розмови чи сміху;
 • не пошкоджені карієсом або іншими стоматологічними захворюваннями;
 • мають правильну форму.

Простіше кажучи, якщо надкомплектні зуби не приносять дискомфорту, не болять, не заважають або цю патологію легко може виправити ортодонтія, то їх можна й не виривати.

Видалення надкомплектного зуба

Коли аномальний зуб один і розташований у доступному місці, то видаляється він за стандартною технікою. Якщо ж таких кілька, дістатися до них важко або вони мають два чи три корені (як у випадку з надкомплектними зубами мудрості), то виправляти патологію доводиться хірургічним методом.

Підготовка полягає у виконанні рентгену в кількох проекціях, панорамного знімка, КТ щелепи. З їх допомогою лікар підбирає оптимальний шлях до зуба.

Як відбувається операція? Здебільшого вона проводиться під місцевою анестезією, рідше — під наркозом. Нерідко для видалення потрібно виконувати надрізи, пускати в дію різне стоматологічне обладнання та інструменти, накладати шви. Період реабілітації в таких випадках передбачає вживання антибіотиків або протизапальних препаратів.

Для дитини гіпердонтія несе не меншу небезпеку. Будь-які дефекти в процесі прорізування призводять до формування патологій у майбутньому. Зайві зуби провокують дисфункцію скронево-нижньощелепного суглоба й порушують природні оклюзійні контакти. Тому видалення надкомплектних зубів у дітей виконується ще частіше, ніж у дорослих.

Альтернатива операції

Коли поліодонтія не має яскраво вираженого характеру, аномалія не спричиняє дискомфорту й не несе за собою ускладнень, процедури видалення можна уникнути. Альтернативним методом лікування надкомплектних зубів є брекети. Їх встановлюють, щоби нормалізувати прикус і вирівняти зубний ряд. Часто ортодонтичні конструкції рекомендують уже після процедури видалення.

Будь-яка стоматологічна аномалія не терпить бездіяльності. Ігнорування проблеми рано чи пізно призведе до незворотних наслідків. Надкомплектність, як і інші хвороби, вимагає своєчасної діагностики. Тому ніколи не відкладайте візити до лікаря на потім. Пам’ятайте, чим раніше ви почнете лікування, тим простішою, дешевшою й безболіснішою буде терапія.

Дата: 10 листопада 2020
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.