ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Печіння у роті: лікування та причини якої хвороби

Печіння у роті: які хвороби провокують патологію та як від неї позбутися

Короткочасне печіння у роті може відчуватися після вживання гострої їжі. Але якщо неприємний симптом має постійний характер, це може бути пов'язано з певною хворобою чи прийманням лікарських препаратів. Виникати така ознака може й без очевидної причини. Жінки майже у 7 разів частіше стикаються з подібною патологією. Щоб з'ясувати причину її появи, проводять комплексну діагностику. Це дозволяє призначити ефективну терапію.

Печіння язика: як виникає та проявляється

Неприємне відчуття печіння у роті пояснюється передаванням до мозку сигналів від нервових волокон, що відповідають за відчуття болю й тепла. Виникати вони можуть після їжі чи куріння внаслідок впливу подразників, наприклад, соку ананаса. Така реакція природна й не вважається патологією.

Печіння язика може бути самостійним синдромом. Точні причини його розвитку невідомі, але за приблизними підрахунками від нього страждає 3-4% дорослого населення планети. Існує думка, що хронічне печіння язика з'являється при ураженні нервових волокон, що не має запальну природу. Тому мозок постійно отримує сигнали про болючі відчуття та не може їх вимкнути.

Неприємні відчуття нерідко з’являються на кінчику язика, передній або бічних його частинах. Печіння інколи відчувається у роті та горлі. Іноді пацієнти разом з такими неприємними ознаками відзначають сухість у роті та порушення смакових відчуттів. При синдромі зазвичай будь-які зміни на язиці відсутні. Якщо печіння у роті супроводжується появою нальоту на ньому, виразками, плямами, то це ознаки основної хвороби. У такому випадку небажаний симптом є вторинним.

Які захворювання провокують печіння у роті

Дискомфортні відчуття можуть супроводжувати такі хвороби:

 • стоматологічні патології — карієс та решта інфекційних уражень, гінгівіт і пародонтит, некоректно встановлені протези;
 • афтозний стоматит супроводжується утворенням афт (білих ранок) на язиці;
 • кандидозний стоматит причиною є грибкова інфекція, що викликає також білий наліт на язиці;
 • алергічна реакція на харчові продукти, в разі якої крім печіння, виникає почуття рихлості на слизовій;
 • цукровий діабет — при діабетичній невропатії через ураження нервів з'являється біль, печіння або поколювання у різних ділянках тіла, у тому числі й на язиці;
 • неврологічні хвороби, при яких ушкоджуються нервові волокна наприклад, розсіяний склероз;
 • аутоімунні захворювання — при синдромі Шегрена з'являється сухість у роті, що провокує печіння;
 • «географічний язик», який характеризується плямами з нерівними краями;
 • глосит запалення язика, що супроводжується сильним печінням;
 • карцинома ротової порожнини (рак);
 • скарлатина спочатку язик покривається білястим нальотом, потім він стає малиновим, відчувається печіння;
 • хвороби шлунково-кишкового тракту гастрит, коліт, гастродуоденіт, виразка шлунка, при яких печіння супроводжується кислим присмаком.

У жінок неприємний симптом з'являється під час менопаузи. Сприятливими умовами для його розвитку є також стресові ситуації, наявність психосоматичних хвороб.

Інші причини виникнення печії у роті

Небажані прояви можуть виникати при авітамінозі, зокрема через брак вітамінів B6, B12, фолієвої кислоти або заліза. Провокують печіння й інші фактори:

 • тютюнопаління;
 • застосування паст з абразивними частинками та ополіскувачів з етиловим спиртом;
 • інтенсивна чистка язика;
 • приймання деяких медикаментів аспірину, який прикладають до хворого зуба, і препаратів, що містять феноли, перекис, сірчану кислоту;
 • часте вживання кислих напоїв;
 • парафункціональні звички випинання язика, дихання через рот.

У деяких випадках небажану ознаку провокує хімічна чи фізична травма.

Усунення печіння у роті

Як зняти неприємні відчуття, якщо вони не проходять протягом декількох днів або з'являються періодично? Це привід відвідати лікаря. Оскільки невідома причина розвитку патології, необхідно спочатку звернутися до стоматолога. Якщо він не виявить стоматологічних проблем, варто відвідати терапевта. При необхідності він направить до іншого фахівця (дерматолога, ЛОРа, невролога), який підкаже, як позбутися від дискомфортного відчуття.

Якщо печіння викликано певним захворюванням, важливо провести його лікування. Коли причина криється у стоматологічних хворобах, лікар проведе ряд дій:

 • виконає професійну чистку зубів видалить м'який і твердий зубний наліт;
 • проведе санацію порожнини рота усуне карієс й інші захворювання зубів, усуне запалення ясен;
 • оцінить стан зубних протезів, проведе їх корекцію у разі потреби.

Залежно від захворювання, яке спровокувало печіння, можуть призначатися протизапальні, антибактеріальні або протигрибкові препарати, вітамінно-мінеральний комплекс. У деяких випадках пацієнтам проводять фізіотерапевтичні процедури. При необхідності пацієнт проходить курс психотерапії. У період лікування йому також важливо дотримуватися дієти.

Запобіжні заходи

Печіння у роті може бути спровоковано безліччю причин, тому важко визначити запобіжні заходи виникненню патології. Щоб вона не була спровокована стоматологічними хворобами, важливо ретельно дотримуватися гігієни порожнини рота. Для цього потрібно чистити зуби вранці та ввечері, використовувати для цього правильно підібрані пасту та щітку. Придбати також необхідно зубну нитку й ополіскувач без вмісту спирту. Обов’язково двічі на рік проходити огляд у дантиста. У разі потреби лікар виконає професійну чистку зубів, пролікує захворювання та проведе корекцію ортопедичних конструкцій.

Щоб не стався рецидив патології, потрібно дотримуватися м'якої дієти. З раціону виключають кислі, солоні, гострі та тверді продукти. Краще вживати каші, салати, відварне або приготоване на пару м'ясо, кисломолочні продукти. Варто відмовитися від алкоголю й куріння. Важливо також уникати надмірної емоційної напруги.

Дата: 19 серпня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.