ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Потемніння зуба в дитини: чому трапляється та що робити

Будь-які проблеми зі здоров'ям малюка викликають у батьків занепокоєння. Але, якщо це стосується молочних зубів, багато хто не надає значення їх дефектам і захворюванням. Фахівці ж настійно рекомендують своєчасно звертатися до лікаря при перших небажаних симптомах, оскільки запущені випадки загрожують розвитком серйозних ускладнень. Патологічні процеси молочного ряду можуть негативно вплинути на зачатки. Якщо потемнів зуб, обов'язково покажіть дитину стоматологу – це не тільки естетична проблема.

Повернути колишню білизну зубу можливо не завжди. Але в більшості випадків після декількох візитів до лікаря та привчання дитини до правильного догляду за порожниною рота посмішці повертається колишня привабливість.

Удар – найчастіша причина появи дефекту та зміни кольору зуба

Найчастіше потемніння зуба спостерігається після удару. Маленькі діти рухливі та пізнають світ у грі. Нерідко їх надмірна активність призводить до падінь і, отже, до ударів. Найбільша кількість звернень до лікаря з такою проблемою припадає на вік 1-3 роки. Пошкодитися зуб у дитини може вже й після його зміни, оскільки піку фізичної активності діти досягають у 8-9 років. Крім випадкового падіння, можливі інші причини травмування зуба:

 • ДТП, у якій відбувся удар щелепою;
 • шкідливі звички, наприклад гризти нігті, кінчик ручки;
 • заняття спортом;
 • активний відпочинок;
 • удар об посуд – стакан, ложку тощо;
 • розкусування надтвердої їжі.

Будова молочного прикусу подібна постійному. Не всі здогадуються, що перші зуби теж мають корені, завдяки яким вони отримують кальцій та інші необхідні мікроелементи з пародонту. Пульпа й мережа нервових сплетінь відповідають за чутливість і здоровий стан зуба. Ця тендітна система може пошкодитися при сильному ударі.

Механічний вплив твердим предметом на зуб провокує пошкодження пародонтальних тканин. Якщо порушується цілісність судинно-нервового пучка, може статися крововилив у дентинні канальці та пульпарну тканину, що проявляється у вигляді фарбування або потемніння зуба. Тьмяніє емаль і через нестачу поживних речовин, що надходять по пошкодженим волокнам і тканинам.

Чому ще може потемніти зуб

Інші можливі причини виникнення дефекту:

 • карієс;
 • неправильний раціон – переважання вуглеводної їди;
 • нестача кальцію в емалі;
 • некоректне лікування;
 • порушення мікрофлори в ротовій порожнині;
 • вживання деяких лікарських препаратів;
 • порушення роботи ендокринної системи;
 • надмірне потрапляння в організм фтору при формуванні зубних тканин – з'являються плями, що зливаються у великі затемнені ділянки.

Батьки можуть помітити, що потемнів весь зубний ряд біля ясенного краю. Це повинно викликати підозру на наявність нальоту Пристлі. Така бактеріальна плівка з'являється при дисбактеріозі. Якщо вона забарвлюється, то стає ще темніше.

Навіть якщо батьки не розуміють, чому потемнів зуб у дитини, важливо в першу добу після виявлення симптомів відвідати лікаря. Особливо не можна відкладати візит до стоматологічного кабінету при ударі.

Особливості молочних зубів

Перші зубки в малюків мають пористу, тонку емаль, яка не може ефективно протистояти нападу шкідливих мікроорганізмів. Порожнина пульпи широка. Коли бактерії проникають всередину, вони швидко поширюються. Якщо в дитини ослаблена імунна система, патогенний процес зачіпає «сусідів». Каріозне ураження можливе навіть в однорічного малюка. Йдеться про так званий «пляшковий» карієс, коли немовля засинає під час годування. Солодка суміш, що залишилася в роті, створює сприятливі умови для розвитку патогенної мікрофлори.

Оскільки карієс у дітей прогресує швидко, уже через деякий час пошкоджується дентин. Усередині утворюється каріозна порожнина. Але не завжди зверху є видима пляма. Може спостерігатися почорніння зуба зсередини. Сприяють розвитку карієсу різні фактори:

 • недостатня гігієна – часте явище в дітей;
 • генетична схильність;
 • нераціональне харчування, зокрема надмірне вживання солодкого;
 • вплив негативних факторів при закладанні зубів в ембріона – перенесені хвороби вагітної, вживання деяких лікарських препаратів.

Слина має антибактеріальні властивості й допомагає знешкоджувати бактерії. У дітей ця функція не настільки виражена, в порівнянні з дорослими. Пригнічують її ще й недотримання правил гігієни, велика кількість солодкого в раціоні.

Симптоми, що супроводжують потемніння зуба

Якщо причина дефекту – удар, то симптоматика буде яскраво вираженою. Найчастіше внаслідок удару пошкоджуються передні верхні або нижні зуби. При цьому малюк відчуває біль, який із часом тільки наростає. Особливо болючість проявляється при натисканні на хворе місце або пережовуванні їди. Крім болю й фарбування, можуть виникати інші симптоми:

 • слабка рухливість зуба;
 • набряк ясен;
 • гіперемія;
 • деформація окремих ділянок слизової;
 • утворення гематом;
 • підвищення температури (у деяких випадках).

Якщо удар у щелепу був сильним, в місці ураження можуть розірватися зв'язки, пошкодитися суглоб або переламатися альвеолярний відросток. При спробі розмикати або змикати щелепу в дитини будуть виникати больові відчуття.

Наслідки удару зуба

Потемніння зубного ряду провокує психологічний дискомфорт, особливо якщо це передні зуби. Будь-яка травма не проходить безслідно. Зуб може бути вивихнутим, тріснутим, переломленим, іноді він врізається в ясна. Навіть якщо на момент лікування визначення життєдіяльності пульпи дало позитивний результат, після закінчення терапії вона все одно може поступово відмирати. Цей процес супроводжується ураженням нервових закінчень, що провокує запалення. Ймовірні також більш серйозні ускладнення:

 • утворення кісти;
 • прояв періодонтиту;
 • зупинка розвитку кореня.

Ці неприємні наслідки можливі як у молочних, так і в постійних зубів. Запущена патологія здатна призвести навіть до втрати зуба.

Від травмування молочного зуба нерідко страждає зачаток постійного. У нього може погано розвиватися емаль, підвищується ризик формування гіпоплазії. Зачаток навіть іноді гине.

Як проводять діагностику

На етапі діагностики важливо визначити, чому потемнів зуб. Лікар проведе пальпацію та візуальний огляд. Але, щоб поставити точний діагноз, оцінити ступінь пошкодження або каріозного ураження, не обійтися без рентгенографії. За її результатами лікар визначає, що робити для усунення проблеми. У деяких випадках може знадобитися консультація інших фахівців, наприклад гастроентеролога або ендокринолога.

За допомогою рентгена виключають також перелом кореня або альвеолярного відростка при ударі. Якщо пошкоджена періодонтальна ділянка, на знімку дефект обов'язково буде видним. Після удару стоматолог повинен стежити за станом пульпи протягом декількох днів. Для цього використовуються методи електроодонтодіагностики. При виявленні навіть початкових ознак відмирання уражені ділянки видалять, щоб не розвинувся запальний процес.

У чому полягає лікування

Якщо потемніння зубних тканин пов'язане зі стоматологічними захворюваннями, лікар буде діяти за протоколом. Важливо усунути негативні фактори, провести коректне лікування. При карієсі стоматолог видалить пошкоджені тканини та встановить пломбу. Якщо хвороба запущена, може знадобитися ендодонтичне лікування, при якому проводиться депульпування та пломбуються канали. Коли пігментація викликана загальним захворюванням організму, для її усунення потрібно вилікувати саму хворобу.

Варто детальніше розглянути ситуацію, якщо потемнів зуб після удару. Що робити в цьому випадку? Усе залежить від сили удару й пошкодження. Якщо травма незначна, найчастіше потрібне тільки спостереження лікаря (навіть до 2-3 місяців) без будь-якого лікування. Зубу забезпечують спокій, виключаючи жування, натискання на нього. На кілька днів потрібно прибрати з раціону дитини тверду їжу. Щоб зняти навантаження з молочних зубів, їх різальний край відшліфовують. Для корінних таку методику не застосовують.

Якщо удар сильний, перше, що можна зробити, – це дати дитині знеболювальний засіб. Дії лікаря залежать від клінічної картини. При пошкодженні пульпи вони поетапні:

 • проводяться розтин зуба й депульпування;
 • зубна порожнина ретельно дезінфікується;
 • канали щільно заповнюються пломбувальним матеріалом.

Якщо внаслідок удару потемнів постійний зуб, можна відбілити його. Після процедури емаль придбає більш-менш природний колір. Щоб швидше відновити здоров'я порожнини рота після травми, стоматолог додатково призначає фізіопроцедури та протизапальні препарати.

Повний вивих вимагає видалення зуба, після чого стан дитини нормалізується. У деяких випадках можуть спробувати врятувати цілісність зубного ряду. Для цього зуб шинують за допомогою лігатур, кап, скоб й інших конструкцій. Останні дії можливі при достатньому розвитку коренів. Малюкам у віці 2-3 років частіше доводиться проводити видалення.

Незворотні зміни кольору емалі

У деяких випадках зуб прорізується з уже зміненим кольором. Таке трапляється при вживанні препаратів тетрациклінового ряду під час вагітності. Гемолітична хвороба новонароджених без правильного лікування теж призводить до незворотних змін відтінку емалі. При флюорозі вона стає крапчастою з темними плямами. Небезпеки захворювання не несе, але виглядає посмішка неестетично. При таких патологіях зуби не будуть білими до моменту зміни на постійні.

Дата: 16 березня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.