ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Потемнів зуб після видалення нерва: причини та 4 методи корекції ситуації

Після видалення нерва зуби вважаються "мертвими", тому багато хто впевнений у тому, що з ними нічого вже не станеться. Насправді, навіть у цьому випадку потрібен не лише догляд, а й регулярний огляд – послугами стоматології все одно доведеться користуватися. Нерідко виникає ситуація, коли видалили нерв і зуб потемнів, - не відразу (через деякий час), але з’являється  багато незручностей. Насамперед це стосується естетичної сторони питання: темна емаль не прикрашає посмішку.

Причини та провокуючі фактори

Депульпація (так  називається процедура видалення нерва) робить неможливим живлення зуба, адже пульпа (пучок нервових волокон) пронизана дрібними кровоносними судинами, які і доставляють у тканини та емаль необхідні мікроелементи. За відсутності регулярного надходження  важливих речовин процеси обміну зупиняються, що є причиною зміни кольору, – він стає тьмяним і темним. Цікаво, що щільність тканини ще довго залишається в межах норми. Але це далеко не єдина причина того, що зуби темніють після депульпації. Спровокувати такий стан можуть:

  1. Порушення правил проведення ендодонтичного лікування. Це відбувається, коли стоматолог не повністю видалив пульпу і погано почистив кореневі канали. У порожнині залишається мікроскопічна тканина нерва, яка є причиною активного зростання та розмноження хвороботворних мікроорганізмів.Саме життєдіяльність останніх і призводить до потемніння поверхні.
  2. Застосування в роботі пломбувального матеріалу, до складу якого входить срібло або резорцин-формалін. Сучасна стоматологія досить рідко користується саме таким складом для пломбування каналів та порожнин, тому що він може не тільки викликати потемніння зуба, але й надати емалевому покриттю рожевий відтінок.
  3. Зовнішні фактори (вживання кави, напоїв з барвниками, міцного чаю та куріння). Навіть якщо нерв видалений повністю, канали правильно оброблені, пломба ставилася із застосуванням безпечних матеріалів, зовнішні фактори не залишають жодних шансів збереження світлого відтінку емалі. За відсутності живлення тканин барвники, тютюновий дим швидко проникатимуть в пори.

Після видалення нерва темніти поверхня емалі може і на тлі деяких хронічних захворювань (наприклад, патології органів шлунково-кишкового тракту, грибкові інфекції, порушення кислотно-лужного балансу та засвоєння кальцію, функціональності нирок). Але навіть якщо ці проблеми відсутні, через деякий час поверхня все одно потемніє. Причому це відбувається і у дитей, і у дорослих людей, адже тканини припиняють отримувати живлення, всі процеси у їхніх клітинах зупиняються.

Що робити, якщо потемнів зуб: 4 способи вирішення проблеми

Відновити білизну емалі зуба без нерва можна лише професійними методами – звичні рекомендації відбілювання «в домашніх умовах» категорично не підходять. Лікарі пропонують 4 варіанти вирішення проблеми - застосування вінірів, відбілювання внутрішньоканального типу, нарощування (реставрація), встановлення коронки.

Вініри

На зовнішню частину потемнілого зуба встановлюють пластинку з кераміки, яка відрізняється мінімальною товщиною та напівпрозорістю. Спочатку лікар видалить шар емалевого покриття, але це не знижує рівень міцності твердих тканин. Проблема полягає в тому, що вініри просвічують. Через це поверхня депульпованого зуба, що потемніла, все рівно буде помітною. Тому стоматологи рекомендують користуватися іншими способами.

Внутрішньоканальне відбілювання

Це найпростіший спосіб врегулювання проблеми. Проте, він має свої недоліки. Результат можна оцінити тільки після того, як процедура буде повністю завершена, а це передбачає регулярне відвідування стоматолога на протязі певного часу із перервою в 1-3 дні. Бездоганної білизни в цьому випадку досягти неможливо, поверхня залишиться тьмяною, хоча сірий або чорний колір стане менш помітним.

Зуб спочатку піддається кислотному травленню, потім канали обробляються перекисом водню, але такі речовини відносяться до категорії агресивних та провокують швидке руйнування дентину. Це призводить до крихкості тканин. Отриманий результат зберігається лише на 1 рік, а сама процедура має чіткі протипоказання: вік до 18 років, надмірна чутливість тканин ротової порожнини, запальні захворювання ясен.

Нарощування (реставрація)

Нарощування з використанням композитних матеріалів застосовується у тому випадку, коли депульпований зуб потемнів, а встановлена ​​раніше пломба випала. Можна скористатися варіантом повторного пломбування, але цим не вдасться вирішити проблему потемніння емалі. Тому стоматологи повністю видаляють почорнілі частини, а потім встановлюють нову пломбу. Метод має свої недоліки:

  • через деякий час доведеться виконувати повторне нарощування;
  • композитні матеріали також змінюють свій колір на фоні впливу зовнішніх факторів.

Кожне нарощування робить дентин крихкішим, в результаті  чого зуб повністю зруйнується. Тоді доведеться вдаватися до його видалення та протезування, а це у будь-якому разі порушує жувальну функцію.

Установка коронки

Це найрадикальніший метод усунення потемніння на депульпований зуб. Спочатку потемнілу тверду тканину стоматолог повністю обточує, потім знімаються зліпки, які потрібні для виготовлення коронки в лабораторії. В якості матеріалів можуть використовуватися металокераміка, діоксид цирконію, кераміка та інші. Саме такий спосіб вважається найефективнішим, хоч і не дає 100-відсоткової гарантії розв’язання проблеми. Під коронкою зуб повністю захищений від руйнування, носиться така конструкція 15-20 років.

Як відбілити потемнілу емаль після видалення нерва повинен вирішувати стоматолог.Він оцінить стан проблемного зуба та всієї ротової порожнини, підбере найефективніший метод для кожного конкретного пацієнта. Якщо випала пломба, встановлена ​​після депульпації, це взагалі привід для негайного звернення за стоматологічною допомогою, адже відкриті канали та порожнини – прямий шлях для проникнення хвороботворних мікроорганізмів та інфекції: втрата зуба в найближчому майбутньому стає неминучою.

Дата: 19 листопада 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.