ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Що робити, якщо болить і ломить щелепу після видалення зуба

Видалення зуба – це завжди крайній захід у стоматології. До нього вдаються тільки в тих випадках, якщо врятувати уражений карієсом зуб неможливо, він став причиною запалення або в майбутньому може деформувати прикус (це стосується «вісімок»). Больові відчуття після операції – цілком звичайне явище. Деяким пацієнтам, як тільки починає проходити анестезія, здається, що болить уся щелепа. Це пов'язано з тим, що після видалення в яснах залишається глибока рана. Особливо це стосується зубів мудрості.

Як відрізнити нормально реакцію організму після операції від ускладнення? Як правильно доглядати за лункою після хірургічного втручання? Що можна робити, а що ні? Як бути, якщо болить суглоб щелепи після операції, а загальне самопочуття поступово погіршується? Про все поступово.

Види видалення

Імовірність появи ускладнень, погіршення самопочуття залежить перш за все від особливостей самого зуба. Якщо коріння були переплетені між собою, спостерігався пульпіт або періодонтит, ризик сильного болю та тривалого загоєння дуже великий. Якщо йдеться про видалення зуба з прямим, нерозкришеним корінням зі здорових ясен, то відновлення проходить досить швидко.

Рішення про проведення операції приймає лікар після огляду та аналізу рентгенівських знімків.

У деяких випадках після хірургічного втручання потрібне накладення швів. Фахівці для цього використовують спеціальні нитки, які не потрібно прибирати після загоєння – вони розсмоктуються самостійно.

Особливості загоєння

Рана на місці видаленого зуба зазвичай затягується протягом 3-7 днів. Процес може протікати швидше або, навпаки, повільніше, у залежності від особливостей організму й імунітету. Через 3-4 дні після хірургічного втручання на місці згустку крові з'являється грануляційна тканина. Через тиждень вона заповнює всю лунку. Приблизно через місяць грануляційна тканина заміщується кістковою. Рани на верхній щелепі зазвичай гояться швидше.

Пульсівний біль

Якщо неприємні відчуття з часом не вщухають, а посилюються, виникає «сіпання», це ознака запального процесу. Часом біль може стати нестерпним і серйозно заважати. Потрібно терміново відвідати стоматолога.

Щелепа хрускотить після видалення зуба мудрості

Якщо пацієнт знаходився тривалий час із відкритим ротом, то це призводить до перерозтягнення меніска. Зазвичай хрускіт проходить через кілька днів після операції. Щоб розробити щелепу, спробуйте робити «зарядку» вранці та ввечері, як тільки перестануть турбувати больові відчуття.

У яких випадках потрібно терміново звертатися до лікаря

Загоєння лунки – досить довгий процес. Скільки болить щелепа після видалення зуба мудрості? На це питання однозначно відповісти складно. Багато що залежить від місцевого та загального імунітету, больового порогу, а також правильності дотримання рекомендацій з догляду за раною після операції. На жаль, у деяких випадках спостерігається погіршення стану пацієнта. Потрібно терміново звертатися до лікаря, якщо:

 • ниє щелепа після видалення зуба більше ніж тиждень;
 • знеболювальні препарати не допомагають, біль посилюється;
 • опухла щелепа після видалення зуба. Невеликий набряк протягом двох-трьох днів після операції – цілком звичайне явище. Якщо ж він не проходить, це привід звернутися до стоматолога;
 • з'явився пульсівний біль – це ознака запалення. Вона заважає спати, постійно турбує. Якщо після видалення зуба болять щелепа та голова, телефонуйте лікарю;
 • температура тіла – вище 37,5 °С. ​​Також вас має насторожити, якщо температура не опускається на третій день до 36,6 °С;
 • з'явилася алергічна реакція на знеболювальні препарати;
 • спостерігається погіршення самопочуття;
 • виникло оніміння щелепи після видалення зуба.

Лікар на прийомі направить на рентген, якщо це необхідно, пропише інші препарати та дасть нові рекомендації з догляду.

У більшості випадків погіршення стану можуть спровокувати недотримання правил догляду за лункою, надмірна фізична активність, несприйнятливість до анальгетиків або алергічна реакція на них. Рідше причиною запалення є шматок кореня зуба, що залишився у яснах.

Що робити після видалення «вісімки»: основні рекомендації

Щоб загоєння пройшло максимально швидко та не прийшлося відвідувати знову лікаря, потрібно дотримуватися таких рекомендацій:

 • приберіть тампон приблизно через 20-30 хвилин після видалення «вісімки»;
 • не обполіскуйте ротову порожнину мінімум добу – так ви можете випадково видалити згусток крові;
 • протягом 2 годин не їжте та не пийте;
 • у перші дні після операції не вживайте тверді продукти. По-перше, це позбавить вас неприємних відчуттів, а по-друге, збереже згусток у лунці. Бажано вживати м'яку їжу, а жувати тільки на другій стороні щелепи;
 • не їжте й не пийте дуже гарячі продукти та напої – краще вживайте теплі;
 • обмежте фізичну активність. Не відвідуйте тренажерні зали, басейни. Краще залишити на потім роботи на городі чи присадибній ділянці. Намагайтеся не нахилятися, якщо є така можливість;
 • приберіть спиртні напої на тиждень. Алкоголь погано взаємодіє зі знеболювальними препаратами й уповільнює загоєння;
 • не відвідуйте в перший тиждень після операції сауни, лазні, солярії, пляжі;
 • уникайте нагрівання ділянки лунки. Використання апарату УВЧ, зігрівальних компресів категорично не рекомендується;
 • акуратно чистіть зуби щіткою, уникаючи лунку;
 • ставте тільки холодні компреси, якщо це необхідно.

Багато стоматологів рекомендують робити пасивні ванночки.

Що це таке? Потрібно набрати до рота антисептик (можна використовувати «Хлоргексидин», «Мірамістин», розведену марганцівку), нахилити голову в ту сторону, де видалений зуб, трохи потримати та сплюнути. Також можна використовувати відвар шавлії або аптечної ромашки. Не вживайте анальгетики без призначення лікаря. Ідеально, якщо у вас є особистий номер фахівця, щоб звернутися за консультацією в екстрених випадках.

Якщо ви помітили спазм щелепи після видалення зуба, біль не проходить протягом декількох днів і тільки посилюється, зверніться до вашого стоматолога. Лікар призначить час прийому, огляне та випише відповідне лікування.

Питання:

Що робити, якщо з'явився неприємний запах з рота після операції? З моменту, як вирвали зуб, пройшло вже 4 дні. Чи може це бути від недостатньої чистки зубів? Щелепа ще болить, відкривати рот боляче. Добре прочищати ще побоююся, щоб випадково не здерти згусток.

Відповідь.

Неприємний запах на третій або четвертий день виникає найчастіше через початок запального процесу. Зазвичай у цей час бактерії проникають до лунки й починають активне розмноження. Якщо ясна опухли, біль посилюється або ви помітили гній, негайно зверніться до лікаря.

Дата: 11 лютого 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.