ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Синяк після знеболювання зуба: чому з'являється, чим небеспечен, як лікувати

Синяк після знеболювання зуба: чому з'являється та чи потрібно турбуватися при його виникненні

Щоб максимально знизити дискомфорт і больові відчуття під час стоматологічного лікування, роблять анестезію. Але трапляється, що введення анестетика викликає небажані наслідки – з'являється синець в місці уколу, гематома (шишка). Іноді виникає також біль, що супроводжується набряком і порушенням чутливості м'яких тканин слизової. Для усунення неприємних наслідків потрібно звернутися до стоматолога.

Можливі причини появи шишки на яснах після знеболювання зуба

Оскільки ін'єкцію лікар робить наосліп, існує ризик зачепити кровоносну судину. Це пояснює, чому з'являється синець на щоці або яснах. У багатьох випадках він вважається нормою. Гематома може також проявлятися на тлі вживання деяких ліків, які впливають на здатність крові до згортання. Це можуть бути, наприклад, «Гепарин», «Аспірин», багато НПЗП. Появі шишки після введення анестетика сприяє низка факторів:

 • вживання алкогольних напоїв перед відвідуванням стоматологічного кабінету;
 • підвищений артеріальний тиск – гіпертонія;
 • вживання занадто гарячої їжі або напоїв у короткий час після лікування зуба.

Відхиленням від норми не вважається й набряк біля місця уколу. Часто такі прояви мають суб'єктивний характер – пацієнт може відчувати сильне набухання тканин, хоча насправді набряклість незначна. Але в деяких випадках ці ознаки можуть призводити до ускладнень, тому необхідно розібратися, коли розвивається патологічний процес.

Чому виникає біль після ін'єкції в порожнині рота

Оскільки голку вводять у м'які тканини, це їх травмує та провокує дискомфортні відчуття. Біль у місці уколу пацієнт може відчувати 1-2 дні, а то й більше. Тривалість періоду відновлення залежить від особливостей організму та сприйняття подразників на нервово-психічному рівні.

Занадто чутливі пацієнти повинні бути готові до ниючих больових відчуттів. Найчастіше ніяких заходів вживати не потрібно. Зазвичай біль стихає самостійно. У разі, коли він не проходить, а з часом тільки посилюється, можна говорити про розвиток ускладнення. Паралельно можуть виникати інші ознаки порушень.

Іноді пацієнт думає, що болить місце ін'єкції, але локалізація знаходиться в іншому місці. Так, після лікування карієсу може відчуватися ниючий біль, який віддає в ясна. Видалення зуба мудрості супроводжується больовими відчуттями в лунці, тоді як пацієнт думає, що локалізація проблеми в місці уколу.

Поява гематоми

Чому утворюється синець після анестезії, ми вже з'ясували. Важливо розібратися в особливостях процесу. Оскільки зачіпається судина, а отвір дуже малий, кров не може повністю вийти назовні. З цієї причини вона поширюється в ясенні тканини. Найчастіше гематома знаходиться у верхніх шарах пародонту. Слизова при цьому червоніє. Людині стає складно жувати. Якщо розміри новоутворення маленькі, робити нічого не треба – воно розсмокчеться самостійно.

Ускладнення після введення анестетика в ясна

У залежності від кількості виділеної з судини крові й індивідуальних особливостей організму, щоб зник синяк на яснах, частіше потрібно від 4 до 10 днів. В іншому разі це вже ускладнення.

Вид ускладнення

Особливості проявів

Симптоматика

Приєднання інфекції

У роті завжди є мільйони бактерій. У нормальному стані вони знаходяться в певному балансі, але при сприятливих для себе умовах, наприклад при зниженні імунітету, можуть активуватися. Так, кров, що згорнулася, стає для них живильним середовищем. Патогени починають розмножуватися. Поширитися хвороботворні мікроорганізми можуть на тканини періодонту, альвеолярний відросток, що утримує зуб, окістя та кістку. Усе залежить від виду патогенів та місця синяка.

Інфікування тканин супроводжується такими симптомами:

   •     больові відчуття;

   •     підвищення температури – до 39 ˚С;

   •     слабкість;

   •     головний біль;

   •     почервоніння ясенної тканини.

Пошкодження нервового стовбура

При неправильних діях лікаря внаслідок введення анестезії можуть пошкодитися нервові волокна. У цьому разі важливо якомога швидше звернутися до невролога та щелепно-лицьового хірурга.

 

Пацієнт відчуває гострий біль відразу, коли роблять укол. На час дії анестетика він вщухне, але потім відновиться знову. Усунути його не виходить навіть за допомогою знеболювальних препаратів. Якщо зачеплений великий нервовий стовбур, біль буде відчуватися у всій порожнині рота, у щоці та у вусі. Можливі навіть відключення жувальної функції, оніміння обличчя. Іноді складно повністю відкрити рот, одна його сторона може провисати.

Некроз тканин

Дуже небезпечне ускладнення. Причиною його розвитку може бути нездужання пацієнта, про яке він замовчував, спазм судин, занадто велика кількість анестетика або швидке його введення.

Пацієнт спочатку відчуває гострий, наростаючий біль. Ненадовго він вщухає, але це не вказує на те, що небезпека минула. Болючість зникає через відмирання тканин.

 

Ускладнення після видалення зуба частіше трапляються через проникнення бактерій через лунку під різні тканини зубощелепного апарату. Накопичується гній.

Привід звернутися до лікаря

Візиту до стоматологічного кабінету вимагають такі симптоми:

 • сильний біль у місці ін'єкції та його наростання;
 • суттєва набряклість ясен, що залишається після припинення дії анестезії;
 • гнійні або сукровичні виділення з ясенних тканин;
 • підвищення температури;
 • ущільнення («скам'яніння») ясенних тканин в ураженому місці;
 • рихлість ясен під зубом, який піддавався лікуванню, легке їх зміщення при надавленні.

При огляді лікар визначить причину розвитку небажаних ефектів.

Лікування ускладнень

Коли гематома велика, лікар її розкриває та обробляє медикаментами. Якщо, крім синяка на щоці, приєдналася ще гнійна інфекція, доктор встановить дренаж. Він потрібен, щоб відвести гній і ексудат. Призначаються також лікарські препарати:

 • для боротьби з інфекцією або запобігання їй – «Гентаміцин», «Лінкоміцин» та ін.;
 • для полоскання порожнини рота та її оброблення – розчини на основі «Фурациліну», «Хлоргексидину»;
 • для прискорення розсмоктування гематоми, усунення набряклості, лікування або запобігання ускладненням – «Метрогіл Дента», «Холісал», «Солкосерил»;
 • для втамування болю – «Німесил», «Анальгін».

Призначити лікування повинен фахівець. Самолікування може тільки ускладнити ситуацію.

Питання: Чи можна лікувати гематому, яка з'явилася в місці введення анестетика, у домашніх умовах?

Відповідь: Лікар повинен обов'язково оглянути ротову порожнину, особливо якщо є підозри на розвиток ускладнень. Але виконання певних дій вдома може прискорити одужання. Серед них:

 • полоскати антисептичними засобами;
 • знизити навантаження на хвору сторону;
 • після кожного вживання їжі полоскати рот;
 • виключити подразнюючі продукти та напої (солоні, кислі, солодкі, гострі, тверді).

Хворе місце забороняється гріти, щоб не посилити кровотечу. З цієї ж причини до загоєння не рекомендується вживати гарячу їжу та напої. Холодні компреси на ясна також протипоказані, оскільки вони звужують судини, що провокує уповільнення процесів регенерації тканин.

Дата: 21 січня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.