ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Свищ на яснах у дитини: фото, лікування, що робити

Свищ на яснах – це нефізіологічний стан, який викликає дуже сильний біль. Причинами появи можуть бути запущені каріозні поразки, запалення тканин ротової порожнини, механічні травми зубів або неправильно проведені стоматологічні процедури. Дізнаємося докладніше, як визначити свищ на яснах у дитини і які методи лікування використовувати.

Розпізнаємо хворобливе новоутворення

Як виглядає свищ на яснах? Це ущільнення, викликане гострим запаленням, яке розвивається навколо верхівки кореня зуба. Типовими причинами є:

  • відмирання тканин пульпи, спровоковане глибоким карієсом;
  • захворювання ясен;
  • механічні пошкодження зуба. Травми можуть виникати в результаті взаємодії фізичних, хімічних та термічних факторів.

Некроз та інфекція пульпи, яка зачіпає кровоносні судини і нерви, поширюються від зуба до кореня. Цей процес характерний як для постійних, так і для тимчасових зубів.

Прогресуюче запалення вражає м'які тканини навколо кореня зуба, і на місці інфекції починає накопичуватися гній. Він утворюється в результаті розмноження бактерій, локалізації токсинів, що виробляються ними. Гній виглядає як густі каламутні виділення, що складаються з бактерій, мертвих тканин і клітин імунної системи.

У деяких випадках свищ на яснах виникає після лікування. Найчастіше це відбувається через ускладнення неправильно виконаних стоматологічних процедур. У деяких пацієнтів спостерігається свищ на яснах після видалення зуба або лікування кореневих каналів. Що робити?

Важливо! У чому основна небезпека появи свища на яснах у дитини? Розвиток запалення може стати причиною ураження тканин, розташованих поблизу (в тому числі кісткових). В особливо запущених випадках є ризик пошкодження окістя і появи запальних процесів в кістковому мозку.

Види свищів

Щоб дізнатися, як лікувати запальне новоутворення на яснах, необхідно визначити різновид. Зубні свищі розділяються за місцем їх появи. Якщо воно розташоване в порожнині рота, то це внутрішній свищ. Якщо гнійні або кров'янисті новоутворення локалізуються на шкірі щоки або на підборідді, то це зовнішній дефект.

Корисно! Фахівці розрізняють свищі за активністю. Згідно з цією класифікацією, виділяють активні та пасивні типи. При першому випадку ексудат виходить мимовільно, а в другому – активується періодично.

Свищ на яснах – це найпоширеніша патологія. При її виникненні секрет, що накопичився, виділяється безпосередньо в рот. Найчастіше цей стан супроводжується зміною пульпи. У цьому випадку лікування полягає у відновленні здоров'я кореневих каналів хворого зуба. Правильне виконання процедури в більшості випадків призводить до мимовільного загоєння поразки (це характерно для постійного зуба).

Важливо! У разі хронічного запалення, що супроводжується появою гнійного ексудату, може знадобитися повторна обробка кореневого каналу або навіть повне видалення зуба.

Якщо з'являється свищ на яснах молочного зуба, рекомендується промити його перекисом водню в стоматологічному кабінеті. Така процедура дозволяє зберегти його до тих пір, поки він природним чином не поміняється на постійний. Однак якщо каріозні поразки занадто розвинені, необхідне видалення.

 

Основні симптоми

Важко не помітити, коли вийшов свищ на яснах у дорослого. Цей стан характеризує біль різного ступеня тяжкості. Пацієнт на дотик може відчувати наявність опуклості на слизовій, яка заповнена гноєм або гнійно-кров'янистою рідиною. В області поразки з'являються набряклість і почервоніння. Може спостерігатися в роті гіркий присмак. Крім того, виникає дискомфорт, пов'язаний з неприємним запахом з рота. Область на яснах, де з'явився свищ, стає чутливою до дотиків, гостро реагує на холодні або гарячі напої та їжу.

У випадку з маленькою дитиною можуть з'явитися висока температура, розлад шлунково-кишкового тракту. Малюк не може самостійно визначити наявність свища. Щоб остаточно підтвердити симптоми, слід звернутися до стоматолога. При первинному огляді лікар відразу діагностує проблему і запропонує, як прибрати свищ на яснах у дитини.

Особливості лікування

Незалежно від причини, по якій з'явився свищ на яснах, цей стан вимагає негайного звернення до стоматолога. Особливо уважно до патології слід ставитися батькам маленьких пацієнтів (наприклад, дітей першого року життя). У них всі процеси розвиваються набагато швидше, ніж у дорослих, тому запущене запалення може стати причиною серйозних проблем.

Щоб дізнатися, як вилікувати свищ на яснах, фахівець зробить рентгенівський знімок. Зображення дозволить визначити точну локалізацію запалення. На наступному етапі, щоб прибрати свищ, проводять ендодонтичне лікування постійних зубів (кореневих каналів). Залежно від занедбаності випадку та індивідуальних особливостей пацієнта, доктор самостійно визначає, як проводити терапію.

У більшості випадків причинами захворювання є некроз пульпи і запалення навколишніх тканин. З метою видалення ознак патології фахівець очищає змертвілі тканини і блокує порожнини в зубі. В особливо запущених випадках цей вид терапії неможливий, і єдиним ефективним рішенням є екстракція. Через наявність бактеріального зараження пацієнта може бути призначено фармакологічне лікування (антибіотики).

У деяких ситуаціях запалення з'являється після пломбування кореневих каналів або видалення зуба. Ці процедури самі по собі є чинником ризику. Утворення свищів в цьому випадку може бути пов'язано з помилками, допущеними фахівцем, або наслідком природних проблем, пов'язаних з особливостями загоєння тканин пародонту. Щоб запобігти розвитку патології, слід записатися на повторний прийом до стоматолога.

Якщо свищ з'явився у дорослого, йому обов'язково потрібно усунути причину і відновити здоров'я постійного зуба. А як лікується у дітей? Якщо причиною патології стало запалення ясен біля молочного зуба, маленькому пацієнтові показані полоскання (в більшості випадків використовують перекис водню). Якщо ситуація запущена, фахівець може вдатися до видалення пошкодженого зуба.

Ускладнення, або до чого готуватися, якщо запустити хворобу

Якщо вчасно не звернутися до фахівця, запалення на слизовій може перерости в синусит. Зараження проникає в канал, що з'єднує зуби, ясна і додаткові пазухи носа. При загостренні виникає гіпертрофія слизових оболонок гайморових пазух з подальшими фізіологічними змінами. Спочатку вони з'являються на рівні зуба, що є джерелом захворювання, а потім це може призвести до поширення інфекції по всьому органу.

Чи можна вилікувати свищ на яснах в домашніх умовах

Гнійне новоутворення заживає не спонтанно, а після грамотного лікування. Самостійно повністю позбутися запалення не вийде. Домашні засоби знімають біль. Вони також можуть сприяти процесу очищення і загоєння тканин. Наприклад, для цього підійдуть полоскання один раз в день з використанням ополіскувача або розчину морської солі (половину чайної ложки солі розчинити в склянці кип'яченої води).

Вибирайте спеціалізовані засоби для порожнини рота з антибактеріальним ефектом. Правильно підібраний препарат знизить запальний процес, зменшить симптоми: біль і гіперчутливість. Якісний ополіскувач запобіжить утворенню зубного нальоту, обмежуючи розвиток патогенних мікроорганізмів.

Як запобігти появі запалення у дитини

Запалення на яснах виникає з різних причин. Однією з найпоширеніших є неправильний догляд за зубами і яснами. З метою профілактики утворення свищів дотримуйтесь таких вказівок:

  • використовуйте зубну нитку не рідше одного разу в день для очищення проміжків між зубами;
  • чистіть зуби зубною пастою з фтором не рідше двох разів на день (мінімум по 2 хвилини);
  • між прийомами їжі і перед сном не вживайте цукровмісні продукти (вони сприяють активному розмноженню патогенної мікрофлори і руйнують емаль, провокуючи розвиток карієсу);
  • уникайте вживання напоїв, що містять цукор.

Крім рекомендацій, описаних вище, вкрай важливо регулярно відвідувати стоматолога для огляду (в ідеалі – кожні 6 місяців). Крім того, при появі перших симптомів варто негайно записатися на консультацію. Своєчасне лікування дозволяє швидко і безболісно позбутися проблеми.

Дата: 3 квітня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.