ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

У дитини припухла верхня губа: 4 головні причини

Пухлина верхньої губи у дитини може бути без очевидних ​​причин, тобто цьому не передував удар, візуально не визначається наявність гнійника (фурункула). Річ у тому, що слизова ротової порожнини відрізняється підвищеною чутливістю, тим паче у дітей (позначається не до кінця сформований імунітет), а значить, набряк можуть спровокувати найрізноманітніші чинники. Припухла верхня губа у дитини – привід для візиту до лікаря, і першочергово потрібно звернутися до стоматолога, адже існують захворювання ротової порожнини, при наявності яких першим симптомом буде саме сильна набряклість слизової й, як наслідок, вищезазначене явище.

4 стоматологічні причини, що призводять до припухлості верхньої губи у дитини

Інфекційні захворювання ротової порожнини є основною причиною того, що у дитини припухла верхня губа. До них належать пародонтит, гінгівіт, стоматит, періостит – стоматологічні патології, які відрізняються типовими симптомами, гострим перебігом і доволі швидким лікуванням в разі своєчасного звернення до фахівців.

Пародонтит у дитячому віці

Запалення ясен (пародонтит) є наслідком неправильної чи нерегулярної гігієни порожнини рота. Найчастіше хвороба вражає дітей у віці 5 років – це період зміни зубів з «молочних» на постійні, тому можливе запалення м'яких тканин. Нерідко пародонтит діагностується й у підлітковому віці: позначається гормональна перебудова, пов'язана зі зростанням людини. Причинами також є:

 • цукровий діабет;
 • карієс у занедбаному стані;
 • вимушене тривале приймання лікарських препаратів;
 • слабкий імунітет (наприклад, після тривалої хвороби);
 • неправильне харчування.

На початковій стадії розвитку захворювання єдиним симптомом може бути періодичне набрякання губи (вранці чи у вечірній час, з частотою 1-2 рази на тиждень). У міру розвитку патології клінічна картина змінюється, на перший план виходять типові ознаки:

 • кровоточивість ясен під час розжовування твердої їжі або чищення зубів;
 • почервоніння слизової оболонки ротової порожнини;
 • розхитування зубів;
 • підвищення температури тіла.

Крім того, спостерігається загальна слабкість, погіршення апетиту.

Стоматит – причини розвитку, клінічна картина

Це запальний процес, який відбувається у слизовій ротової області та може вражати не лише губи, але і внутрішню сторону щік, під'язиковий простір. Зазвичай патологія діагностується у віці 3 років, адже імунітет ще до кінця не сформований, слизова дуже тонка та легко піддається механічним пошкодженням. До причин розвитку стоматиту відносяться:

 • проникнення у слизову оболонку ротової порожнини грибків роду Кандіда («молочниця»), хвороботворних бактерій;
 • поява в організмі вірусу герпесу;
 • пошкодження слизової та інфікування ранок (частіше зустрічається у період активного прорізування зубів).

Симптомами стоматиту є скарги дитини на біль і печіння у роті, підвищення загальної температури тіла, формування на слизовій рота виразок. Крім того, припухає верхня або нижня губа (залежно від локалізації осередку).

Чому опухає верхня губа при періоститі

Періостит – запальний процес, що протікає у кістковій тканині, зокрема уражається окістя щелепи. Це гнійне захворювання, яке відрізняється чіткою, обмеженою локалізацією, саме тому може служити причиною опухання верхньої губи у дитини. Додатковими симптомами захворювання є:

 • біль у місці локалізації гнійного процесу, що підсилюється при натисненні;
 • почервоніння та набряк ясен і слизової у ротовій порожнині;
 • невелике підвищення загальної температури тіла.

Коли дуже опухла верхня губа у дитини, то варто оглянути слизову ділянку з цим симптомом швидше за все, виявиться гнійник. Якщо лікування не проводити, то набряк пошириться по всьому обличчю, стан дитини буде швидко погіршуватися, аж до інтоксикації зі блювотою, запамороченням, сонливістю.

Гінгівіт опухає не лише верхня губа, а й вуздечка

Гінгівітом називається запальний процес, який протікає на слизовій ясен. Захворювання нерідко діагностується саме у дитячому віці, тому що причинами його розвитку є:

 • нестача вітаміну С діти часто відмовляються вживати овочі, фрукти, що і призводить до дефіциту поживних речовин;
 • неправильний прикус, коли зуби розташовані дуже близько;
 • гормональні зміни в організмі притаманні підліткам.

Коли починається гінгівіт, то симптомом буде не тільки набрякання губи, але і неприємний запах, біль у порожнині рота під час приймання їжі, кровоточивість ясен при чищенні зубів.

Інші причини опухання верхньої губи у дітей

Крім стоматологічних, існує ряд інших захворювань, станів, які призводять до розглянутої патології:

 • алергічна реакція на подразник (шерсть тварин, певні продукти харчування, зубна паста);
 • механічне пошкодження губи (удар, укус);
 • фурункульоз (спочатку утворюється пухлина, і лише через 1-2 дні можна буде візуально визначити місце формування гнійного осередку).

З непатологічних причин виділяють прорізування зубів у ранньому віці (дитина просто ранить гострими краями ніжну слизову на внутрішній стороні губи), укус комахи (комара).

Що робити, якщо у дитини припухла верхня губа

Якщо батькам відомо, що виною цього стану став удар чи укус комахи, алергія на зовнішній подразник, то звертатися до лікаря не варто. Можна прикласти до місця холодний компрес і дати малюкові щось зі звичних антигістамінних препаратів вже через 20-30 хвилин припухлість стане набагато меншою.

А ось у разі пухлини нез'ясованого походження або наявності інших змін у стані здоров'я дитини (слабкість, скарги на біль і печіння, підвищення загальної температури тіла) необхідно відразу ж звернутися до педіатра. Лікар проведе первинний огляд і з'ясує справжню причину такого стану. Тільки після цього він дасть направлення для обстеження у стоматолога, якщо це потрібно.

Своєю чергою, стоматолог візуально оцінить стан ротової порожнини, поставить діагноз і зробить медикаментозні призначення. Вони можуть дуже відрізнятись:

 • антибактеріальні препарати;
 • противірусні засоби;
 • антисептичні розчини для зрошення ротової порожнини, її полоскання;
 • протигрибкові ліки.

Якщо у дитини опухла верхня губа, лікар підкаже, що робити у такій ситуації. Самолікування у такому випадку здатне викликати погіршення стану та швидке поширення запального процесу. Якщо ж причиною припухлості є гнійний осередок, то відсутність кваліфікованої допомоги може призвести до тяжких наслідків: ураження м'яких тканин й окістя щелепи, загального зараження крові.

Дата: 11 серпня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.