ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Виразки у роті та на язиці

Звідки беруться виразки в роті та як від них позбавитися

Виразки в роті нерідке явище, яке завдає людині незручності. Вони істотно знижують якість життя заважають говорити, жувати та ковтати, а іноді викликають хворобливі відчуття. Зіткнутися з неприємним симптомом може будь-хто, оскільки його провокує зниження імунних сил організму або стресова ситуація, короткочасні гормональні збої. Але це далеко не повний перелік причинних факторів, що викликають утворення виразок у ротовій порожнині. Чому вони виникають і що робити, щоб від них позбутися? Дізнаємося разом.

Симптоми, які супроводжують появу виразок у роті

Виразка ураження слизової з гострими проявами у вигляді ранок округлої та овальної форм з червоною облямівкою. При появі пухирців відчувається свербіж і печіння. Виразки можуть бути поодинокі або численні. Місце їх локалізації різне:

 • на губах або на внутрішній поверхні щоки;
 • на язиці особливо на краю;
 • на тканинах ясен;
 • у зоні горла та піднебіння.

Якщо імунітет людини сильний і ураження маленького розміру вони безпечні. Зазвичай заживають до 2 тижнів не залишаючи після себе рубців. Якщо протягом 7 днів поліпшень немає або виразки завдають суттєвий дискомфорт, супроводжуються підвищенням температури, потрібно обов'язково звернутися до лікаря. Тільки фахівець може правильно встановити першопричину та підказати як лікувати виразкові ураження.

Причини і лікування виразок на слизовій рота тісно пов'язані між собою. Для того щоб зрозуміти як вилікувати хворобу, необхідно спочатку з'ясувати, що її спровокувало.

Виразки під час різних захворюваннях

Найпоширеніша виразкова хвороба слизової оболонки рота стоматит. При її розвитку утворюються білі виразки в роті та з'являється біль під час їжі. Нерідко пацієнти звертаються до лікаря з такими видами стоматиту:

 1. Афтозний. Ознаки захворювання білі або жовті у центрі ураження з червоною облямівкою 0,3-1 см в діаметрі. Їх наукова назва афти. Загоюються такі ранки через 7-10 днів. Больові відчуття найчастіше помірні. Коли виразки великі, то цей процес відбувається довше та вимагає уважного підходу до лікування.
 2. Герпетичний. Якщо афтозний стоматит має неінфекційну природу походження, то ця форма спровокована вірусом і передається побутовим шляхом. Під час хвороби на слизовій оболонці рота з'являються дрібні бульбашки. Коли вони тріскаються, утворюються хворобливі виразки. Вірус герпесу частіше викликає появу виразок в ротовій порожнині у дітей. У дорослих такі прояви зустрічаються рідше.
 3. Алергічний. Виразки в роті можуть бути симптомом алергії, яку провокують різні алергени.
 4. Кандидозний. Захворювання викликають грибки роду Кандида. Діагностувати цю форму стоматиту можна також по білому нальоту на різних ділянках слизової.

Ще викликають виразки хвороби органів шлунково-кишкового тракту, туберкульоз, сифіліс, ВІЛ та інші вірусні захворювання.

Травми слизової

Травмувати тканини можна, вкусивши щоку або язик. Негативно позначається на її стані й звичка гризти нігті, олівці. Ранки утворюються також через зламаний зуб, гострий край пломби, погане налаштування зубних протезів або жування твердої їжі. Потім в них потрапляє інфекція, що і пояснює, чому з'являються виразки. Підвищує ризик систематичне вживання насіння, використання зубної щітки з жорсткою щетиною.

Ранки, поява яких спровоковано мікротравмами частіше утворюються на язиці та яснах. У дитини, що має звичку смоктати великий палець, ранки можуть з'являтися на м'якому піднебінні.

Інші причинні фактори

Етіологія виразок на слизовій, коли не діагностується хвороба, що провокує їх утворення, до кінця не з'ясована. Але фахівці виділяють ряд факторів, які сприяють їхній появі:

 • вживання певних продуктів горіхів, цитрусових;
 • приймання деяких ліків;
 • розлад травлення;
 • зубний наліт;
 • надмірна сухість у роті;
 • нестача вітамінів і мікроелементів, зокрема заліза, фолієвої кислоти.

Провокувати утворення виразок можуть й зубні пасти, до складу яких входить лаурилсульфат натрію, триклозан.

Порядок лікування виразок у ротовій порожнині

Коли з'явилася виразка в роті, то це ще не привід для паніки. Хоча довго чекати теж не варто. Необхідно спостерігати за своїм станом та при появі тривожних симптомів звернутися за допомогою до лікаря. Він зробить бактеріологічне дослідження, диференціальну діагностику і призначить оптимальну схему. Призначається, частіше за все, місцева терапія, а в деяких випадках загальна.

Чим лікувати болючі виразки? Якщо біль має гострий характер, призначаються анестетичні засоби в залежності від збудника:

 • антибактеріальні коли виразки з’явились через бактерії (туберкульозну паличку, стрептококи та ін.);
 • протигрибкові Флуконазол, кетоконазол;
 • антисептичні розчини для полоскання (Листерин, Лісовий бальзам, Парадонтакс), мазі та гелі (Метрогил Дента, Холісал).

Препарати використовують тільки за призначенням лікаря. Краще нормувати їх використання, ніж полоскати рот безконтрольно, оскільки існує ризик отримати опік слизової оболонки.

До повного одужання слід відмовитися від гострої, кислої та грубої їжі. Велику увагу потрібно приділити гігієнічним процедурам. Якщо виразки носять хронічний характер, додатково призначається курс вітамінів й інших імуномоделюючих засобів.

Профілактичні заходи

Будь-якому захворюванню легше запобігти, ніж шукати чим лікувати. Хоча від утворення виразок в роті не застрахований ніхто, можна мінімізувати ризик, уникаючи провокуючих чинників. Профілактика:

 • обмеження споживання твердої їжі;
 • забезпечення раціонального харчування;
 • ретельне дотримання гігієни порожнини рота;
 • використання правильно підібраною зубної щітки;
 • проходження періодичних оглядів у стоматолога дитині раз в 3-4 місяці, дорослому раз на півріччя;
 • регулярно здійснювати професійне чищення зубів з метою усунення м'якого і твердого зубного нальоту.

Необхідно приділити увагу нормалізації роботи нервової системи, зміцненню захисних сил організму.

Бажаємо здоров’я!

Дата: 1 червня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.