ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Запах аміаку з рота: причини та процес лікування

Запах аміаку з рота: швидкоплинний симптом або тривожний сигнал

Відчуваєте неприємний запах аміаку з рота? Помітили, що оточення відсторонюється від вас при розмові? Усе це призводить до зниження самооцінки. Людина стає менш товариською, у неї розвиваються комплекси. Але неприємний запах з рота – це не тільки психологічний дискомфорт. Він може говорити про серйозні порушення в організмі. Це серйозний привід звернутися до лікаря для визначення причини появи неприємного симптому.

Чому виникає запах аміаку з рота

Неприємний запах з рота в медицині називають галітозом. Він буває різного роду, зокрема й аміачним. Аміак – побічний продукт катаболізму білка й амінокислот. Являє собою поєднання азоту, який утворюється при розпаді білка, і водню. Згідно зі статистикою, більше ніж 80% усіх причинних факторів пов'язані із захворюваннями порожнини рота: різні види стоматиту, карієс, запалення ясен, пародонтит. Пломби, що стоять неправильно або тривало, теж викликають проблему. Часто причина неприємного запаху ховається під коронками та в лунках після видалення зубів.

Причини появи неприємного симптому не завжди пов'язані зі стоматологічними захворюваннями. Провокують його й такі фактори:

 1. Голодування та порушення питного режиму. Нечасті вживання їжі й занадто мала кількість вживаної води можуть спровокувати порушення в роботі нирок. Це призводить до неправильного виведення продуктів розпаду, що викликає смердючий запах. Усунути неприємний симптом можна, відкоригувавши своє харчування та питний режим.
 2. Протеїнова дієта. Коли в раціоні не вистачає вуглеводів, потрібно бути готовим, що з'явиться запах аміаку. Білкова дієта вимагає посиленої роботи нирок і печінки. Через це аміак не може своєчасно виводитися в необхідному обсязі. Також при прискореному розщепленні жирів у великій кількості утворюються кетонові тіла, які й стають джерелом запаху аміаку. Якщо ви вирішили сісти на протеїнову дієту, пийте більше чистої води. Це допоможе запобігти проблемі.
 3. Цукровий діабет. При захворюванні з'являються сухість у роті, сильна спрага. Виникає характерний запах з рота. Обсяг сечі збільшується до 2 л на добу й більше. У деяких випадках це призводить до зневоднення та втрати важливих для організму елементів. При цукровому діабеті важливо контролювати появу запаху аміаку з рота. При поєднанні з певними ознаками він може вказувати на початок гіпоглікемічної коми.
 4. Захворювання нирок. Головна функція цього парного органу – виведення продуктів розпаду. Запах аміаку може вказувати на порушення в роботі нирок. Таке трапляється у разі патологій їх канальців, дистрофії, ниркової недостатності, пієлонефриту, нефрозу та інших захворювань. Крім неприємного запаху з рота, з'являється також низка інших симптомів: різкі й часті скачки тиску, набряки, болючість в ділянці попереку.
 5. Вживання деяких ліків або вітамінів. Часто запах аміаку з'являється, коли застосовуються препарати, насичені азотом, а також ті, які мають амінокислоти у складі.
 6. Хвороби ЛОР-органів. Гайморит, синусит, аденоїди, тонзиліт, ангіна можуть супроводжуватися виникненням аміачного запаху.
 7. Панкреатит, холецистит, виразка шлунку, дисбактеріоз кишківника. Теж супроводжуються тухлим запахом і перевантаженням печінки. В такому разі пацієнт ще помічає пожовтіння шкіри та більш світлий колір калу.

Неприємний симптом може виникати в жінок у період вагітності. Гормональні зміни провокують утворення зубного нальоту, який є ідеальним середовищем для розвитку патогенної мікрофлори. Сприяють накопиченню зубних відкладень і часті перекушування. У вагітних може знижуватися слиновиділення через гормональні збої та зневоднення організму, що викликає сухість у роті та появу неприємного запаху.

Симптоматика патологічного процесу

Небажані прояви пацієнти характеризують по-різному. Хтось вказує на солодкувато-гнильний запах. Інші говорять про нього як про тухлі яйця. У деяких пацієнтів зявляється різкий кислуватий присмак.

Людина не завжди помічає появу аміачного запаху в себе. Але для оточення він може бути досить неприємним. Буває й навпаки, запах з рота ледь вловний, а самому пацієнту здається, що він дуже інтенсивний і неприємний. В такому разі йдеться про псевдогалітоз. Іноді такий симптом має періодичний характер, наприклад з'являється вранці та зникає після сніданку. Якщо неприємний запах відчувається постійно, варто звернутися за допомогою до фахівця.

Запах аміаку з рота в дітей

З'явитися небажаний симптом може не тільки в дорослого, але й у дитини. Причини теж бувають різні:

 • захворювання печінки – хронічна недостатність цього органу, гепатити, цироз;
 • порушення в роботі нирок;
 • прихована форма цукрового діабету, при якій з'являються загальна слабкість, нудота.

Після успішного лікування й усунення причинного фактора запах аміаку з рота зникає. Але часто дитині здається, що він нікуди не подівся. Такий стан називають галітофобією. Це вже психічний розлад, що вимагає звернення до психотерапевта.

Діагностика при появі неприємного запаху з рота

Рекомендації для діагностування проблеми в домашніх умовах:

 1. Взяти ватний диск і покласти на кілька секунд під язик. Витягти його й понюхати. У разі наявності проблеми буде відчуватися стійкий запах аміаку.
 2. Понюхати зубочистку або зубну нитку через 1-2 хв після використання.
 3. Облизати ложку та понюхати її.

Якщо виникли підозри на наявність галітозу, рівень сірководню в організмі можна визначити за допомогою галіметра. Для цього потрібно відвідати стоматолога. У разі потреби він направить до інших фахівців. Може знадобитися здати додатково аналізи на цукор і сечовину. Є також спеціальні кишенькові апарати, що дозволяють визначати рівень сірководню.

Як усунути небажаний симптом: методи лікування

У кожному індивідуальному випадку методи лікування будуть відрізнятися.

Загальні рекомендації

При появі аміачного запаху необхідно насамперед нормалізувати спосіб свого життя: правильно харчуватися, вживати достатньо рідини. Важливо також забезпечити якісну гігієну порожнини рота. Якщо такі дії не допомогли позбутися неприємного симптому, потрібно звернутися до лікаря. Після поставлення діагнозу буде призначене лікування, спрямоване на усунення основної причини.

Якщо запах не є стійким, постійним, то нейтралізувати його можна, пожувавши зерна кави. Важливо при чищенні зубів очищати ще й поверхню язика. Для цього використовуються спеціальні щітки.

Коли аміачний запах відчувається з рота дитини без видимих на те причин, необхідно дотримуватися таких рекомендацій:

 • малюкам до 2-річного віку чистити зуби спеціальною силіконовою щіткою-напальчником;
 • якщо дитині виповнилося 2 роки, придбати для гігієнічних процедур м'яку зубну щітку;
 • очищати язик змоченим в кип'яченій воді бинтом;
 • кожні 3-4 місяці проходити профілактичні огляди в лікаря;
 • забезпечити дитині повноцінне харчування.

Майте на увазі! Льодяники та спреї з відсвіжним ефектом дітям молодше 7 років заборонені.

Медикаментозна терапія

У залежності від причини розвитку патології лікар може призначити різні лікарські препарати:

 1. «Хлоргексидин» – антисептик, що впливає на більшу частину грампозитивних і грамнегативних бактерій. Допомагає в боротьбі з грибками роду Candida. Використовується для полоскання порожнини рота, промивання сечового міхура при циститі.
 2. «Гексорал» – популярний у стоматологічній практиці антисептичний препарат. Його основна дія-придушення окислювальних реакцій метаболізму багатьох бактерій. Якщо неприємний запах викликаний стоматологічними проблемами, то розчин використовують для полоскань порожнини рота. Застосовують його двічі на добу.
 3. «Стопангін» – антибактеріальний розчин, яким полощуть рот два рази на день перед їдою.

При використанні медичних препаратів необхідно враховувати протипоказання та можливі побічні дії. Наприклад, «Гексорал» не можна вживати дітям до 3 років. Іноді він може провокувати порушення смакових відчуттів.

Профілактика патології

Профілактичні заходи передбачають такі дії:

 • ретельний догляд за порожниною рота – чищення зубів не менше двох разів на день з використанням правильно підібраних засобів, а також очищення язика;
 • регулярні відвідування стоматолога;
 • забезпечення збалансованого раціону, у якому обов'язково повинні бути овочі та фрукти;
 • відмова від шкідливих звичок;
 • використання зволожувачів при сухості в роті.

Якщо неприємний симптом все ж проявився, запишіться на консультацію до лікаря. Тільки фахівець допоможе правильно визначити причину розвитку патології.

Дата: 19 травня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.