ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Запалення зубного нерва: симптоми і лікування

Запалення зубного нерва: все, що потрібно знати про патологію

Глибокий карієс, хоча вже візуально говорить про себе, не завжди турбує болем. Тому ураження заходить занадто глибоко, зачіпаючи пульпу. Розвивається пульпіт — запалення зубного нерва, яке в запущеній стадії вже супроводжується сильними болями. Ніякі препарати не допоможуть вилікувати захворювання. Терапія проводиться тільки в умовах стоматологічної клініки.

Які симптоми супроводжують запалення нерва в зубі

Всередині зуба за твердою оболонкою знаходиться м'яка тканина — пульпа. Вона складається з нервів, лімфатичних і кровоносних судин. Коли інфекція потрапляє до пульпи, розвивається запальний процес. Спочатку зубний біль слабкий. Пацієнт відчуває якийсь дискомфорт в області ураженого зуба.

Згодом неприємні симптоми наростають. Біль в кожному випадку характеризується по-різному: гострий, ниючий, тягнучий. Посилюється він в нічний час. Зуб також гостро реагує на гаряче і холодне, кисле і солодке. У деяких випадках хворобливі відчуття практично не проходять. Іноді пацієнту навіть складно оцінити, який зуб болить. Він просто вказує на місце локалізації неприємних ознак. Пізніше в хворому місці виникає відчуття пульсації. До симптомів також можуть приєднатися головний біль, погіршення загального самопочуття. Іноді спостерігається іррадіація в вухо або в скроню.

Фахівці відзначають, що не завжди пульпіт супроводжується болем. Хворобу частіше виявляють вже на пізніх стадіях. Розпізнати пульпіт іноді можна випадково, наприклад, якщо проводиться діагностика сусіднього зуба.

Можливі ускладнення

Якщо лікування не здійснюється вчасно, хвороба переходить в хронічну стадію. У цьому випадку вже розростається сполучна тканина (аж до появи фіброзного поліпа) або розпадаються м'які тканини зуба.

Відсутність належної допомоги в цьому випадку вже загрожує розвитком періодонтиту. Людина відчуває сильний біль навіть від найменшого натискання на зуб. Підвищується ризик його втрати, руйнування кістки і утворення кісти.

Чому запалюється зубний нерв?

Основна причина запалення зубного нерва, як уже говорилося вище, — нелікований карієс. Пульпіт — це його ускладнення. Але спровокувати хворобу можуть і інші чинники:

 • відколи зуба, коли бактерії отримують доступ до пульпової камери;
 • травми щелепи;
 • інфекції порожнини рота;
 • остеомієліт;
 • некваліфіковане лікування, при якому всередину заносяться бактерії;
 • застосування для пломбування зуба низькоякісних матеріалів;
 • загальне переохолодження організму.

Розвинутися пульпіт може і під коронкою, наприклад, при її механічному пошкодженні. Іноді нерв запалюється після застуди. Патологічний процес розвивається як наслідок ретроградної інфекції. Вона може проникати всередину зуба через змінену кореневу систему, коли загострюється гайморит, наприклад, або інша хвороба.

Що робити, якщо запалився нерв у зубі?

При виявленні неприємних симптомів необхідно якомога швидше звернутися до стоматолога. Для діагностики він призначить необхідні обстеження. На панорамному рентгенівському знімку добре видно запальний процес. Лікар з його допомогою визначить патологічний осередок і поставить точний діагноз. Після цього він розповість, як і чим лікувати уражений зуб. Оцінить, чи можна зберегти пульпу або необхідно провести її видалення.

Часто пацієнти цікавляться, як зняти біль, коли сильно турбує уражений зуб. Візит до стоматолога може бути призначений тільки через деякий час, а хворобливі відчуття можуть не давати, наприклад, заснути. Для зняття зубного болю можна використовувати холодні компреси. При сильному дискомфорті потрібно прийняти знеболююче. Серед популярних засобів варто виділити такі таблетки і розчинні порошки: «Кетанов», «Анальгін», «Темпалгін», «Солпадеїн», «Кетопрофен», «Ібупрофен», «Німесил», «Найз» та ін. Антибіотики при пульпіті марні, оскільки біль викликаний запаленням.

Яке потрібне лікування

Усувають запалення нерва двома методами. Все залежить від стадії ураження.

Консервативний спосіб

Метод по-іншому називається біологічним. Застосовується він тільки на початкових етапах запалення пульпи і передбачає її збереження. Підходить консервативне лікування молодим пацієнтам, які не мають хронічних захворювань.

Пацієнт повинен ходити також на фізіопроцедури. Тільки після повного усунення запалення зуб пломбується постійним матеріалом.

Хірургічний спосіб

Така методика застосовується в більшості випадків, оскільки пацієнти частіше звертаються до лікаря, коли хвороба вже запущена. Для проведення хірургічного лікування потрібно кілька відвідувань стоматолога. Передбачає воно повне видалення нерва. Спочатку по рентгенівському знімку лікар вивчає особливості коренів зуба — їх кількість, ширину, довжину каналів. Далі його дії послідовні:

 • робиться анестезія;
 • видаляються всі уражені тканини;
 • канали очищаються і пломбуються;
 • в каріозну порожнину встановлюється постійна пломба.

Профілактика розвитку запалення нерва

Пульпа забезпечує живлення зубних тканин. Тому, якщо її видаляють, зуб умертвляли. Це призводить до більш швидкого його руйнування в подальшому. Щоб не допустити такої ситуації, важливо дотримуватися правил профілактики пульпіту:

 • ретельно стежити за гігієною порожнини рота, використовуючи правильно підібрані пасту, щітку, зубну нитку і ополіскувач;
 • відвідувати стоматолога не рідше 2 разів на рік — це дозволить виявляти своєчасно карієс і не допускати його ускладнень;
 • при отриманні будь-якої травми щелепи або зубів відразу звертатися до лікаря;
 • спортсменам необхідно використовувати капи;
 • стежити за станом коронок, особливо тих, під якими є живий нерв.

Перед лікуванням зубів необхідно ретельно підійти до вибору клініки, щоб уникнути неприємних ситуацій. Професіонали ніколи не дозволять собі працювати, використовуючи недостатньо продезінфіковані інструменти.

Чи боляче видаляти зубний нерв?

В стоматології сьогодні застосовують інноваційні методики знеболювання, тому пацієнт буде відчувати мінімум дискомфорту. Які уколи роблять при запаленні зубного нерва? Якщо пацієнт боїться ін'єкцій, то спочатку буде застосована аплікаційна анестезія. Для цього ділянку, яку потрібно знеболити, обробляють гелем, що виключає неприємні відчуття від самого уколу.

Якщо вибір зроблено на користь звичайної ін'єкційної анестезії, то вводять анестетик біля зуба. Щоб максимально знизити неприємні відчуття, уколи роблять з різних сторін місця лікування. Є різні види такої анестезії. Лікар в кожному випадку підбирає найбільш підходящий з урахуванням клінічної картини і індивідуальних особливостей організму. Коригуються також дозування. Навіть одному пацієнту в різні дні можуть бути призначені різні норми.

Чому виникає зубний біль після видалення нерва?

Дискомфорт після видалення пульпи вважається нормою. Тканини, які оточують зуб, також мають нервові закінчення і проявляють свою чутливість. Але біль не повинна наростати. У нормі через кілька днів вона стихає. В іншому випадку варто звернутися до лікаря, оскільки можливий ризик розвитку ускладнень. Такі зуби можуть нагадувати про себе не тільки болями. Іноді поруч з проблемним місцем опухають ясна або навіть з'являється набряк на обличчі. Найчастіше це пов'язано з такими лікарськими помилками:

 • неповне видалення зубного нерва;
 • некоректне пломбування кореневих каналів — матеріал заповнює їх не повністю або виходить за межі;
 • недотримання умов герметичності встановленої пломби;
 • погана гігієна.

Такі фактори провокують розвиток хронічного запалення. Якщо пацієнт відчуває біль, лікар повинен розпломбувати канали та заново провести лікування. Якщо вже розвинувся періодонтит, лікар підкаже, який антибіотик приймати. Може знадобитися провести резекцію верхівки кореня, при якій видаляються його частина і запалені тканини навколо. Якщо таке лікування не виявляється ефективним, зуб видаляється, а замість нього встановлюється імплант.

Дата: 9 квітня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.