ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Зводить щелепу уві сні та при позіханні: причини й що робити

Зводить щелепу: які причини та наслідки

Ризик виникнення стану, коли зводить щелепу, оцінити самостійно неможливо. Поява больових відчуттів поблизу щелепи може бути з декількох причин. Це являється ознакою багатьох захворювань або яскравим проявом початку перебігу патології. Якщо така ситуація відбувається багаторазово та неприємні відчуття знижують якість життя, рекомендуємо не зволікати та звернутися за допомогою до стоматологічної клініки «Слален». Досвідчені фахівці визначать причини, чому зводить щелепу, і скажуть, що робити у конкретному випадку.

Що ховається за типовим симптомом

Можливо, стан, коли зводить щелепу, свідчить про те, що запалення переходить на кісткову тканину. Виникнення больових відчуттів або спазмів безпосередньо після сну – це ознака бруксизму. Тобто стану, у якому жувальні м'язи скорочуються неконтрольовано, а щелепи щільно стискаються. Найчастіше напади бруксизму відбуваються під час нічного відпочинку, проте спостерігаються і вдень. Цей симптом є проявом сильного стиснення щелепи людини, що спить. Проблема загрожує дисфункцією скронево-щелепного суглоба. При цьому порушенні біль і спазм з'являються поблизу щоки та нижньої й верхньої щелеп. При зверненні до фахівця діагностується проблема щодо неправильного стану суглоба.

Серед основних причин спазму м'язів щелепи:

 • стреси, нервове перезбудження;
 • стоматологічні патології;
 • бруксизм;
 • перенапруга щелепних м'язів;
 • позіхання;
 • запальні захворювання щелепного суглоба (артрити, артрози);
 • остеохондроз шийного відділу хребетного стовпа;
 • невралгії верхнього гортанного, язикогорлових нервів.

Найпоширенішою причиною больового синдрому є травма. Переломи та зміщення щелепи, пошкодження суглобів характеризується гострим болем і спазмами. Крім того, тут спостерігаються припухлість, зміна кольору шкірних покривів, а найголовніше – втрата рухливості щелепи.

Проблеми з зубами супроводжуються декількома симптомами. Біль тут грає провідну роль. Він може бути гострим, нестерпним та інтенсивним, наче нескінченним. Такий стан нагадує відчуття, нібито зводить щелепу.

Які варіанти зустрічаються у стоматологічній практиці:

 1. Каріозні процеси у занедбаному стані. Наприклад, коли пульпа молярів запалилася (у ній є безліч нервових закінчень).
 2. Запалення у кістковій тканині щелепи. Такий стан супроводжується абсцесом, утворенням гною, набряком, почуттям розпирання. Нестерпний біль «віддає» у щелепний суглоб і донизу.

Болісні відчуття супроводжуються сильним головним болем і високою температурою, що призводить до погіршення загального стану людини.

Тризм – ефект зведення щелеп

Цим терміном називають спазм жувальних м'язів, мимовільне їхнє стиснення (змикання). При стиснутих щелепах неможливо змінити їх стан. Такий процес спостерігається у ряді випадків:

 • патології чи травмі зубно-щелепної системи;
 • подразненні трійчастого нерва, наприклад, під час проведення стоматологічних процедур;
 • прояв правця, епілепсії (значно рідше).

Виникає гострий біль у ділянці обличчя. Він багаторазово посилюється при дотику, спробі жувати чи навіть відкрити рот. На фізіологічному рівні відбувається обмеження у скронево-щелепному суглобі. Пацієнт не може нормально говорити, їсти, дихати.

Симптоми:

 1. Зведення однієї чи двох щелеп. Спазм і напруга жувальних чи скроневих м'язів з одного або двох боків (зведення щелепи). Спостерігається їх здуття та перенапруга.
 2. Рот важко відкрити чи він не відкривається зовсім. Відчувається сильний біль.
 3. З'являються проблеми з язиком, диханням.
 4. Погіршується загальний стан, підвищується температура тіла.

Лікування проводять у декілька етапів: усунення причини (емболізація при зламі або видаленні зуба), призначення медикаментозного лікування та фізіопроцедури (ультразвукова, лазерна, електрофорез).

Чому зводить нижню щелепу

Зазвичай до такої ситуації складно підготуватись. Однак якщо знати причини, можна швидше та ефективніше впоратися з проблемою. До основних причин, через які зводить нижню щелепу та є відчуття болю внизу обличчя, належать:

 1. Ураження трійчастого нерва. Крім спазму, характеризується важливими симптомами:
 • короткочасні, нетривалі болі, що поширюються на зуби та половину обличчя;
 • гостра, сильна болючість у ділянці підборіддя та зубів.

Ураження трійчастого нерва проявляється у гострій формі, але триває трохи більше ніж 20 хвилин, а потім вщухає.

 1. Онкологічні захворювання щелепи, голови, порожнини рота. Поставити правильний діагноз здатний лише онколог, хірург.
 2. Артрит суглоба. У цьому захворюванні зводить як нижню, так і верхню щелепу. Больові симптоми та спазми проявляються при пережовуванні їжі, виникають під час розмови.

Звело щелепу, не знаєте, що робити? Відповідь на запитання завжди проста. Не важливо скільки разів це трапляється, краще проконсультуватися у фахівця. Звернутися можна до стоматолога, невропатолога або щелепно-лицьового хірурга. Це дозволить запобігти рецидиву та виключити ймовірність розвитку серйозного захворювання.

Дата: 7 листопада 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.